bugün

feridun düzağaç'ın 2008 yılında çıkarttığı uykusuza masallar adlı albümünden yalınlığıyla iç burkan bir şarkı; klibinde küçük prensten etkilenildiğini düşünüyorum ben ama iyiki etkilenilmiş dedirtir insana en az şarkı kadar dokunur insana çünkü.şarkının sözleri:

belki güneş bir gün ikimiz için doğar
belki korkularını hayallerimiz boğar
o masal günü gelinceye kadar susuyorum
susadıkça yüzün düşer aklıma
korkar oldum düşlemekten
adını anarım çoğalır sesim
konuşmaktan düşünmekten özlemekten
gel bak bir elimde gökyüzü var hala
ötekinde kayıp giden yıldızlar la la
korkular da benim umutlar da
beni bırakma
beni bırakma
kimse kimsenin herşeyi olamaz(mışş)
di'li geşmişten tek yaramsın sen
sensiz kimse mi kimsesiz miyim bilmem
hiç bilmek istemem
hatta düşünmem
sevgiliye soylenildigi anda nedense karsi tarafta birakma hissi uyandiran cumle.
gitmeye karar veren kisi icin cevaplaması zor olan,bırakılmak istenmeyen icin caresizligin ic burkan son cıglıgı.
duygusal sömürü içeren ifade. bırakmak, koşul olmadığı halde sorumsuzluk da içeriyor gibi. bu yüzden, suçlama da ifade ediyor, bu yüzden antipatik. ikinci olarak, kişi kendi konumunu eşya haline dönüştürüyor, çaresiz, edilgen. iyyy, iğrenç.
feridun düzağaç'ın harika şarkısı.

Belki güneş bir gün ikimiz için doğar
Belki korkuları hayallerimiz boğar
O masal günü gelinceye kadar; susuyorum
Susadıkça yüzün düşer aklıma
Korkar oldum düşlemekten

Adını anarım çoğalır sesim
Konuşmaktan düşünmekten özlemekten
Kimse kimsein her şeyi olamaz-mış
Di'li geçmişten tek yaramsın sen
Sensiz kimse mi kimsesiz miyim bilmem
Hiç bilmek istemem

Hatta düşünemem
Gel bak bir elimde gökyüzü var hala
Ötekinde kayıp giden yıldızlar la la
Korkular da benim umutlar da
Beni bırakma.
3.15'teki melodiyle gözlerdeki damlayı taşıran bir f.d. şarkısı.
feridun düzağaç'ın güzel, samimi lakin bir süredir tekdüze vasfına sahip olmaya başlayan parça düzenlemelerinden sıyrılıp, bir yıldız gibi pırıl pırıl parlayan yeni eseridir. Parçanın arasındaki ana soloda yer alan electronic wind instrument yüreklerin derinlerine dokunur. Klibi dehşet güzel olmakla birlikte aslında güzel bir kısa filmdir. Bazı kaygılar sebebi ile şarkı ve klip biraz traşlanarak piyasaya salınmıştır.
feridun düzağaç'ın klibi mükemmel olan yeni albümünden bir parça. son zamanlarda ülkemizde de çekilmeye başlayan animasyon kliplerin en iyilerinden.

o donuk havası bana persepolis'i hatırlattı. keşke sahillerde dolanan, kadın/herif klipleri yerine bu tip yaratıcı çalışmalara ağırlık verilse.
feridun düzağaç'ın loopa alınıp 12411131341387435 kez dinlenilse de bıkılmayacak, bıkılmadıkça tabiri caizse insanın ağzına sıçan şarkısı.
gözleri çipil çipil olur insanın...
yine yapmışsın yapacağını be feridun!!!
müziği, sözleri ve klibiyle dinleyenin * yüreğinde ağırlık oluşmasına neden olan ezgi.
yutkunur, kafanızı camdan dışarı uzatır, nefes alır sonra hayata kaldığı yerden devam edersiniz.
"kimse kimsenin herşeyi olamaz
di'li geçmişten tek yaramsın sen"
diyerek can acıtan güzel şarkı..
feridun düzağaç'ın "al bunu sevgiline söyle" diye yazdığı süper şarkı.
bir feridun düzağaç klasiği olarak mükemmel olan parça.

kimse kimsenin her şeyi olamaz-mış
di'li geçmişten tek yaramsın sen
sensiz kimse mi kimsesiz miyim bilmem
hiç bilmek istemem
hatta düşünmem..
feridun düzağaç'ın masal diyarından kopartıp bizlere armağan ettiği güzide şarkı.
feridun düzağaçın belkide en güzel şarkılarındandır.
Beni bırakma,ilişkinin son haddine gelmişse söylenen bir sözdür.Ne yazık ki fayda etmez.Bırakıp gitmeyi kafasına koymuşsa deni bırakacaktır,yada senin ayrılman için canından bezdirecektir.Hiç bir işe yaramayan hatta söyleyeni bana küçülten bir söz.Bırak gitmek istiyorsa gitsin.Gideceği yer senden güzelse gitsin ,giderken arkasına bile bakmayacaksa gitsin,anılarını unutmuşsa gitsin...Anılarını unutan insan seni de unutmuştur zaten.Onun yanında kalmanın iç bir anlamı yoktur hatta o giderken sen de durma sen de git...
jacques brel'in seslendirdigi 'ne me quitte pas' sarkisi.
teoman'ın senden önce senden sonra şarkısına sonradan eklediği şu mısralarla klibi yan yana koyduğunuza yerçekimine karşı koyamayan bir damla buluverirsiniz yanağınızda..

"sıkı bir yağmur yağsa şimdi
beni de oluklardan akıtsa
sonra denize karışsam
eğer o beni çağırırsa.."
feridun düzağaç'ın best of lari yapilirsa içinde yer alacağından emin olduğum $arkı.
tek kelimeyle mükemmel soner arıca parçası.
bir ilişkide duyabileceğiniz en acı sözlerden biri. kulağınızda defalarca yankılanır... "beni bırakma beni bırakma beni bırak beni" sonra tekrar "beni bırakma beni bıra beni..."
feridun düzağaç'ın farkını bir kez daha ortaya koyan parçadır.
(bkz: beni benimle birak)
http://www.mikrosimage.fr...e/cdv2006/Cdv2006_FR.html
adresinden klibindeki animasyonun orijinalini izleyebileceğimiz feridun düzağaç parçasıı.
nedense bunu duyduğum kızlar beni terk etmiş, duymadığım kızları ise bu lafı demelerine fırsat vermeden ben terk etmişimdir...