bilgi işlem - uludağ sözlük

entry 34 galeri video ses iyilertrends
 1. 1.
  Şirketlerde bilgisayar problemlerini gideren bölümdür.
  boş zamanlarında genelde counter yada fifa2005 oynayarak geçirirler.
  #348938 :)
 2. 2.
  Bilginin bilgisayar yardımıyla sistemli olarak düzenlenmesi, saklanması, iletilmesi ve kullanılması. Bilgi işlem sistemleri ve teknolojisi, kişi veya kuruluşlara verileri, insan gücünü aşan bir hız ve doğrulukla düzenleme, iletme, saklama ve işleme olanağı sağlar.
  #720678 :)
 3. 3.
  b:bilgi işlem
  d:dymunds

  d:iyi günler ihracat departmanından arıyorum gündüzleri lotus programımız çalışmıyor ne yapmalıyız.
  b:Aaa, doğru bizimki de çalışmıyor.
  d:hıı, nee !?
  b:bi servis çağırsanız iyi olur, bizimkilere de baksın.
  #3700944 :)
 4. 4.
  b: günaydın
  s: internete bağlanamıyorum, dışardan önemli mailler gelcek ulaşamam lazım.
  b:valla bizde bağlanamıyoruz, arkadaşlar sorun üzerinde çalışıyor.
  s: iyi o zaman, çabuk olun biraz.

  bu arada arkadaki konuşma,

  b1: abi fişi niye çıkardın, manyak mısın?
  b2: lan dün telefonu şarza koymamışım, ne yapayim.
  b1: yaw tak şunu manyak mısın?
  b3: abi nokia girişli mi...
  #3701169 :)
 5. 5.
  her şirkette o şirketin ihtiyaçlarını karşılayamayan birim. genelleme yapıyorum ama birşey biliyorum da yapıyorum. yok efendim onlara imkan verilse bilmem ne olurmuş, yok efendim türkiye'de bu sektöre önem verilmiyormuş, yok efendim napsınlar mış, mış, mış. yok kardeşim ben bilgi işlem biriminden memnun bir şirket görmedim 15 senelik iş hayatımda.
  #4408161 :)
 6. 6.
  Firmaların her ne olursa olsun en zevkli, en güzel birimidir. Ayrıca en çok çalışan birimlerin başında gelir diyebiliriz, çalışma oranı ( personel/bilgisayar sayısın ) * zaman= ? formülünden rahatça bulunabilir. Ne kadar çalışılınırsa çalışılsın hiç iş yapmaz gözükürler, ( bilgi işleme iş yapmıyor diyenler ne yapıyor anlamadım ) teknik destek personeli mülayim, sistemcileri fena makara, yazılım ekibi efendi tiplerdir genelde. Hepsi birer dağınıklık abidesi ve çay kahve ve türevlerini severler.Sektördeki sorunlar nedeni ile sıkıntı çekmektedirler fakat ellerine ne kadar fırsat verirseniz o kadar bağımlı olursunuz firma olarak, gerçek bir bilgi işlem biriminden hiç bir user memnun olmaz çünkü bilg işlemin amacı iş yerinde kullanılan bilgisayarların sadece iş için kullanılmasını sağlamak geri kalan ne varsa engellemektir. Hakları elinden alınan insanların bu işten memnun olmayıp, bilgi işlemi başarısız bulma işlemi bilgi işlem tarafından gayet doğal karşılanır ve eğlence konusu olarak ele alınır. '' Bizim bilgi işlemden çok memnunum, ne istersem yapıyor çocukcağızlar '' diyen userların olduğu yerde bilgi işlemci veya tayfası yoktur.
  Hiç bir zaman ihtiyaçları bitmez çünkü ihtiyaçlarının bitmesi heveslerinin, işlerinin bitmesi demektir. Her yeni kutusundan çıkan sunucu, bilgisayar, yazıcı veya her yeni alınan yazılımı kurcalamak onlar için paha biçilmez bir zevktir. Bu şekilde işlerine tekrar adapte olurlar altı ayda bir yeni bir donanım veya yazılım alınan firmalarda bilgi işlem köhnemiştir ve artık işleyişler monoton bir hal almıştır bu hınzır coçuklar için.
  #4799681 :)
 7. 7.
  sistem güvenliği ve yasal sebeplerden dolayı internete kısıtlama (adult site gibi) getirdikleri için pek sevilmeyen yanlız insanların çalıştığı birim.
  #4799717 :)
 8. 8.
  bilgi teknolojileri, bilişim teknolojileri, osuruk teknolojileri adlarıyla da bilinen şirket içi bir bölüm. bazen şirketin kendisi hatta. içeride harıl harıl bilgi işleyen insanlar göremezsiniz. kimi seksi fotoğraflar için tıklıyor bağlantılara kimi de bendeniz gibi(hep bendeniz demek istemiştim) sözlük köşelerinde pinekliyor.
  #5018517 :)
 9. 9.
  işletmelerde bilgisayar problemlerini gideren bölüm değildir.

  görevi aslen Bilişim Teknolojilerini takip etmek, şirketin o dönem; kısa ve uzun vadeli teknolojik yatırımlarına yönelik optimum çözümleri araştırmak, raporlayıp sunmak, projelendirmek, implementasyonuna karar verilmiş sistemlerin vendorlarını seçmek bunu yaparken total cost of ownershipe dikkat etmek, Şirketin mevcut bilgi işlem yapısının verimli ve çalışır halde tutulma koşullarını sağlamak, Mevcut bilgi alt yapısını kullanıcıların etkin kullanabilmesi için eğitim , bilgilendirme ve destek sağlamak, sorun yaşandığında yine akredite ettiği vendordan desteği almaktır. bu etkin kullanım içine doğal olarak intermet kullanımının sıırlandırılması, güvenlik, yedekleme (disaster management) girer.

  yani bilgisayarcı ile arasında çok fark vardır. eline cat5 kablo alıp duvarda sokacak delik aramaz, kabloyu duvardaki deliğe sokacak vendor/tedarikçi bulur sokturur.
  #5895681 :)
 10. 10.
  bunun müdürü de * canı ne isterse onu yapan kişidir aslında. eğer diğer çalışanlar etrafta sürekli bilgi işlem personeli görmüyorsa, sistem etkin çalışmaya devam etmesi için sürekli bir desteğe ihtiyaç duymuyorsa; yani bilgi işelm personeli gerçekten çalışmıyorsa, film izleyip dizi indirip oyun oynuyor ise o zaman çok çok iyi bir bilgi işlem vardır orada. sürekli ayakta durmak için desteğe ihtiyacı olan bir yerde asıl; bilgi işlem hiç bir iş yapmıyor demektir.

  serverlar onların bebekleridir. ayrıca. dear baby. what's up today diye yakşaırlar sabahları makineye. bilg işlem müdürü sabah işe gelip bilgisayarı açtığında diğer tüm clientlara god is online mesajı gönderen kişidir. hele bir de websensei varsa.
  #5895738 :)
 11. 11.
  kesinlikle bulaşılmaması gereken departmandır.

  ilginç bir şekilde, yağmur yağdığında network bağlantısı düşen bir lokasyon vardır. bu lokasyonun ucunda koşan bilgisayarın operatörü jack skellingtonı cuma günü arar ve problem olduğunu söyler. jack ona sorunun merkezde olduğunu ve ilgilendiğini söyler. acil işleri yan taraftaki operatorden hallaetmesi gerektiğini ekler. ama operator diğer operator ile sorunlu olduğu için yarın yapar ederim falan der. bu arada sorunlu network bağlantısının fiziki anlamda kurumasını beklemektedir aslında. ama yağmur yeniden başlar. cumartesi günü jack fabrika müdürü tarafından çağrılıp konu ile neden ilgilenmediği sorulur. jack hemen ilgileneyim der. mekana it elemanı yollar. git kabloları çıkar tak oyalan restart falan at sonra kap getir der. kasayı it ye getirilip konur. ve üzerine parça bekleniyor yazılıpp, inventory management üzerinde ticket açılır. ve not düşülür arızalı parça artık üretilmediği için bulunma ihtimali yok. yeni üretilenler de sistemin diğer unsurları ile uyumlu değil. o sebeple yeni bilgisayar alınması diye. (bu krizde kim bilgisayar alacak).

  orko : (bugün ne öğrendik) kimsenin özellikle de senin hiç bir bilgisi/bilgin olmayan teknik işlerle ilgili bir birim şikayet edilmemeli.
  #6062912 :)
 12. 12.
  laynaux (böyle söyledi cidden)/linux diye bir şey varmış, bedavaymış jack sen neden bilmiyorsun diyen patronların bulunduğu bir kobi dünyasında yapayalnızdırlar. hayır zaten sistemde koşan ipcop var, o değil linux bedava bir şey değil;

  amına koyucam o free görünce bedava yazıyor sanan manyakların hepsinin, özgür evladım özgür; linux desteği kaç para, windows desteği kaç para, linux bilen adama ne kadar maaş veriyosun yoldan geçenin bildiği windows çalışanına kaç para.

  not : bu windows daha iyi demek değil, elbette daha iyi değil, sadece toplamda windows çok çok daha ucuz demek.
  #8744526 :)
 13. 13.
  bu adamları beslemek huyuna gitmek lazımdır. genelde çok artist olurlar .sizleri yabancı terimlerle devirip "kapat aç düzelir " mantığıyla ezerler . müdür şef vs. bunların kankasıdır. herkesin işi düşer sakın ola ters yapmayın üzülürsünüz.

  not:bilgi işlemciyim.
  #8837913 :)
 14. 14.
  "yeniden başlattınız mı?"

  işte bu cümle bilgi işlem'i en iyi tarif eden cümledir. ama ilginçtir bu dünyanın her yerinde böyle. the it crowd adlı süper dizinin ilk bölümünü seyderin beni anlayacaksınız * otomatikman bu cevabı veriyorlar yahu.

  - alo slm. ben excel'de bi dosyayı kaydetmek istiyorum ama olmuyor. kaydet dediğimde...
  - bilgisayarı yeniden başlattınız mı?
  - yok başlatmadık.
  - eeee??? ondan işte hep.
  - haaaaaa

  - telefon arızalan...
  - yeniden başlattınız mı?
  - saatimin kronometresi bozul..
  - yeniden başlattınız mı?
  - çok pis kabızım bilgi işlem... çıkmıyo bi türl...
  - yeniden başlattınız mı?
  - hiç dinlemiosunuz dimi lan bizi!

  ( işin karikatür tarafı bi yana, severiz kendilerini ama önemlidirler * )
  #10567542 :)
 15. 15.
  Keyiflerine göre insanların internet girişlerini (-de) engelleyebilen acizleride vardır.
  #11722236 :)
 16. 16.
  şirketin e-posta trafiğinden tutunda, girdiğiniz kariyer sitelerinde ki arama sonuçlarınıza kadar her türlü kişisel ve işle alakalı bilginize rahatlıkla ulaşabilecek, devlet içinde devlet gibi olan departmandır.

  bu özellikleri nedeniyle, şirkette kendilerine ait bir aristokrasi kurmuşlardır. ana besin kaynakları baklava olup, aslında görevleri olan her işi yapmak için güllüoğlu sponsorluğunda rüşfet talep ederler.

  bir işi yapmak istemiyorlarsa teknik detaylarla süslü bir mazeret uydururlar ki, nedenini sormaya utanırsınız;

  +:network üzerinde ki domaine connected olan clientler arasında data çakışması merga olmuş bu nedenle yapamayız
  -:hadi yaa..peki o zaman

  huyuna suyuna gidin, tatlısını eksik etmeyin, arkadaş olmaya çalışın zira sosyal çevresi sanal alemden ibarettir. ***
  #11722312 :)
 17. 17.
  istemediği bir işi asla yaptıramıyacağınız, yaptırmak için ısrarkar davrandığınızda yanınızda çok şekerli bişeylerle gelip rica minnet yaptırabileceğiniz çalıştığı kurumun büyüklüğü ile egoları ve cool tavırları doğru orantıda olan insanların bir araya geldiği departmandır. Hiçbir zaman bir işi yapmıyorum demezler onun yerine sadece olayın zorluğunu yada zaman alacağını anlatmak yerine teknik olarak geçen durumu söylerler. Size tavsiyem büyük bir kurumda çalışıyorsanız bilgi işlem departmanınızdan mutlaka bir arkadaşınız olsun. *
  #12021822 :)
 18. 18.
  bir şirketin en kritik bölümüdür. `kendimden biliyorum * `

  kim kiminle ne yazışıyor, hangi maili alıp nereye atıyor, hangi sitelere üye gibi her bilgiyi bilirler. siz onlardan gizlesenizde bi şekilde öğrenirler.

  iş yapmıyor görünürler ama onlar sayesinde diğer tüm bölümler çalışabilir. gün içinde 1 saat çalışmaları dahi sizin tüm gün çalışmanızı sağlar.

  gereksiz yere evinizdeki bilgisayarlarınızı getirdiğinizde delirirler.

  huyuna suyuna gitmeniz, bişey isterken iki kere düşünmeniz gereken kişilerdir. çünkü iş için olan isteklerle kişisel istekleri ayırt edip benim bilgisayarımdan ses gelmiyor müzik dinleyemiyorum derseniz geçerken anca uğrarlar.

  her gördüğünüzde bilgisayarla ilgili bişey sormanızdan deliren, internetten karı kız bulma yöntemlerini cidden bilmeyen kişilerdir, israr etmeyiniz.

  bol kahve içerler, geceleri geç uyurlar, sabahları geç kalırlar ama asla işten kaytarmazlar. sadece ertelerler.

  yasaklı engelli sizin iremediğiniz tüm sitelere onlar girer girebilrler. bu bir ayrıcalık değil, iş gerekliliğidir.

  tatlı, çikolata ve sigara sayesinde yakın kanka olmanızı tavsiye ettiğim kişilerdir.
  #14965197 :)
 19. 19.
  işletme bölümünün 2 sınıfta alınması gereken gereksiz bir derstir.
  #14965204 :)
 20. 20.
  nöbetçi eczane değillerdir. gecenin bir vakti arayıp "yaa ben bunu yapamadıııaaam bana yardım etseneeeaaa" dememelisiniz. biz de insanız. birçoğunuzun yaşadığı en büyük problem kullanılan yazılımın ağır çalışmasıyken, biz o yazılımın noktasına virgülüne kadar inceliyor, hatta bazen kodda nokta yerine noktalı virgül attığımız için programı çalıştıramıyoruz. ayrıca, bizler kahin değiliz. sizin sildiğiniz, kaybettiğiniz dosyaları bulmak bizim işimiz değil. kafanıza göre bilgisayardan dosya silip, ondan sonra bizi arayıp dert yanmayın. bunu bayan bilgi işlemciler için söylüyorum; bizler ağ kurmayı biliyoruz evet. ama kablo kesmek, o kabloları standartlara göre dizmek ve bilumum donanım işlerini yaparken zorlanıyoruz diye ibze beceriksiz demeyin. çok biliyorsanız o koca kıçınızı kaldırıp kendiniz becerin. ve en önemlisi;
  size asla facebook ve msn'e girmeyi öğretmeyeceğiz. beter olun. hoşça kalın.
  #14965270 :)
 21. 21.
  1. ilah değildir.
  2. her bilgi kurtarılamıyor.
  3. nöbetçi bilgi işlem diye birşey yok palavra bunlar.
  4. saat beş buçukta mesai biter arkadaş gerisinde ölsen zikimde değil. zamanında gelseydin.
  5. salak bi aletle uğraşıyoruz ve bazen öyle sikimsonik hatalar çıkarıyorki öyle hemencecik çözülmüyor.
  6. dene - yanıl - dene - yap sistemi genellikle sonuca götürüyor.
  7. kantarın adaptörü bilgi işlemde olmaz git idari işlere sor angut!
  8. aradığın kişi babanın oğlu değil her istediğini yapamazsın.

  bu sıralamayı ölesiye uzatırdım fakat bu kadarı yeter.

  şimdi;
  efendim bu işte çalışan adamın kafa bi kere baştan kırıktır. ama benim bilgi işlem dediğim departman sakın veri girişi olarak algılanmasın. buradaki kasıt, donanım, network ve yazılım destek ve tamir elemanlarından bahsediyorum. bi kere biz über manyak insanlar değiliz. öyle her istediğiniz sikim sonik istek yerine getirilemez. özel işlerinizi yapamadığımızda sakın "sen nasıl bilgi işlemsin yuaa" diye gelmeyin klavye sokarız. adam gibi makul ve mantıklı istekler elbette yerine getirilir. ancak "hacı benim kız arkadaşımın face'ini bi patlatsana bana şifresini vermiyor merak ediyorum" tarzı istekler karşısında aklımıza ilk gelen yanıt " siktir git amk başımdan, zaten işim başımdan aşkın" şeklindedir ancak kalp kırmamak için "hacı bıraktım o işleri ben valla eskisi gibi ilgilenmiyorum, akıllı adam işi değil bunlar" şeklinde cevap veririz. lan at kafası sevgilinin face'ini napcan? git sor, şifresini vermiyorsa da orası sana kalmış banane amk?

  velhasılı adam gibi isteklerle ve adam gibi zamanlama ile gelin. gecenin saat 10'unda arayıp "ama yazıcım çalışmıyoooo, nöbetçi bilgi işlem kalmıyor mu bölgede?" tarzı salak sepet ve insanın özel hayatını siken isteklerle gelmeyin.
  #15024870 :)
 22. 22.
  -merhaba bütün binada sistemler gitti, bilgisayarların hiçbiri çalışmıyor.

  -çağrı açtınız mı? (bilgi işlem sistemine giriş yapıp ticket açmamı istiyor.)

  -tabiki açamadık, bilgisayarlar çalışmıyor.

  -çağrı açmadan işlem yapamıyoruz.

  -bakın çok acele bir rapor yollamam gerekiyor, lütfen yardım edin.

  -hep aceledir zaten.

  şeklinde süper diyaloglar yaşayabileceğiniz her şirkette bulunan çok faydalı ve gerekli bir bölüm. henüz çözümün bir parçası olduklarını hiç görmedim, kendileri hep sorunun bir parçası. ama yine de arada sağ olsunlar "websense"i kaldırıyorlar da facebook ve twitter'a girebiliyoruz. onun dışında çok sevmiyorum kendilerini.
  #17078052 :)
 23. 23.
  Günah Keçisi Olan departmandır...

  Sistemler sorunsuz çalışırken bile anlık bir internet kesintisinde alınan hata sonrası tekrar deneme ihtiyacı duyulmadan hata kapatılır, bilgi işlem aranır "Nedir bu Çekimiz??? Sistemler kaç saatır çalışmıyor??? Saat kaç oldu biz gece de mi çalışacağız??" tarzı veryansın edilir. Bilgisayara uzak bağlantı ile bağlanılıp kontrol edilmesinin ardından on dakika boyunca aynı hata user tarafından tekrar çıkartılmaya çalışılır...

  Ayrıca Birimde internet, elektrik ve telefon gibi birim için önemli bir sistem çalışmadığında da her zaman bilgi işlem suçlanır...

  Aşağıda Anlatılacak olayda bilgi işlem farklı bir birimden dönüşte diğer birimi ziyaret etmektedir..

  B: Bilgi işlem
  U: User
  T: Telefondaki diğer birim

  B: Kolay gelsin Arkadaşlar
  U: Sağolun indiqo Bey
  B: Nasılsınız var mı bi sorun
  U: Bi sorun yok şu anda sağolun

  O arada telefon Çalar

  T: Merhaba bir data sorgulatacaktım
  U: Şu anda bilgi işlemim burda sistemler hiç çalışmıyor bilgisayarlarda işlem yapılıyor bir saat sonra arar mısınız
  B: ???
  T: Çok acil ma müşterim bekliyor
  U: Yapabileceğim birşey yok

  Tabi bu olayın ardından müdürler ve müdür yardımcıları tarafından bilgi işleme açılan taciz telefonlarına dert anlatılamamaktadır. Alınan cevaplar Madem sorun yok ne işin var orda şeklindedir.

  Bilgisayar yeniden başlatılmadan bilgi işlem arandığında genelde boşa vakit kaybedilir. Yeniden başlatmak çou sorunu çözmektedir.

  Benim birimlerim gibi komplike bir sistem ile çalışıyorsanız Sistem Restart edildikten sonra gerekli program baştan başlayacaktır. Tek tek Oracle stop et. Oracle Start Et IIS Resetle gibi diyaloglarına girmeden tek tuş ile sorun giderilebilmektedir. * * *
  #17400881 :)
 24. 24.
  işleri çok yoğun olan işlem.

  kolay gelsin.
  #17432392 :)
 25. 25.
  eski adı malumat prosesingi olan sektör. kuruluşların departmanlarından da biridir aynı zamanda.

  bilgi işlem birimlerine yapılan eleştiriler çoğu zaman haksızdır. bir bilgi işlemci tarafından sadece bu söylenmelidir ve açıklaması asla yapılmamalıdır. çünkü haksızlığa uğrama sebebi zaten durumun açıklanmaya çalışılmasıdır. bir bilgi işlemcinin yapacağı en büyük hata, hizmet alan personele açıklama yapmaya çalışmasıdır.

  bilgi işlem sektörünü sevme sebeplerimden birincisi, kafamın başka şeye çalışmıyor olmasıdır. ikincisi de, bilgi işlem sektörünün müdür başkanı olmaz. en iyi bilen müdürdür, başkandır bu sektörde.
  #17432458 :)