bugün

genelde ya personel astsubayı ya da ikmal astsubayı olurlar.ikmalci olanları bir başka tehlikelidir.çünkü adam akşama kadar o inşaat senin bu inşaat benim koşturmaktan beynine kan sıçramıştır.
eşeğine kurufasülye yediren astsubay.
karakol komutanları da bu rütbede olur genellikle.
orduya yıllarını verdikten sonra, 4 yıllık üniviversiden mezun oluğ askere gelen ve asteğmen olan kişilere en çok gıcık olan, fakat çaresiz komutanım diye, tsk mızın personelidir.
Ağrı ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: Ağrı)
ne eşeğinin kadri kıymeti vardır ne de selamının.
(bkz: başçavuşun selamı) (bkz: başçavuşun eşeği)
başçavuş öpsün seni tabiri kullanılır.
uzmanlarla beraber ordunun tüm yükünü çeken subayların rahat etmesi için var gücüyle çalışan rütbedir efendim.
yüzbaşının pisliklerini temizleyen, bölüğün annesi olarak bilinen rütbeli erbaş.
Basların kontrolünden sorumlu çavuştur herhalde. Her eğlence mekanında bulunmalı sonra sesler boğuk falan çıkıyor.

Yine de bi tizsubay değildir.
genelde babacan adamlar oılurlar.
Diğer astsubaylar gibi generallerden daha burnu havada, tsk'nın sırtında kambur rütbe.
acaip insalardan oluşurlar.sevgili metin komutanımı özlemiyorum çünki iyi anılar bırakmadı kafamda.ulan ilk katılış yaptık birliğe hakkari gibi bir yerde tugay binasının çimlerini yoldurdu.lan diyorsun hakkari bura verin silahı dağlara çıkalım felan ama en alt devresin balıksın.ilk zamanlarda olur dediler böyle amelelikler.bağlı birliklerde sigara içirmezdi biz inadına koğuşta içerdik.adam koğuşlara sineklik taktırdı, biz inatla sinekliği sigara izmariti ile deldik.neyse ki 1 ay gibi yüzünü gördüm daha sonra ulaştırma oto kısmına malulüm çıktı atıldık yollara.hakkarinin bütün ilçeleri başta olmak üzere van jandarma asayiş kolorduya giderken yollarda öldürdüm şafağı.teskereye giderken helikoptere metin başçavuş bindi.titiz bir adamdı.giydiğiniz kot pantolonu bile eleştirirdi.yol boyu konuşup durdu.yüksekova ktmde sağolsun hiç bir faydası dokunmadı ama van ktmde çarşıya çıkmamızı sağlamıştı.
(Bkz: başçavuşun beygiri)
kahvehede arkadaşıma yardımcı olduğum zamanlarda çay getirdiğim köy jandarması komutanı.
cebimde bok gibi param var seni on kere satın alrım lan çavuş. sen hala asker maaşına talim. noldu hayt huyt. ahahahafshh.
senin 1 milyon 400 binin varsa ben de orospu çocuğuyum. ayrıca baktım evet 3 kere satın alabiliyormuşum.

karabaş seni.
kıdemli olanı makbuldür.
Er kişilerin askerlik anılarında bolca geçen kişinin sahip olduğu rütbedir.
kulaklarda bir tokat sesi.
askerliğimin büyük kısmını ofis ortamında kıdemini almış, kompleksleri aşmış, üniversite mezunlarını ezme saplantısı olmayan ikisiyle birlikte geçirdiğim astsubaylar.
çocukken lakabım olan kelime. düğmeli bir ceketim vardı.
Astegmen olarak icra ettiğim askerlik sırasında utana sıkıla tekmil aldığım astsubay
45 yaşındaki adamın 20 yaşındaki çocuğa "komutanım" demesi tuhaf gerçekten.
Üniversite mezunlarıni hiç sevmezlermis
Sebebini askerde öğrendim (2013 yılı)

Çünkü herhangi bir davalık durumda (askeri mahkemede) biz astek olarak yargılanıyoruz onlar sadece başçavuş

Amk benim işim gücüm yok senle uğraşacağım
6 ay geçsin s.ktır olup eve gitme peşindeyiz hepimiz...
Orduya yıllarını verdikten sonra yeni mezun subaya komutanım demek zorundalarmış, yazıkmış gibi saçmalıklara konu edilen bir rütbe. Yahu birincisi, birisine komutanım demek hiç de kötü bir şey değil, sivilde bir tekniker, üniversite mezunu bir mühendise nasıl şefim demekte zorlanmıyorsa astsubaylar da üstlerine komutanım demekte zorlanmıyorlar. Bunu anlamak bu kadar zor olmamalı.