sevmek, aşık olmak, o'nu düşünmek değil!

tapmak!

kısa ve net bir ifade! din gibi! günde beş kez tanrı'ya secde eden bir müslümanın günde bin kez o'nun silueti önünde eğilmesi gibi!

bir insana tapmak!

araya hiçbir kişiyi sokmadan! peygamber, rahip... yalın bir his dünyası ile, sadece ve sadece o ile siz arasındaki gizli bir din!
tanrı'sı ve kul'u iki kişiden ibaret dünyanın en kalabalık dini! bazen bu tanrı'nın ve kul'un yeri değişebilir! ve, kimin tanrı kimin kul olduğu o kadar da önemli değildir!

bir insana tapmak!

o'ndan korkmak belki! cehennemi yokluklarında yanmamak için! bazen de o'nunla ısınmak! cenneti güzelliklerini bir dokunuşunda, okşayışında, bakışında hissetmek!
tüm duyguların ve tüm kavramların bir insandaki karşılığını bulabilmek!

bir insana tapmak!

eski yunan inançlarında bahsedilen "tanrılar, birbirini çok seven iki ölümlüyü kıskanır. onun için birleşmelerine izin vermezler" sözünün tutarlığını bilmek!

mutsuz son'a üzülmemek!

bir insana tapmak!

tanrı'nın günah saymadığı, kalbimize koyduğu sevgi ve aşk duygusunun en üst boyutu! bir adım ötesi; tanrı ile konuşmak!

bir adım ötesi; mecnun olmak!
afrikali bir kabileye ziyarette bulunan ve elinde cakmak olan kişilere kabile ahalisi tarafindan yapilan eylem.

- bizi tanrilari zannettiler mike.
- uyandirma kerizleri, biz kurban istiyoruz
aşk denen garabetin, insanı düşürdüğü gaflet hali.
(bkz: aşk)
hayatta sadece bir kere olan duygu ve davranış bütünüdür.
allaha şirk koşmaktır. dinden çıkarır insanı. *
maradona ya tapan 50 000 e yakın arjantin' li varmış. maradona nın yazdığı kitap * kutsal kitaplarıymış.
*
değer vermede, ilgi göstermede, sevmede mantık dışına çıkmak, aşırıya gitmek ve saçmalamaktır.

etten kemikten yapılan her insanoğlunun kusurları olabilir, hatalar yapabilir, yanlış düşünceler üretebilir, yanılabilir, bilmeyebilir. bütün bu saydıklarımız ortadayken bir insanı kusursuzmuş gibi tanrılaştırmak, gözde büyütmek akıl dışıdır.
(bkz: şirk)
Bir insana tapan bir ölçekte kendine tapınmaktadır. Tehlikelidir. Önemli olan bir gönüle girebilmektir.
(bkz: zall)
aptallıktır.
bir gün arkasını dönüp bakmaz olursun sap.
(bkz: bir kulunu çok sevdim o beni hiç sevmiyor)**
hakkı bulut abimizin zamanında gerçekleştirdiği eylem,şimdiyi bilemem tabi...
değer verdiği insanı kusursuz, hatasız, günahsız kabul etmek.
insana tapmanın özünde daima bir örtülü tapınma söz konusudur. başka bir deyişle kişi sevdiği, değer verdiği insanın tanrı tarafından seçilmiş, tanrı ile irtibatlı olduğuna inanır.
(bkz: kula kulluk etmek)
(bkz: putperestlik)
(bkz: şirk)
(bkz: insan fetişi)
kartel medyasının dini konularda cahilliğinden devamlı kullandığı söz.
haşa..

--spoiler--
gençliğin yeni ilahı
pop müziğin tanrıçası
--spoiler--

allah akıl fikir versin..
(bkz: o artık bir insan değil)
müslümanların büyük çoğunluğunun, özellikle türkiye de allah tan yardım ve af beklemeyip şeyhlere, şıhlara, tarikat ve cemaat liderlerine duyduğu yüce saygıyı onları putlaştırarak gösterdiği durumdur. allah ile aralarına aracı koyarak şirke girdiklerini kendileri de biliyorlardır ama çaktırmazlar.
http://www.youtube.com/watch?v=Uoil3o3CzhE
Şirktir.
çok yanlıştır.
insan Allah'ın eseri olduğu için yanlış değildir.
kelime itibari ile beyinde ibadeti canlandırsa bile uygulanış biçimi ve hissiyat mevkii olarak daima anlaşılırlığı hayran olmak işe Eş olan durumdur. öyle ki insanlar karşısında bulunan cinse karşı herhangi bir aşk, sevgi, hoşlantı vs. duymaksızın bu eylemi gerçekleştirebilir ve herhangi bir sebepten ötürü bunu kendine HAKLI bir pay olarak çıkartabilir.