bugün

bagetle çalınan ziller,davullar,sehpalar,ve pedallardan oluşan ritim enstrumanı. (bkz: davul)
(bkz: hi hat)
(bkz: crash)
(bkz: ride)
(bkz: small tom)
(bkz: medium tom)
(bkz: floor tom)
(bkz: kick)
(bkz: snare)*
notasyonu vardır,solfej i vardır ama doğal olarak armonisi yoktur.fa anahtarı açkı olarak kullanılır.
battery isimli bir metallica şarkısı vardır. gazdır ama damage ınc. daha iyidir..
ekstra ses çıkaran bitakım şeyler eklenebilir
(bkz: cowbell)
(bkz: china)
(bkz: splash)
inek çanının bile çalındıgı, tek çalabildigim enstrüman
canlı performanslarda, sesi kayıttan daha iyi çıkan davul takımıdır.hatta cazcılar genelde müzikte kullanmaktansa solo yaparlar.çok sıkı bir ritm sistemidir.
çalması en zevkli olan enstrümandır. çalan insanların kendinden geçtiği her hallerinden belli olur. gitaristler kadar ön planda olmamalarıda işin kötü yanıdır.
çalınması çok zevkli ve yetenek isteyen enstrümandır.herkes çalamaz.çalmak için ritim kulağı gereklidir.eğer ritim kulağınız yoksa çalmanız şmkansızdır.sadece sağa sola vurusunuz.

ayrıca bu işi en ii yapan (bkz: burak gürpınar)
vurdukca olumlu sonuc veren tek canlı
izlerken insanı delirten, insanda karşı konulamaz bir çalma isteği uyandıran; deşarj yeteneği fazla olan vurmalı bir çalgıdır. Teknik özelliklerinin yanısıra, bateri kesinlikle birçok müzik aleti gibi bir yaşam biçimidir. Hele ki yalnız başınıza bir odada, zamandan ve hayattan kaçıp müziğe sığındıysanız; karşınızda da bütün görkemiyle bir "davul" duruyorsa bu en muhteşem anlardan biridir.. Bir sabah uyandım ve baget vardı elimde.. Aniden verilen bir karar gibi.. Durup dururken..

(bkz: keman)
(bkz: ney)
http://www.turkdrum.net/
çalması kolay gibi görünülse de çok müthiş bir el ayak kombinesi isteyen ve çalması oldukça zor olan müzik aleti.

(bkz: chrid adler)
(bkz: mike portnoy)
calan kisiyi izlemenin bile gaza gelmeye yettigi muzik aleti. calanlarin cogu hava atmayi cok severler. (bkz: yolda bagetle dolasan insan)
çalması görüldüğü kadar kolay sananların enstrumanı. zira ilk denemenizde 'ulan şu trompet olduğundan fazla mı gümbürdüyor', 'şu pedala benzeyen şeye hangi aralıklarda basmalıyım', 'bagetleri doğru mu tutuyorum' gibi sorularla kendi beyninizi davula çevirdiğiniz, bagetleri kafanızda parçalamayla sonuçlanabilecek, eğlenceli çalgı.
parçalarda şarkıyı bir arada tutan ve ritim veren, çalması kolay gözüken; buna karşın çok zor olan, bir grubun * vazgeçilmezi * enstrüman.
pattern drumming dersi veren bir abimiz:

http://www.youtube.com/watch?v=a3dnOupmt7Y

yok cok pahali, yok cok gurultulu diye bahane uydurmayin, azimle s.can neler yapiyor bakin:

http://www.youtube.com/watch?v=-j3_syRuhX4
http://www.youtube.com/watch?v=RvrtU6ry4Mw
http://www.youtube.com/watch?v=8dVnrP73NQA * * * * * * *
dunyanin en zor 10 enstrumani arasinda yer alan bir enstrumandir ve en onemli ozelligi, bagimsiz bir geli$tirilebilirlige sahip olmasidir. yani 8 parcali bir bateri de olabilir, 45 parcali da. ayni zamanda her baterist baterisini kendi istedigi tarzda duzenleyip kurabilir. baterist bu duzene ali$tiginda bateri gozu kapali calinabilen de bir enstrumandir.
bateri konusunda en iyi i$leri cikaran marka -hem $ahsi fikrim hem de cogu profsyonel bateristin secimi- dw (bkz: drum workshop), ardindan ludwig, tama, pearl, yamaha, sonor gibi markalar gelir.
bateri calan bir muzisyen, kolay kolay yorulmaz. cunku bateri uzerine aktardigi enerji, her vuru$ta az miktarda kayipla geri yuklenir. baterist, bateriyi calmaya devam ederek bir enerji uretir ve bu enerjiyi bateriden geri alabilir.

ritmik muzigin can damaridir, parcayi yoneten liderdir.
rak ve caz müzikte olmazsa o müziklerim bir s.kime yaramayacağı enstürmandır. gayet iyi ritim atabildiğim ve fena sayılmaz miktarda atak( solo) yapabilidiğim enstürmandır. türkiye de en iyi yapan (bana göre ha) alen konakoğlu dur. çalarkende izlerkende insana zevk verir. gitaristler gibi önde olma şansı yoktur ama oda arkada artistlik hareketler yaparak "ben burdayım ulen" der. tabi ne demiş alen abimiz. en arkaya geçerim hafifte ışığı kıstıkmı kimse beni tutamaz demiş. demekki neymiş önde olmadan da konserden sonra millet sana hedeeeeeeee diye bağırabiliyormuş.
klasik ve genelde kullanılan biçiminin bir trampet, iki tane alto, bir floor tom ve bir base drum'dan oluştuğu enstrüman. zil olarak da genelde bir crash ve bir hi hat eklenir. her parçası bir notaya denk gelmektedir ve genelde trampet 'la' notasına göre tonlanır ve diğer parçaların tonlaması ona göre yapılır. alto sayısı arttırılarak birçok nota tonlanabilir ve bu uzun ve komplike ataklar atılacağı zaman enfes sesler vermenizi sağlayabilir.
her müzik dalının olmazsa olmazıdır. ritim tutmaya yarar. standart bir bateride; trampet,altolar(tom 1 tom 2 de denir),floor tom ve kick(bas davul ya da cross da denir). zil olarak ise hi hat ve crash bulunur.buna ilave olarak china,splash,ride gibi ziller de eklenebilir.şahsen çalarken en çok sevdiğim ses ride dan gelir. öyle ki bi süre öyle hızlanırsınız ki ben dünyanın en iyi davulcusuyum ayağına girersiniz. cross(kick) daha çok bas gitarla beraber kullanılır.
çalma konusuna gelirsek uzaktan " aa ne var lan bunu çalmakta" der insanların büyük bölümü halbuki çalması en zor olan ensturmanlardandır.
iyi çalmak için çok çalışmak gerekir. öyle ki hayatınızdaki bazı eylemlerin yerini bile alabilir.
bir şarkıda olmazsa olmaz enstrümandır. bu aleti çalabilmek için ritim duygusu gelişmiş olması gerekir ve iyi bir kulağa sahip olmak gerekir. *
bir hırsla ve azimle başlayıp büyük ustaları izlediğinde kendine hayata ve pederine sövdürten ama başaldıysan asla vazgeçemeyeceğin, sinirlendiğinde trampeti patlatmaya oturup patlatmaya kıyamayacağın hırsını gidip eski kız arkadaşından almana sebep olacak olan ve vazgeçilme katsayısı 0.0000000000001 olan bağımlı aleti...
zor, pahali, bir o kadar da eglencelidir calmasi. geri planda oldugu düsünülür ama insanlar onunla cosarlar. sahnenin kaymagini genelde davulcular yer.ayni zamanda sarkiciyi grubu rezilde eder vezir de... mike portnoy, terry bozzio, joey jordison, chris adler vs vs bu isin üstadlaridir.
Enstrümanlar arasında bir kere çaldın mı bırakılamayan,aşık olunan nadir çalgılardan biri.tutkunlarının bacaklarını döve döve her daim mos mor tutmaları ne denli bir aşk olduğunun kanıtıdır herhalde.
çalınması en kolay gözüken müthiş enstrüman. baget sallamak olarak nitelendirilir kimileri tarafından, fakat bateri çalarken göt bile olduğu yerde durmaz.
güncel Önemli Başlıklar