sabır ve yardım isteyen pis bir hastalıktır . acil şifalar dilenmesi gerekmektedir .
insanın dikkatini bir tek oraya toplayan, can yakan, hareket etmenizi, oturmanızı, kalkmanızı, hatta öksürmenizi, gülmenizi engelleyen feci rahatsızlık.
adamın anasını ağlatır vallahi.
evde tek başınızaysanız ölmek gibi birşeydir, hemde işkence çekerek ölmek.
Güneşin dünya ile belimiz arasına girmesi sonucu meydana gelen, haftaya kuzey yarımküreden gözlemlenebilecek doğa olayı.
sırt tutulmas ile birlikte gerçekleşmesi halinde, insan kendini ceset gibi hissedebilmektedir.*
nam-ı değer "hexenschuss"...

çok acı veren, insanın sakat insanları anlamasını sağlayan, yatakta hiç kıpırdayamamak şartıyla put gibi yatmanıza sebep olan bir konudur. insana çektirdiği acı tarif edilmez seviyelerinde yüksek olabilmektedir.

insanın kendisini üşütmesiyle de olabilmektedir. mesela o sokaklarda yaşayan insanlarda falan olması durumunda o adam bu olay en az 3 gün en fazla 1 hafta sürdüğü için o hafta o adam tahminen ölür, donar herif.

çünkü kardeşim, hiç kıpırdayamıyorsun. kolunu kafanı bile oynatamıyorsun. şimdiye kadar benim başıma gelmiş en kötü şeydir.
Felçli insanlarla empati kurmanızı sağlayacak derecede hareketsiz bırakan illet. vasiyet yazdırır insana; "ola ki bir gün bir şekilde yatağa bağımlı, felçli vs duruma düşersem, ötanazi yaptırın bana"

kesinlikle bu durumdayken soğuğa çıkılmamalı,
ağrılı bölge mümkün olduğunca sıcak tutulmalı,
azıcık iyi hissedilince; tamam iyileştim tribine girilmemeli beklemeye devam edilmelidir.
günlerce eve kilitleyebilir. hareket edemezsiniz. semptonlarını incelediğimde, böbrek iltihabına kadar yolu olduğunu gördüm. bel fıtığımı yoksa başka bir durum mu diye kafayı de yemek üzereyim.

bir doğrulabilsem doktora gideceğim de..
güneş tutulması falan sikinizde olmaz.
Büyük olasılıkla akşamdan kalmadır.
Felc hissi verir insana..
Yarrra yedim dediğim olay bir saat önce çömelip şu kettle ın fişini bi takayım dedim ben fişi taktım ama beni oradan 3 kişi aldı halen daha biraz biraz vuruyor.
Bir boyun tutulması değildir. Sabah uyandığımdan beridir boynumu sağa çeviremeyip tüm vucudumla sağa dönmek zorunda kalıyorum.
Zamanında bel kaslarınızı ters mekik vb. Hareketlere güçlendirirseniz bu ve benzeri sıkıntıları yaşama ihtimaliniz azalır.
(bkz: sıcak su torbası ile düzeyli ilişki yaşamak)
Tam sınav dönemimde bir ara çekmiştim bunu. Hiçbir şey yapmadım biraz uzun süre acı çektim geçti. Evin içinde iki büklüm belimle yaşlı nineler gibi dolaşıyordum. Gençliğinde yaşlılık çekenlere selam olsun.
koca güneş tutuluyo,bel tutulmuş mesele midir?
yere düşen bir şeyi almak için eğilmek ve tekrar doğrulurken belde gerçekleşen olay. yaşamayan bilmez, yaşayanlarda acaba böylemi kalacam demiştir.
Sırt kaslarının zayıflığından kaynaklanan acı verici durum.
Omurga kaynaklı bir problemse ciddiye alınması gerekir. Zaten siz ciddiye almadığınızda aylarca hatta yıllarca yarı yatalak haline getirebilir insanı.

1- kasların tutulmasına bağlı bel ağrısı; bu daha hafif seyreden iğne ve kas gevşeticiyle hallolabilen bir problemdir.

2- omur ilikte sinir sıkışmalarına bağlı bel tutulması; çok aģır bir tablo ortaya çıkarabilir.

Noroloji ve fizik tedavi doktorlarının isbirliğiyle bu problem düzelebilir.

Fakat altta yatan problemlerden biri ruhsalsa mutlaka psikiyatristen de yardım alınması gereklidir.
dead lift yapin.
böyle pis bir şey yok. bir anda gelip, günlerce devam ediyor. o kadar yavaş iyileşiyor ki o süreç insanın 7 ceddini sikiyor. don giymek ne kadar zor olabilir ki değil mi? bir daha düşün...
tüm kasların çalıştığı spor hareketlerine çok önem vermek, beli üşütmemek gerekiyor. özellikle bel kaslarını profesyonel olarak çalıştırmak gerekiyor. yanlış spor da çok kötü sonuç verebilir.
Taa amk ben senin. Panik ile yaptığım ani bir hareket sonucu belimin zorlanmasıyla başıma gelmiştir.
yattığım yerden kalkmak, yatakta sağa sola dönmek, yere düşen bir şeyi almak işkenceye dönüştü verdiği acı yüzünden. Sağ tarafımı resmen kullanamıyorum. Dün Hapşırmak, gülmek bile acı veriyordu.
Geçen yıl balkonda terliklerin üzerine atlarken de belimi hafif incitmiştim. 8. Sınıfta merdivenlerden belimin üzerine düşmüştü.
Ama hiçbiri hastalık, sakatlık, yaşlılık nedeniyle hareketleri kısıtlı gündelik işlerini yapamayan insanları anlamamı sağlamamıştı.
Bel kendi yörüngesinde gezerken gölgeye giriyor ve düğüm noktalarında tutulma gerçekleşiyor. işte bu bir bel tutulmasıdır.
Aslında sırt daha çok tutulur ve üşür. Hapşurunca yerinden çıkar. Belimizse bu versusa kızıp koparak uzaklaşır.