bugün

fevkalade güzel bir turistik belde.
evleri safranbolu evleri'ne benziyor çünkü 1800'lü yıllarda ilçede çıkan çok büyük bir yangının sonucunda tüm evler yanıp kül olmuştur. bunun üzerine ilçenin tekrar yapılandırılması görevini, sultan abdülhamit, safranbolulu ustalara vermiştir.
ipek yolu üzerinde bulunan bu beldenin insanları ticarete oldukça yaktındır. aynı zamanda çok kurnazdır. sünnet veya evlilik düğünleri mutlaka birkaç aile tarafından ortak düzenlenir ve bu şekilde maliyetten kaçılır.
kesinlikle gdip görülmesi gereken yerler sıralamasında yukarılarda yer almaktadır. bir rüya şehridir beypazarı, zamanın durduğu bir yerde yürür gibi hissedersiniz kendinizi orada.
ayrıca ilçeye bir kilometre kadar uzaklıkta, tespit edilen en eski yerleşim yerleri bulunur. bunlar dik kayaların üzerine oyulmuş mağaralar şeklindedir ve gidip ziyaret edilmesi çok zordur. ancak uzaktan görülebilir fakat son derece etkileyicidir.

sonuç olarak diyorum ki, beypazarı muhakka gidip görülmelidir. bu hayatta öğrenilecek daha çok şeyin olduğunun çok basit bir göstergesidir.
yaşamak için berbat bir ilçedir. hele öğrenciyseniz. ama günlük turistik geziler yapmak istiyorsanız. buyrun gidin.
havucuyla, evleriyle, sodasıyla meşhur ankaraya bağlı şirin bir ilçe.
konaklarında kahve içmeden dönülmemesi gereken ilçe.*
çok güzel olduğu söylenen ilçe. lakin hiç gitmedim, gidemedim. uzak dediler, yürüyemem dedim. ahh ah kısmet. bi gün benim de arabam olacak.
buraya on beş dakikada bir otobüsler var. ankamall'in önünden kalkıyor. yol bir buçuk iki saat sürüyor.

burada bana en çok türk geleneklerini yansıtan yaşayan müze ilginç geldi. Gazi halk bilimi bölümünden öğrenciler müzede görevliler. hepsi yerel kıyafetler giymişler. Yaşayan müzedeki etkinlikler çerçevesinde dileyenler bu öğrencilerin eşliğinde Ebru Sanatı öğrenip kendi ebrusunu yapabilir(10 lira), isteyenler kurşun döktürüp bu Türk geleneğini yaşayabilirler(15 lira). bir odada masalcı hanım masal anlatıyor. ayrıca çocuklar Hacivat Karagöz oynatarak eğlenceli vakit geçirebilir.

beypazarı'ndaki konaklarda yemek yemek pahalı. illa konakların içini görecem diyorsanız zaten eski konakları müze yapmışlar hep. müze gezisi sırasında içlerini görebilirsiniz. dolayısıyla konakta yemek yerine ucuz ve kaliteli bir yer olan has değirmencioğlu lokanta ve fırınını tavsiye ederim. bu lokantada kiremitte et sote, köfte, mumbar ve her türlü pide çeşidi mevcut. fırını da olduğundan beypazarı kurusu ve 80 katlı baklavadan da var.
(bkz: beypazarı maden suyu)
Ankara ilcesi ve de cayirhana komsu olan ilce beypazari maden suyuylada meshurdur.
evleri ve doğal güzelliğiyle şirin bir ilçe. ayrıca beypazarı kurusu ve sodası meşhurdur.
dün gittiğim, yöresel yemek tadıcam diye zehirlenip döndüğüm yer.
hele bi baklavası var ki, merdivenaltı imalatlarından bile daha pis bi tadı var. millet nesini seviyo bunun anlamıyorum vallahi..
bolu ve ankara yakınlarında ankara'ya bağlı ilçedir. çok da şirindir.
Ankaranın sayılı güzel ilçelerinden. Dün şenliğinin son günüydü. Yaprak sarmaları bir harika. Yağ gibi kayıyor. Üç tabak yedim.
tarihi evleri, 80 katlı baklavası, yaprak sarması, güveci ve beypazarı kurusuyla ün yapmış ankara ilçesidir.
o kadar yol gidince ,burasımıymış diyeceğiniz yerdir.hamamönüne gidin ,farklı bir şey bulmayacaksınız.
sadece soğuktur.
soda markasi kendinden daha guzel.
Esnafı o kadar cömerttir ki o daracık çarşıdan geçerken beş kuruş harcamadan karnınızı baklava ve sarmayla doyurabilirsiniz. esnaf dedim diye bıyıklı amcalar gelmesin aklınıza tonton teyzeler zorla yediriyor.
son seçimler sebebiyle ankara gezim sırasında es geçtiğim ilçedir. belki güzel fotoğraf çeker iyi vakit geçirirdim fakat insanlarının nankör olduğunu düşünüp içim rahat etmezdi. ak belediyeler arasına girmenin yanlışlığından en yakın zamanda dönmelerinin dileğiyle sözümü bitiriyorum.
beypazarı kurusu diye satılan, tereyağlı kütür kütür lezzetli bir yiyeceğe sahiptir.
ANKARADA Bi iLÇE.
Huzur bulunabilecek bir yerdir.kardeşleri ise mudurnu,safranbolu,eskişehir odunpazarı.yani eski türk evlerinin olduğu yerlerdir.
kocaman havuc demetinin onunde fotograf cektiren insanlarla karakterizedir.
yüksek asit oranıyla damakta enfes bir lezzet bırakan harika maden suyu markasıdır.
Kızılayı bir dikişte içebilirsiniz lakin bunda onu yapmak cesaret ister.
tavsiye edilen maden suyudur.
Beni anca kesebilen maden suyu markası.
Hele sıcak günlerde kızılay kesmiyor aga.
Canım memleketimdir. Sodası, kurusu, havucu, baklavası meşhurdur.
güncel Önemli Başlıklar