bugün

sınava 2008'de girecek olan biri olarak çok yakın ve bir o kadar da uzak olan okul. hayal-i okulum...
abartıldığı kadar bir inekleme seviyesine gerek duyulmadan da kazanılabilecek okullardan birisi. ingilizce eğitim vermekte, öğrencilerine şakır şakır ingilizce konuşturtmaktadır. fakat bu durum, farklı prensip sahibi * çoğu insan tarafından tercih edilmemesine neden olmuştur. ismi büyüktür. iyi derece yapan öğrencilerin ilk sıralarında yer alır. devlet kurumlarında çalışma isteği, okul öğrencileri tarafından pek düşünülmeyecek bir istektir. sevilmeyebilir, ama bu noktaya gelebilmek her yiğidin harcı değildir, saygı duyulmalıdır.
en dandik bölümüne girebilmek için öss'de ilk 10.000'e (binde 5) girilmesi gereken bir okuldur. çevirdiğiniz üç adamdan ikisi bir veya birkaç dalda öss ilk 100'dedir***. komünistlerle sağcılar döner bıçağı kullanmadan aynı anda güney meydanda eylem yapabilir. türban yasaktır ama kimse başkasına karışmadıkça göz yumulur*. manzarası mükemmel ötesidir, hatta* dünyanın en güzel manzaralarından biridir. dört sene okuyup da ortamdan etkilenmeden, belli bir kültürü almadan, sosyal becerileri kazanmadan çıkmak olanaksızdır. mezunları iş başvurusunda farklı bir muameleyle karşılaşır, havada kapılmasalar bile ilk tercih olma şansları çok yüksektir. öyledir, böyledir, şöyledir... güzel okuldur. severim. bir buçuk sene kalmış zaten bitmesine, hiç bitmesin istiyorum...
(bkz: bitmeyen üniversite hayatı istiyoruz)
kampüsü sevgililer için çok uygun yerler içeren güzide üniversite... geç kalan sevgililerin güzel manzaralı ve nispeten sakin bankların kapılmasıyla hayal kırıklığı yaşamaması için hızlı davranmaları gerekir. manzaradaki bank boşaldığında banka başak bir çift oturmadan yerleşebilecek kadar yakın olmaları faydalı olacaktır.
Kazanilmasi zor ama bitirilmesi kolay olan biricik universite. Zaman zaman o kadar yogun olursunuz ki okulun adiyla unlu "manzara" sini bile goremezsiniz. Ama yillar gectikce anlarsiniz ki bogazici onemlidir, insana cok sey katar. Insanlarin aklina sadece manzara gelse de bogazici her seydir.
istanbulun en güzel yerlerinden bir tanesine kurulmuş, mükemmel bir manzaraya ve iyi bir egitime sahip ilim irfan yuvasıdır. hocalarının ögrencileri gaza getirmesi sonucunda okuldan mezun olan her ögrenci kendisini özel sanmaktadır. iyi beyinler çıktıgı inkar edilemez ancak bazılarıda düşündükleri kadar özel olmadıklarını mezun olduktan sonra iş hayatının acımasız yüzüyle karşılaştıklarında anlamaktadırlar.
hakkında söylenebilinecek her şeyi; türkiye'nin en iyi okulu noktasında birleştirebilecek okul gibi okul.

edit: en iyi olmanın bir kez daha sevilmediğini anlamış oldum kötülenen bir entry olması sayesinde.
o nasıl bi manzaradır öyle..tek kelimeyle kusursuz
manzarasının göz kamaştırdığı, ne yazıkki okumanın her öğrenciye nasip olmadığı üniversitedir.
(bkz: overrated)
hayatımın en güzel 4 yılını geçirdiğim, çimlerde uzanırken, baharda kendine has kokusunu içime çekerken, hava kararırken ortancaların açtığı yokuştan yukarı çıkarken ve sabahları manzarayı doya doya seyrederken orada olduğuma şükrettiğim, gerçekleşmiş çocukluk hayalim... manzara'da dostlarla içmek, akşamları çimlere uzanıp yıldızları seyretmek, herkesin sizin gibi olduğunu bildiğiniz bir ortamda rahat etmek... çok özlüyorum çok...
(bkz: manzara)
türkiye nin güzide üniversitelerinden biri.
turkıyenin sosyal acıdan gelısmıs en iyi universitesi...amator ruhla profesyonel isler yapan kulupler mevcut...eee manzarasına dıyecek yok...(petek muhabbeti)marka bir universite hala saygınlıgını koruyor eskisi kadar ii olmasa da.okula basladıgım ilk haftalar her ne kadar hayal kırıklıgına ugrasam da bir hocamin dedigi gibi bu okul insana gercekten 'bir seyler katıyor'...
(bkz: confess boun)
mezunlariyla ivy league turk kontenjanlarini tika basa dolduran guzide kurum.
ardindan odtu, bilkent, itu, koc, hacettepe.. ooyle gider.

bir de bahari dillere destandir. olsa da yesektir.
bitirmeniz veya bir şekilde girmeniz size sanki muhteşem bir insanmışsınız gibi etiket yapıştırılmasını sağlar. ama hepsi bu kadar... gibi gibi...
ilkokul gibi bir mekan. kreş de olabilir...
Lisans eğitimi veren bölümleri şu şekilde olan türkiye'nin en prestijli eğitim kurumu;

Eğitim Fakültesi

01. Matematik Öğretmenliği
02. Kimya Öğretmenliği
03. Fizik Öğretmenliği
04. Okul Öncesi Öğretmenliği
05. ingilizce Öğretmenliği
06. ilköğretim Matematik Öğretmenliği
07. ilköğretim Fen Bilimleri Öğretmenliği

Fen-Edebiyat Fakültesi

01. Batı Dilleri ve Edebiyatı
02. Çeviribilim
03. Felsefe
04. Fizik
05. Kimya
06. Matematik
07. Moleküler Biyoloji ve Genetik
08. Psikoloji
09. Sosyoloji
10. Tarih
11. Türk Dili ve Edebiyatı

iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi

01. iktisat
02. işletme
03. Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler

Mühendislik Fakültesi

01. Bilgisayar Mühendisliği
02. Elektrik-Elektronik Mühendisliği
03. Endüstri Mühendisliği
04. inşaat Mühendisliği
05. Kimya Mühendisliği
06. Makina Mühendisliği
07. Bilişim Sistemleri Mühendisliği

Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu

01. Turizm işletmeciliği
02. Uluslararası Ticaret
03. Yönetim Bilişim Sistemleri

Yabancı Diller Yüksek Okulu

01. Almanca-Fransızca Birimi
02. ileri ingilizce
03. ingilizce Hazırlık
uluslararası yarışmalarda isminden övgüyle söz edilen üniversite.
http://www.aksiyon.com.tr/detay.php?id=24715
kilyosta yurdu olmasıyla insanları şaşırtan üniversite.
ingilizcenin günlük konuşma dili haline geldiği üniversitedir.
(bkz: büdans)
(bkz: hamlin hall)
girişteki manzaradan sonra hala derse giren öğrenci olması ilginçtir.
sıklıkla vakıf üniversitesi olduğu zannedilen; aslen devlet okulu.