1. 1.
  glenn meade in yazdığı 2002 yılında yayınlanan polisiye/ gerilim türündeki romanı.
  ... worldlike
 2. 2.
  doğan kitap tarafından 25 milyon liraya satılmakta olan bir glenn meade kitabı.
  ... robert langdon
 3. 3.
  glenn meade tarafından yazılan bu kitapta nazilerin uzun vadedeki planı anlatılmaktadır.
  ... maxime chattam1905
 4. 4.
  almanyanın berlini de içine alan, quark ve spargel ile ünlü, en gariban eyaleti*
  (bkz: avrupada bölgesel gelişmişlik farkları)
  1 ... plug in baby
 5. 5.
  sağır oda ' nın meade versiyonu.
  ... ruhunla sev
 6. 6.
  (bkz: the gate of brandenburg)
  ... avedis
 7. 7.
  nazilerle dolu olan, her seçimde spd'nin en az oyu aldığı alman eyaletidir.
  -1 ... ismilo
 8. 8.
  1050 yılık tarihi olan Brandenburg/Havel şehri üç bölümden oluşmaktadır. Altestadt (Eski Şehir), Neuestadt (Yeni Şehir) ve Dominsel (Katedral adası). Eski ve Yeni Şehir Havel tarafından ikiye ayrılır. Her iki ana kapi Kuleleri, geriye kalan Set duvarı ve ayrıca Şehır duvarı eski Gotik şehirleri hatırlatır. Neustadt (Yeni Şehir) bölümünde bulunan ve 1401 yılında inşaa edilen St. Kaharinen Kilisesi buna etkileyici bir örnektir. Altestadt (Eski Şehir) kısmında bulunan St. Gotthardt Kilisesi de St. Katharinen Kilisesinden sonra inşaa edilmiştir. Bunların inşaasında Backstein (bir taş türü) kullanılmıştır. Belediye binasinin önünde de taştan yapılmış bir Roland vardır. 15. yy'da şehrin simgesi olarak dikilen heykel 5 metreden daha yüksektir.

  Şehrin asıl merkezi olan Katedral adası (Dominsel) Brandenburg'un Katedral St. Peter ve Paul'a ait en eski binasi bulunur. Şehir içerisinde 400'ün üzerinde anıt değerinde bina vardır ve Brandenburg şehri Brandenburg eyaletinin en fazla anıtı ve tarihi binasi olan şehridir. Şehir içindeki tarihi binalarin yarısından fazlası yeniden inşaa ya da restore edilmektedir.

  Bach ünlü "Brandenburg konçertolarını" burada bestelemiştir.

  Brandenburgun şehrinin manzarasını başlıca Havel (gol ve su kolarından oluşur) oluşturmaktadır. Ormanlar, çimenler ve irili ufaklı göller sizi spor yapmaya ve dinlenmeye davet eder. Kış fazla fırsat sunmamasına rağmen donmuş göllerin üzerinde paten ya da Marienberg (Dağ) kızakla kayabilirsiniz. Sıcak havalarda seçmesi güç olan; yelken açabilir, Motor Bot kullanabilir ya da kayıkla kürek çekebilir, oltayla balık tutabilir ya da yüzebilirsiniz. Brandenburg içindeki ve dışındaki göller sadece su sporları için çekici değildir, ayrıca çekici göl kıyıları sizi dinlenmeye davet eder. Tabii ki yürüyüş yapmak ve bisiklet sürmek isteyenlere de güzel yerler ve olanaklar vardır. At binicileri ve hava sporları yapanlar da yeterli koşullar bulabilmektedir. Golf yapanlar icin de yakındaki golf sahasına gidebilirler.

  Brandenburg'da ne yapılabilir?

  Brandenburg'da ziyaret etmek için çeşitli ve ilginç müzeler vardır. Örneğin Endüstri Müzesi, Katedral Müzesi, Kriminal ve işkence Müzesi, Nostalji Müzesi vb... Brandenburg çevresini keşfetmek icin bisiklet, kano ya da yelkenli tekne kiralanabilir.

  Şehri degişik açılardan görüp tanımak için en çok bilinen Havel çevre turu yapılabilir.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Brandenburg
  2 ... mulayim
 9. 9.
  güçlü alman beyliklerinden biriydi. daha sonra pomeranya, tötonlar, ve brandenburg birleşip prusya yı oluşturuyorlar.
  ... syme
 10. 10.
  şehirleri:

  - potsdam (başkent)
  - brandenburg
  - cottbus
  - frankfurt
  1 ... pipishik