bugün

ichigo isimli, ölülerle iletişim kurabilen 15 yaşındaki bir çocuğun başından geçenleri anlatan 2004 yapımı anime.
bir şeyin rengini açmak, veya bu amaçla kullanılan kimyasal. genelde bu kimyasallar yükseltgenme reaksiyonlarına sebep olur.
ing. (bkz: klorak)
(bkz: camasir suyu)
Bleach, Zombie Powder mangakası Tite Kubo tarafından yaratılmış olan bir manga ve anime serisidir. Haftalık bölümleri Weekly Shonen Jump dergisinde yayınlanmaktadır.

Seri 15 yaşında olan ve hayaletleri görme yeteneği olan bir lise öğrencisi olan Ichigo Kurosaki'nin hayatını anlatır. Rukia Kuchiki isimli bir kadın shinigami (Ruh Biçici ya da genel deyişle "Ölüm Tanrısı") bir gün Hollow (Şeytani Ruh) takip ederken Ichigo ile karşılaşır. Şeytani Ruhla savaşırken yaralanmasından dolayı güçlerini Ichigo'ya aktarmak zorunda kalır. Böylece Ichigo ve Rukia'nın maceraları başlar. Birlikte Şeytani Ruhları arar, düzensiz ruhlar üzerinde ruh gömme işlemi yani ruh temizliği yapar ve onları Ruh Cemiyetine (Soul Society) yollarlar.
japonyada ilginç bir hayran kitlesi oluşturan bana sorarsanız narutonun bir kopyası olan anime& manga kombinasyonudur..kurosaki ichigo adlı bir gencin ruh ve gerçek dünyadaki maceralarını anlatır..ancak kötü bir senaryosu vardır..ichigo nerdeyse her dövüşte ölümcül yaralar alır,hatta ölür,sonra tekrar dirilir ve olaya devam eder..ancak tüm bu zayıflıklara rağmen komedi dozu yüksektir,en ciddi karakter bile dalga konusu olabilir..ayrıca memories of nobody adlı filmi de izlenmeye dğerdir..ayrıca hitsugaya adlı küçük ama dahi kaptan bence çok iyi tasarlanmış bir karakterdir
Bleach son dönemin en çok izlenen animesi olmanın yanında en çok okunan mangalarındandır aynı zamanda. ichigo'nun birgün rukia isimli shinigamiyle(ölüm tanrısı) karşılaşmasıyla hayatı değişir. Konu çok farklı boyutlarda geçmektedir. Hitsugaya Youshiro, Byakuya Kuchiki çok iyi çizimlere sahiptir. Ayrıca Byakuya'nın ban-kaisi olan Senbonzakura'yı(bir çeşit silah) çıkartırken ki hali çok hafızalardan silinmez. Ancak son dönemde iş ticarete vurulduğundan mangası satılsın diye doldurma bölümler çoğalmıştır ve izleyenleri sıkıntıya sokmaktadır.
(ing.) beyazlatici, agartici.
150.bölümünü şimdi izlediğim ve hala devam eden güzel bir anime.

öyle sarıyor ki bir bölüm bittiğinde yeni bölüme gecerken ki zaman size cok geliyor olabilir.

ancak fill bölümleri yüzünden bazı yerlerde sıkılabilirsiniz.

--spoiler--
51.bölümün başlarında madarame ikkaku ile teymeni arasndaki diyaloga 3 gün güldüğümü hatırlıyorum.
--spoiler--
Şu anda 168. bölümde olan anime serisi.
167 bölümü ard arda seyrettim en heyecanlı yerinde kalmıştık ve yeni bölümleri bekliyorduk ki filler bölümlerin başladığını görerek hayal kırıklığı içinde kaldık.Ve işin en kötü tarafı da bu fillerların 50-60 bölüm süreceği haberi.
Manga'dan takip etmek istemeyenleri zorla manga okumaya teşvik ediyor bu herifler.
Galiba bu süre zarfında bleach'a ara vereceğim ve yeniden hueco mundo'da kaldığı yere dönünceye kadar seyretmeyeceğim bleach'ı.
biz bleach ve naruto seyircilerinin değişmeyen kabusu olacak bu fillerlar.Ne de olsa iki seri de aynı stüdyodan çıkıyor.
Unutmadan bu bleach'ı türkçeye çeviren kazasker nickli, Zübeyir Ayvalık adlı bir cengaver var ki buradan ona teşekkür etmemek nankörlük olur.Hiç aksatmadan bölümü bölümüne çeviriyor bleach'ı sağolsun. Hem de altyazılarında hata bulmak da çok zor.

Edit:

Sözlük bile:
bleach
bir çiçek yılı sonra
diyor. (bkz: basliklari alt alta okumak)Anlaşılan o ki yeni bölümleri 1 sene sonra izlemeye başlayacağız.
--spoiler--

168. bolum nasil bir filler bolummus anlatamam, gayet gaz battle bolumlerinden sonra bu yapilir mi?
--spoiler--

---feci spoiler---
ichigo'nun hollow formunu uzun sure koruyabilmesi ileriki bolumler icin duzenlenmis bir on hazirlik sanirim, neredeyse hueco mundo'daki herkesin ismini saydi neredeyse hepsini yenecegini iddia ediyor...
---feci spoiler---
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.