tartıştığımız olgu tabi ki de metal müziğin doğuşuyla veya felsefesiyle ilgili değildi, zira ne kendimi bu denli metal müzik konusunda eksper olarak görürürüm, ne de karşımdaki tiki bir yaşam formunun bu konuda cümleler kurmasına fırsat veririm, yanlış anlaşılmalara mahal vermeyeyim dedim, metalin felsefesi bu şekilde kirletilemezdi çünkü.

tartıştığımız olgu, olabildiğince sığ bir düzlem üzerinde gidip geliyordu, hiç istemediğim bir münazaranın içine, hiç istemediğim bir şekilde olabildiğince objektif yaklaşırken buluyordum kendimi. bir metalik kızın ve bir tiki kızın, sonisphere festivalinden bu konulara geleceğini tahmin etmeliydim, ama edemedim. taraf olmak istemiyordum ki tarafım alenen belli iken, tiki kızı kendince bu çetin savaşında yanlız bırakamazdım, vicdan araya giriyordu sürekli. ben her ne kadar ''ya vicdan du bi gözünü seveyim'' desem de, bırakmıyordu beni, bi türlü ağzına ağzına veremiyordum lafları tikinin.

özet olarak iki cümleden oluşan münazara, öyle hararetlenmişti ki, olaya taraf olmamaya çalışan ben araya girmek zorunda kaldım, ''metal müzik sanat değildir yahu'' lafı artık benim bardağımı taşırmıştı. ''orda bir dur bebeğim'' dedim. ''bak herşeyine eyvallah, sabahtan beri sıçıp sıvıyosun, etmediğin laf kalmadı, ben bile iki saattir empati kurmaya çalışırken, senin bu konuda zerre bir girişiminin olmaması beni derinden sarsmakta'' dedim. bu kadar uzun cümle kurmadım tabiki, ama demek istediğim buydu. tiki formuna sonsuz saygım olmasına rağmen, aynı saygıyı metal formu için alamamam, acayip sinirlerimi bozmuştu açıkçası, kendimi metal dünyasının yılmaz bir neferi gibi hissediyordum artık. bu saatten sonra geri dönüş yoktu, o lafları teker teker yedirmeliydim.

''sanat değildir ne demek ya'' dedim. aklıma ilk gelense tabiki bu kadar büyük üstadların, virtüözlerin çaldığı enstrümanları sıralamak oldu, ''lan bari yaptıkları müziğe saygın yok, çaldıkları aletlere saygın olsun'' dedim. dave mustaine yaptığımız şu tartışmayı görse, metal camiasından men edebilirdi beni. bir tiki bu kadar ciddiye alınmamalıydı çünkü, özellikle söz konusu metal müzikse. bana kalsa ben daha tartışmanın başında ''he canım'' diyerek kapatacaktım olayı. fakat iki zeytinyağı insanın arasında yoğunluğu oldukça düşük bir sıvıdan farkım olmadığı için, sonra biraz daha üste çıkmak için debelendim.

nihayetinde, ''bak herşeyi diyebilirsin, sonuç olarak olay zevk meselesidir, sana kuru gürültü gelebilir, kafanı ağrıtabilir, ama bu adamların kitlelerini asla küçümseme'' dedim. ''hepsi ruh hastası'' dedi. ben olayı klasik bir sona bağlamayı ümit edip bu gereksiz tartışmaya kapatmak isterken, bu dediği son laf sonrası açıkçası dumur oldum. ''ya meltem tamam abi ya neyi tartışıyoruz daha'' dedim. meltem, metalik olandı. artık sonsuza dek susmaya davet ettim her iki tarafı da.

içimden dediğim son şey ise ''metal tanrıları seni affetsin tiki kız'' oldu..
deveye hendek atLatmaktan daha zor bir olaydır.
iron maiden e, batsın bu dünya nın anlamını sormak demektir.
boşuna uğraşmaktır, zira tartışılan konu elemanın zeka seviyesini aştığı için saçmalayacaktır.
+nirvana geliyormuş türkiye'ye.
-aaaaaaaaaa geeealsin ben kurt cobain 'i çoook severiiiğm.

metal müzik değil ama yaşanmıştır.
tiki insanlar zaten salak olduklarından tikidirler, bu yüzden de son derece gerizekalı tutumlar sergilemeleri gayet normal karşılanması gereken bir durumdur. onlar, bir konuda tartışmak için yokturlar, onlar dalga geçip, ibret almak için vardırlar. o yüzden onlarla tartışmak mantıksız bir uğraş olmakla beraber, karşıdaki tiki dalga geçilmek, ayar yemek için bir sürü malzeme vereceğinden eğlencelidir de. tartışmanın sonu genelde tikinin kaybetmenin acısıyla sinir krizi geçirip, ağlamasıyla sona erer.

ayrıca bu tikilerin her konuda bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olacaklarını zannetmesi, sahip olduklarını zannettikleri "bakımlılık"tan ötürü, her konuda konuşabilme hakkılarının olduğunu sanmaları onları alemin en büyük ukalalarından yapar. genelde sarışın olmaları ve gerçekten aptal olmalarıyla yedikleri "salak" damgasını üzerinden atlamaya çalışma yöntemleri de genelde "çok konuşmak" olduğu için ters etki yapar. neyse, sonuç olarak bir tikiyle tartışmak gereksizdir, favori sanatçı(!)ları demet akalın, gülben ergen, gülşen bazlı olduğu için, hele hele onlarla "metal müzik" gibi derin bir konuyu tartışmak ayrı bir gereksizlik ve mantıksızlıktır. yapmayın. uzak durun.
tartışmak için gerekli koşullar oluşmuşsa elbette ki olabilitesi yüksek olaydır. tartışma için gereken koşullar nelerdir? tartışacak tarafların savundukları ve karşı çıktıkları düşünce hakkında bilgi sahibi olmaları, münazara yeteneğine sahip olmaları ve adabına uygun davranabilmeleri.
bunlar yoksa bu olay tartışma olmaz, tartışma olmaz da demeyelim ona, fikir tartışması olmaz. siz savunursunuz-ki nasıl anlattığınız önemlidir- karşı taraf da eğer düzgün anlatıldıysa anlar ve konu kapanır. siz adam gibi anlatırsanız ve karşı taraf da size saygı duyuyorsa ve dinlediyse anlar ve olay biter diyelim daha doğrusu.
tartışma taraflarından biri saygı uyandıramamışsa, diğer taraf anlatılan konudan daha da uzaklaşır, araştırmaya yeltenmez bile. bu gerçeği de unutmamak lazım.
tiki kavramının ne olduğunu anlayamadığım için ciddi bir problem yaşıyorum ama sanırım beynini çok çalıştırmayan, kendi içinde dinamiği olan bir modayı takip eden kişidir bu. bu şekilde bakıldığında türkiye' nin %80 i tiki ve yarı-tikilerden oluşmuştur o ayrı. gelgelelim bugüne kadar pekçok ortamda metal müzik tartışması yapmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki, tiki veya ahmet mehmet farketmez, cümleniz kalıp halindedir. ilgilenen arkadaşlara örnek olsun diye yazıyorum:

-metal müzik sanat değildir!
-sanat nedir?
-o bu şu
-müzik sanat mıdır?
-evet
-metal müzik müziğin bir alt dalı mıdır?
-evet?
-demek ki metal müzik sanattır. irdelemeye gerek yok sevmemek başka norm dışına çıkarmaya çalışmak başka.

evet burdan sonrasında bluesdan başlayıp metal müziğe kadar tarihi anlatımlara gerek yoktur. adam alice cooper, slash, dave mustaine kimdir, nedir bilmiyorsa nasıl anlatabilirsiniz müzisyenliğini?
"duman gibi söylüyo ama kenan doğulu gibi sahne şovu yapıyo, clean vokali zeki müreni brutali cem adriyan gibi" diye mi anlatacaksınız?
yapmayın etmeyin, bilmeyene bilmediği şeyi anlatmak, gramafonda cd çalmak gibi olur. atp' ye yazık, giden sizden gider.
tikileri zeka yoksunu olarak gören kişiler tarafından gerçekleştiriliyorsa bu eylem krize girecek olan taraf tikilerdir.
bir kişi müzikten anlamıyorsa eğer sadece ilgilenmediğindendir ama bir kişi bir müzik türünü çok derin bir konu olarak görüyorsa o kişi sadece bir "para kaynağı"dır. tikiler en azından kaynakları sömüren bir topluluğun üyesidir, bir kaynağın değil.
metal müzik felsefesi diye çok derin bir konu olduğunu düşünen kişilerin hayatında bu felsefenin etkilerini merak ediyorum doğrusu.
kulağına bakıp oyalanmaya çalışarak, dakikaları sayacağın bir tartışma olabilir.
anlamayacağı için boşa yapılan eylemdir. tiki ne anlar hoşaftan.
bir inşaat işçisine metal müziğin ne olduğunu anlatmaktan zor olmayandır. onun metal müzik hakkında ön yargıları bile yoktur. hiç duymamıştır, dinlettiğiniz anda size kafayı yemişsiniz gibi bakacaktır.
sidik yarışına girmekten başka bir şey değildir. nefesi boşa yormamak gerek.
10 saat tartışsanız dahi iki adet argüman duyarsınız;

1-ne anlıyorsunuz o böğürmelerdaan, ivranç!*
2-satanistler bunlar ya!*
kesinlikle yapılmaması gerekendir...

günlerden bir gün ciddi bir potansiyeli olan* tiki kızla müzik muhabbeti yapıyorum. şaşılacak derecede seviyeli bir muhabbet yapıyoruz. sonra neden hatırlamıyorum ortam ciddileşti biraz. hatuna "metallica dinle, doğru yolu bul*" demiştim. o da akabinde sende yıldız tilbe dinle, hepsinden vazgeçiceksin demişti. gözlerim karardı o an, tansiyonum düştü. konuşamadım bir süre. ortamı terk ettim sonra. o günden beri konuşmadık.
(bkz: deve yok mu hendek atlattıralım)
burda bu konu hakkında tanım yapmaya bile gerek olmayacak kadar saçma bir eylem.
anlatsan da anlamayacağı için boşvermek gereken durum.
+oha lan sen satanist misin ? metalci misin ?
-metalci değilim ama satanistim.
+ohaa. ama bu tshirt ne.
-megadeth tshirtü.
+ee o metal grubu değil mi ?
-eveeet.
+ee o zaman sen metalci değil misin ?
-hayır !
+ee sen satanistsin diye dinliyosun şimdi bunları öyle mi ?
-hayır.
+sen kedi de kesiyosun değil mi ?
-evet.

en güzel yöntemdir efendim. heavy metal'in satanizm ile ilişkisi olmadığını anlatmaktan ise ''var mı lan satanistim'' demek en iyisidir. zaten metalci ne demek onu da çözebilmiş değilim.