bugün

türkiye'nin en eski, köklü, büyük ve kaliteli üniversitelerinden biri.
filistinde yaşanan işgalci katliamlarına karşı tavrını ortaya koyup filistin'in yanında yer aldığını açıklayan boğaziçi üniversitesi ,
israil akademi dünyasının herhangi bir kurum ya da temsilcisiyle, kalıcı bir ateşkes tesis edilinceye kadar hiçbir akademik işbirliği gerçekleştirilmeyeceğini duyurdu.

bizim boğaziçi sevdalısı ihtiyar kalp krizi geçirmezse iyi.

görsel
Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum ‘dönüşümü’ sürüyor: O tesis de el değiştirdi
Kayyum yönetim, Boğaziçi Üniversitesi Hisar Kampüsü’nde yer alan Ağaç Ev’i hukuki gerekçe göstermeden tahliye etti.
Melisa Gülbaş

Boğaziçi Üniversitesi kayyum yönetiminin çalışanlara ve kampüs içindeki tesislere yönelik hukuk dışı uygulamaları devam ediyor. Yönetim bu sefer de Boğaziçi Üniversitesi’nin 9 yıllık işletmecisi Sabahattin Bozkurt’un işletmesine el koydu. Boğaziçi Üniversitesi Hisar Kampüsü’nde Ağaç Ev Kafe ve Restoran hiçbir hukuki gerekçe gösterilmeden tahliye edildi.

Boğaziçi Üniversitesi Hisar Kampüsü’nde bulunan Ağaç Ev’in tahliyesi için, geçtiğimiz perşembe günü sabah 8’de yaklaşık 300 polis ve çevik kuvvet getirtildi. Eşyaları boşaltmak için iki günlük süre isteyen işletme sahibi Bozkurt’a ise Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreter yardımcısı Mustafa Candan tarafından “Burayı hemen boşaltıyorsunuz, gıdalarınızın hepsini de bahçeye atın” denildiği ileri sürüldü.

“YANGININ KASITLI YAPILDIĞINA DAiR ŞÜPHELERiM VAR”
Gerçek Gündem’e konuşan Boğaziçi Üniversitesi Hisar Kampüsü’nde yer alan Ağaç Ev Kafe ve Restoran’ın 9 yıllık sahibi Sabahattin Bozkurt, Ağaç Ev’in pandemi döneminde tamamen yandığını söyledi. Ancak, Bozkurt bu yangının kasıtlı yapıldığına dair şüphelerinin olduğundan bahsetti.

“10 MiLYONUN ÜZERiNDE MASRAF YAPTIK”
Bozkurt, yangından sonra Boğaziçi Üniversitesi yönetimine gitti. Ağaç Ev kafe ve restoran için yeniden ihale yapıldı ve Melih Bulu zamanında işletmenin yeniden yapılması yönünde karar alındı.
Bozkurt, beş firmanın katıldığı ihaleyi kazandıktan sonra binayı yeniden inşa etti. Ağaç Ev için 10 milyon liranın üzerinde masraf yaptı ve bin 600 metrekarelik kafe ve restoranı sıfırdan yaptı. Ancak mahkeme kararıyla ihale iptal edildi.

“HABERiM OLMADAN iŞ YERiMiN iHALESi GiZLiCE YAPILDI, OKULA GiRiŞiM YASAKLANDI”
Kendisinin haberi olmadan iş yerinin ihalesinin gizli yapıldığını söyleyen Bozkurt, bu durumu Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreterliğe evrak işleri için gittiğinde öğrendiğini belirtti ve ekledi:

“Genel sekreterliğin önünde kalabalığı gördüm. Nedenini sordum ve bana Ağaç Ev’in ihalesinin olduğunu söylediler. Genel Sekreter’in özel kalemiyle konuştum. O benim koluma girdi ve bana çay ikram etti. Ben ona böyle bir şey olur mu diye sordum, konuştuk. Daha sonra bana bir yazı geldi. Benimle konuşan, koluma giren, çay ikram eden özel kalem beni şikâyet etmiş. Genel sekreteri ve diğerlerini tehdit ettiğime dair bana iftira attılar. Okula ve iş yerime girişimi yasakladılar.”
Mahkeme devam ederken yürütme durdurma kararını aldığını belirten Bozkurt, karar sonucunda kendisini “Biz yine geleceğiz, seni ve senin gibilerin hiçbirini burada barındırmayacağız” şeklinde tehdit ettiklerini söyledi.

“BURAYI HEMEN BOŞALTIYORSUNUZ, GIDALARIN HEPSiNi BAHÇEYE ATIN”
Bozkurt, geçen perşembe günü hiçbir mahkeme kararı olmadan sabah 8’de tahliye için yaklaşık 300 polisin Ağaç Ev’e geldiğini söyledi. Bozkurt, kaymakamlığın yaptığı bu hukuksuzluğun kabul edilemez olduğunu ifade etti:

“Normalde tahliye kararı 15 gün önceden söylenir ama bize haber vermeden gelmişlerdi. Bizim bütün eşyalarımızı, gıdalarımızı attılar. Bize iki gün süre tanıyın, bari eşyalarımızı alalım dedik. Ancak Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreter yardımcısı Mustafa Candan “Burayı hemen boşaltıyorsunuz, gıdalarınızın hepsini de bahçeye atın” dedi.”

“iHALEYi ALAN ŞiRKETiN SAHiBi AKP BAĞCILAR iLÇE TEŞKiLATI KURUCULARINDAN HASAN HÜSEYiN DÖNMEZ’iN YEĞENi”
Bozkurt, ihaleyi alan firmanın ENS Grup adındaki inşaat firması olduğunu söyledi. Yapılan gizli ihale sonucu kafenin işletmesini alan şirketin sahibi ise AKP Bağcılar ilçe kurucularından Hasan Hüseyin Dönmez’in yeğeni Necip Fazıl Dönmez. ihaleyi alan firmanın sahibi Necip Fazıl Dönmez ise 1999 doğumlu.

Bozkurt, “Ben senede toplam 336 bin lira veriyordum. Ancak yeni gelenlere işletmeyi senelik 200 bin liraya kiraya verdiler. Sözleşme ve şartnamelerin hepsini de onlara göre düzenlediler. Daha önce Boğaziçi Üniversitesi’nde ihaleye giren hiç kimsenin, hiçbir firmanın sözleşmeleri bu sözleşmelerle eş değer değil, her şeyi onlara göre ayarlamışlar” dedi.

“TÜM BUNLARIN SORUMLUSU HASAN FEHMi TOPAL VE YARDIMCISI”
Bozkurt, tüm bunların sorumlusunun Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreteri Hasan Fehmi Topal ve yardımcısı Mustafa Candan olduğunu söyledi. Bozkurt, “Hasan Fehmi Topal her şeyi kendisi ayarladı. Her şeyin sorumlusu o” dedi.
orayı da niteliksiz, özgür düşünceden fersah fersah uzak, baş sallayan dalkavuklarla dolu bir pespaye ortama dönüştürmenize az kaldı. ha gayret! belki yalakalar da yandan her gün bu üniversiteye küfür ederek , çamur atarak saldırırsa daha hızlı başarırsınız(!).
yıllardır kıyaslanacak bölümü olmadığı için konuşabiliyorduk ama sonunda oraya da hukuk fakültesi açtılar.
bogazici demeyin bana...
bir odtü değil kimse kusura bakmasın.
allah kahretsin böyle üniversiteyi. gerçi fizik, mühendislik, ağır matematik bölümleri komple milliyetçi bunları yapanlar felsefe bölümleridir o ayrı.
görsel
istanbul'da bulunan büyük üniversitelerden biri.
amerikan sivil üssü . incirliğin sivil versiyonu .
güzel okul . belki de dünyanın en güzel okulu .
manzarası , eski binalar , seçme öğrenciler ,
amerikan desteği . elektronik , bilgisayar vs
bölümleri iyidir . amerika parlak öğrencileri
hemen kapar . " beyin göçü " hikayesi .

eskiden "parlak boğaziçi öğrencisi amerikaya
gider , tembeli de pan am da müdür olur " denilirdi .

sosyal bilimler bölümleri ise türk düşmanlığı yapmak
için malzeme aramakla meşguldür . işte " rumların
sürülmesi , ermeni olayları , kürt ve süryanilere eziyet
edilmesi vs " .
kısacası türklerden beslenip , türk düşmanlığı yapılan
bir işbirlikçi fabrikası , komprador yuvası .
bırakın tatavayı, neden herkes boğaziçi üniversitesine girmek için birbirini yiyor diye kafa yorun azıcıcık.
akademisyeninden tut öğrenci birliklerine kadar atatürkü harp sahasından sürmek istediler faşistti soykırımcıydı 20 yıldır iftiralarla gazinin ruhunu sızlattılar. şimdi atatürk aradan çıkınca kampüs bütün çıkarcı müptezel canilerin saldırısına açık hale geldi. üniversitenin başına gelen budur ülkeden gazi'yi çıkarırsanız ülkenin de başına bu gelir. sol görüşün liberalizmin çok ideal biçimde uygulandığı ülkeler vardır elbet ama ortadoğu coğrafyasında atatürkü çıkarırsanız geriye sadece selefilik kalır.
Boş beleş bir üniversite. Ali ağaoğlu'nun zengin olduğu bir ülkede üniversite okumak da neyin nesiymiş.
Boğaziçi Üni arazi statüsünün değiştirilerek imara açılması girişimine karşı herkesi aşağıdaki linkte bulunan dilekçe ve ekleriyle itiraz etmeye davet ediyoruz. iptal için 8 Ekim'e kadar Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü'ne başvurma hakkımız var.

Mezunları, akademisyenleri, öğrencileri, bölge sakinlerini ve tüm yurttaşları bu girişime karşı harekete geçmeye çağırıyoruz.

a. Dilekçe örneği:
https://t.co/wZR4r1PL3U

b. Ek.1 - Resmi Gazete:
https://t.co/4y6GuYd8iq

c. Ek.2 - Bakanlık Kararı:
https://t.co/35OtROTJ7a

Dilekçeyle başvuru için adres:

istanbul Valiliği Çevre Ve Şehircilik il Müdürlüğü

Barbaros, Begonya Sokak No:9A, 34746 Ataşehir/istanbul
+90 216 687 44 00

Siyasi iktidarın Boğaziçi Üniversitesi'ne yönelik her türlü meşru olmayan eylemine karşı üniversitemizi, akademiyi, özerkliği, demokratik karar alma süreçlerini ve özgürlükleri yılmadan savunmaya devam edeceğiz.
https://www.evrensel.net/...1xumvN3RqL5vFvzIlOFUe-4nU
https://medyascope.tv/202...-gorevden-uzaklastirildi/
Hükümetin görevden almalarla, mekan kapatmalarla habire didiklemeye devam ettiği güzide üniversite. Yazık.
etiler'dedir.
"Erdoğan ve boğaziçi akademisyenlerinin Türkiye görüşü yüzde 99 örtüşüyor" demiş arkadaş. Aynı akademisyenler Erdoğan'ı ve kararlarını şakacıktan mı protesto ettiler peki?

https://www.bbc.com/turkc...rler-turkiye-57708767.amp
boğaziçi üniversitesi'nin yokedilmek istendiğini sağır sultan bile duydu.
erdoğan'ın danışmanlarının yüzde 99'u boğaziçilidir nedense. çünkü erdoğan ve boğaziçi akademisyenlerinin türkiye görüşü yüzde 99 örtüşüyor.
okulum bittikten sonra yatay geçiş yaparak ya burada ya itü'de ancak büyük ihtimalle burada üniversite eğitimime devam etmek istiyorum. düşük puanlı bir bölüme geçiş yapmak suretiyle okulun imkanlarından faydalanırım hem de devlet üniversitesi.
Guzel okulum. Hayatimin en guzel yillarinin gectigi yer. Ne hale getirdiler.
ermeni meselesinde taraflarını belli etmişlerdir. reis haklıymış meğer.
Eski okulumdur bitirmesi çok zor.