bugün

kendisi de bir kul olan kişinin emrine amade olmak, onun kölesi olmak, ona itaat etmek, yüceltmek, el üstünde tutmak.
orhan gencebay tarafından "yazıklar olsun sana" fırçası yeme sebebi.

"kula kulluk edene yazıklar olsun"
askerlik ve bankacılık gibi mesleklerde tavan yapan durum.
olmaması gereken bişeydir.
dini anlamda günümüzde kendine hoca dedirten ve yaratıcı ile arasında bir bağ olduğunu iddia eden kişilerin müritlerinin yaptığı şey. kendilerine çeki düzen verip önce inançları doğrultusunda yaratıcıya, sonra da kendilerine kulluk etseler belki türkiye çok daha güzel bir ülke olurdu.
(bkz: davet)*
parasızlığın hazin sonudur.kimsenin isteyerek içine düştüğü bir durum olarak düşünülemez.
kula kulluk ettirilmek.
insanın çaresizliğini ve muhtaçlığını kullanmaktır.
çok sevilen bir insana karşılıksız yapılıyorsa susulması, rütbesi yüksek birine ne türlü olursa olsun yapılıyorsa "yazıklar olsun"dur, şerefsizliktir. sevilen kişiye yapılan kulluktan kasıt çok sevmek, herşeyin üstünde tutmak; mesela sevgiliye tanrıçam gülüm balım köpeğin oliyim gibi şeyler söylemektir. ha sevgiliden ayrıldıktan sonra göt gibi kalmasına sebep olur bunlar kişinin; hatta dalga falan geçer, amanın. yapılmamalıdır lan.
kula shaker dinlenerek giderilebilecek bir durumdur.
tanrı'nın nefesinden daha fazla nasiplenmiş insanlara (!), "tapıyorum lan sana" deyip yapageldiğimiz durum. kula kulluk etmedim, yalnız "bir kulunu çok sevdim" diyor burdan tanrı'ya sesleniyorum. * tanrı unutmuş olsa da.. uf.
kimi zaman para için, kimi zaman aşk-meşk uğruna, kimi zaman ise cemaat ya da tarikat gibi oluşumlarda lidere karşı takınılan tavır.
bu dünyadaki herhangi bir insan evladının düşebileceği en büyük yanlışlardan birisidir. özellikle bu durumu cemaatçilerde, yobazlarda sıkça görmekteyiz.

gerek fetoşları olsun, gerek diğer cemaat şeyhleri olsun hemen hemen hepsinin düzeni kendilerine kulluk edecek insanları bulmak, bunları sadece kendi fikirleriyle donatıp beyinlerinin gelişmemesini sağlamak, ve bununla beraber bu dünyada sadece allah'a kulluk etmesi gereken kişileri güya din adına kendine kul olarak bağlamaktır.

sadece cemaat değil, bütün alanlarda bir kişiye kulluk eden kişi kendi ayakları üzerinde kendi fikirleri üzerinde duramayan kişilerdir. bu nedenle sürekli birilerinin eteklerini öpmeye, birilerinin dizleri dibinde yatmaya çalışırlar.
maaş ile çalışmak.
Genel devlet yetkililerinin yapması gereken bir durumdur. Meali halka hizmet etmekten geçer. Halk tarafından seçilip koltuğunda paraları saymayan bir zekanın ürünü olup sonra derece tasvip edilebilecek bir davranış çeşididir.
paradokstur. hadisler falan...
ajite etmeye gerek yoktur. her yerde vardır bu.

(bkz: hiyerarşi)
aşık olmak
şeyhinin eteğini öpenlerdir.
köleliktir.
orhan baba'nın dediği gibi, ''yazıklar olsun''u haketmektir.
12 eylül 2010 da gerçekleşen olaydır.
(bkz: osmanlıcılık)

yalan değildir. halkına kul der.
(bkz: kemalizm)
paradokstur aslında. çünkü çalışmak kavramı neresinden bakarsan bak kula kulluk etmektir.