bugün

yüksek lisans, doktora gibi lisans üstü öğretimlerde hazırlanan tezi, danışman hocanın başkanlığındaki jüriye sunulmasıdır. tez döneminin en ürkütücü bölümüdür. günler öncesinden mide sancıları başlar. iyi ya da kötü geçmesi, jürideki hocaların niteliğine, kişiliğine, sahip olduğu komplekslere, yaşına, bilgisine göre değişir. öncesinde gidip hocalarla tanışmak, tezi elden götürmek, savunmanın ne kadar korkunç geçeceğine ilişkin fikir edinmenizi sağlar. savunma öncesinde sorulabilecek soruları tahmin edip, cevapları hazırlamakta fayda vardır. sununun görsel olarak etkileyici olması çok önemlidir. ne kadar kötü bir tez hazırlarsanız hazırlayın, onu satmakta başarılı iseniz tezin kabul edilmemesi gibi bir ihtimal olmayacaktır. jüri masasını bol yiyecek, içecekle donatmak dikkat dağıtıcı olup, daha az soru gelmesini sağlayacaktır. sakin olmak ve kendine güvenmek en önemlisidir. nihayetinde çalışma sizin çalışmanız, o konuyu kimse sizin kadar iyi bilmiyor. etkileyici bir sunu, çalışmanıza sahip çıkacak bir danışman, açık aramayacak jüri üyeleriyle göz açıp kapayana kadar geçecektir.
yazdığınız tezi kendini beğenmiş ve sizi ezmek için can atan hocalar karşısında dimdik savunulmasıdır.
süreç sizi yamultma sürecidir ve hafif açık verdiğinizde sizi çok güzel yamulturlar.
2 yıl uğraştığınız, emek verdiğiniz eser 3 dakika içinde çöpe atılması sürecidir.

(bkz: allah sabır versin)
(bkz: göt öpmekle dudak aşınmaz)
(bkz: köprüyü geçmek için)
jürinin önlerine sunulan yemekten başını kaldırıpta soru soramadığı sunumdur.adamlar çekirge sürüsü gibi senin orada midene kramplar girsin, millette mide genişletme çabasında olsun.
(bkz: sevgili günlük)

(bkz: sevgili sözlük)
yamulmuyorsam fransa'da olanlar için jüri toplanıyor, arkadada fun club diyebileceğiniz insanlar, arkadaşlarınız, yakınlarınız oluyor. yiyecekler, içecekler geliyor sonra. teziniz kabul edildiyse, herkes sizi alkışlıyor ve dünyalar sizin oluyor. *
dün itibariyle girmiş olduğum ve uzun süredir yaşadığım sıkıntıyı son bulduran, sanıldığı kadar zor olmayan gereksiz hede.

tezli yüksek lisans savunma sınavına girecek olan bünyeye 1 hafta öncesinden savunmanın yapılacağı gün ve saat bildirilir. bünye, bu 1 haftalık süreyi yapacağı sunuma hazırlanmakla geçirir. savunma günü gelip çattığında klasik giyinmek zorunda olan ancak klasik giyinmeyi beceremeyen bünye, giyim - kuşam konusunda oldukça saçmalayarak okula gider ve savunmanın yapılacağı salonun önünde beklemeye başlar. içeri çağırıldığında içeride tanıdığı ve sevdiği 3 hocasının dışında, o güne kadar hiç görmediği, bölüm dışından bir hoca daha vardır. bu hocanın orada bulunma nedeni sınavı adeta bir meydan muharebesine dönüştürmek ve sürekli karşı saldırıda bulunmaktır. zira öyle de olur. ancak bünye tezine çok iyi hazırlanmıştır. savaş alanını 4. hocaya bırakmaya hiç niyeti yoktur. yaklaşık 1 saat süren sınavın sonunda bir de melek gibi olan hocalarının, özellikle de danışmanının kendisini sahiplenmesiyle birlikte, bünye sınavdan oy birliği ile geçer. sınav bittikten sonra, bünyenin götürdüğü pasta ve çörekler hocalarla birlikte afiyetle yenir. kuş gibi hafifleyen bünye, artık sadece eve gittiğinde hangi filmi izleyeceğini düşünüyordur.

hikayenin devamı için;

(bkz: doktora)
sözlükler sayesinde hazırlandığım ve mutlu sonla biten durum, benden sonrakilere de benim anlatımımın faydalı olması dileğiyle...
tez enstitüye teslim edildikten sonra 1 ay içinde jüri belirlenir ve gün size bildirilir. o gün gelmeden kesinlikle jüri üyeleri ile görüşülmeli tezin birer örneği üyelere teslim edilmeli mümkünse birebir görüşülmeli. jüri üyeleri hakkında bilgi edinilmeli nelerden hoşlanırlar nasıl insanlardır? o kadar ki ben hocaların memleketlerine kadar araştırmış, hoşlandıkları yemekleri yapmaya çalışmıştım. savunmadan önceki gece istesenizde uyuyamazsınız, aşık olunca nasıl bir duygu yoğunluğu yaşanırsa aynı duygu yoğunluğu içinde sabaha kadar bir bilgisayarın başında bir yatakta dönüp durursunuz. tez sabahına gelince eğer sabah saatlerinde ise kesinlikle evden erken çıkınız yoksa yetişememe korkusu insanı bitiriyor ve kesinlikle o sabah heyecandan hiçbir şey yiyemiyorsunuz. yanınızda sevdiğiniz bir arkadaşınız ya da aileniz birisi mümkünse olsun. heyecanınız biraz azalır. tezim finans alanında olmasına karşın jüri üyeleri iktisat ve yönetim hocalarıydı ve tesadüfe bakınki danışmanın savunmama trafikten ötürü yetişememişti. ama böylesi daha iyiydi. çünkü salonda yazdıklarınızdan tam olarak anlayan kimse yok ve eğer siz efendi birisiyseniz hocalara saygılı iseniz ikramınız da iyiyse hiçbir problem yok. konunuzun ana noktalarına yönelik özellikle uygulamaya. uygulamada modeli neye göre seçtiğinizi bu modelin bilime katkısının ne olduğunu iyice düşünün. tezinizde farklı terimler varsa soru cevap aşamasına kalmadan siz arada terimleri örneklerle açıklayın. anlatım biter soru cevap biter. derken karar aşamasına sıra gelir. normalde öğrenci salondan çıkarılır hocalar arasında konuşur ve adayı yeniden salona çağırır. kabul red ya da düzeltme denir ancak benimkinde danışmanım olmadığı için hocalarında acelesi olduğu için tatlı bir hanım olan bayan hocamız ayağa kalktı sayın... yapmış olduğunuz ... konulu teziniz kabul olmuştur. bir iki hata vardır ancak önemli değildir doktorada aynı hataları yapmamanız dileğiyle der ve sizi tebrik eder. duygu yoğunluğundan ağlamak en doğal hakkınızdır ve hele bi de bayansanız %90 ağlarsınız.
yüksek lisansı kazanmamda ve bitirmemde en fazla katkılardan biride uludağ sözlüğündür. insanların daha önce yaşadıklarını öğrenmek bana büyük yok gösterdi. benim yaşadıklarımında diğer insanlara faydalı olması dileğiyle...

Sırada Doktora:)))
benim de mideme kramplar girmiş durumda, önümüzdeki hafta bu savunmayı vereceğim, uzun zamandır emek verdiğim ödevimi umarım saçma salak jüri hocaları 2 dakikalık ukala kararlarıyla çöpe atmazlar.
korkutucu durandır. ancak üstesinden gelmenin anahtarı çoğu sunumda olduğu gibi "rahat olmak"tır. umarım başarırız.
bugun saat 2de yine yapacagim bir sey. mutemadiyen yaptigim bi sey haline donusmemesini umdugum bi sey ayni zamanda.
Konuya gerçekten hakim olarak iyi bir tez yazdıysanız hiç korkmamanız gerekir. Tabi saçma egolara sahip cins küri üyeleri yoksa. Ama tezi birilerine yazdırıp, kopyala yapıştır yapıp little little in thw middle yaptıysanız hocalar zaten bunu anlar ve sizi ezer geçer
güncel Önemli Başlıklar