1. 1.
  kızıl sakal.

  (bkz: barbaros hayrettin paşa)
  -1 ... bahdeniz
 2. 2.
  eski yunanda yunan olmayanlara verilen addir, unvan niteligindendir, erkekler icin kullanilir..olsundur..
  -2 ... posion
 3. 3.
  tekirdağ ın ilçesi..
  (bkz: kumbağ)
  (bkz: altınova)
  1 ... seffafbukalemun
 4. 4.
  kumbağ ile sınır olan şirin bir belde
  2 ... oumar
 5. 5.
  tekirdag a baglı bir belediyedir.

  tekirdag dan cıkısta, edirne ye dogru giderken kumbag yol ayrımına sapılır, yaklasık 10 km. sonra barboros a varılır. uzumleri ile meshurdur. bu yorenin insanları bagcılık yapar. uzulemleri de fabrikalara (genelde tekele) sarap icin satarlar.

  cok gelismis bir yer degildir. gelismeyi reddeden yerlerdendir. sebebi ise gecmislerine olan baglılıklarıdır. yoredekiler genelde kosova dan ve bulgaristan dan gelen gocmenlerden olusur. daha onceleri rumlarla beraber yıllarca yasamıslar, kurtulus savasından sonra rumların gocuyle yalnız kalmıslardır. fakat geleneklerinde rum etkisi hala vardır.

  her evin onunde bidonlar icinde ev yapımı sarap gormeniz olasıdır. sarabı cok severler, cok tuketirler. iyide yaparlar. insanları eglencelidir, yardımsever ve misafirperverdir. siveleri cok degisiktir. arnavutca, ve bulgaristan aksanı duymanız olasıdır.

  kendine has bir modası vardır barboros un. erkekleri kasketsiz dolasmaz. kadınlar ise; siyah bir carsaf dusunelim. fakat carsaf gibi boydan degil. siyah diz altında biten bir etek, ustune renkli bir basma gomlek, (yazın kısa kollu bir sey) onun ustune kare seklinde siyah bir ortu, kulak kısmından iki tane siyah ip geliyor, o iplerle baglanıyor bas kısmı. cok komik. carsaf goruntusu var ama carsaf degil, degisik bir sey. kısa ve rahat.

  degisik adetleride var buranın. ornegin dugunleri cok guzel. barboros un ic kısmında bereket simgesi olan bir cesme var, bu cesmenin etrafında yapılıyor dugunler. kına gecesi koyun kadınları, erkekler cesmenin etrafına gelmeden dans etmiyor mesela. illa koyun delikanlıları gelecek dans ederken koyun kızlarıyla bakısacaklar, cok komik. sonra muhakkak her dugunde anlasıp kacan kızlar oluyor, kına gecesi telasıyla kimseye caktırmadan. boylece dugun masrafından da kurtulmus oluyorlar, mantıklılar aslında.

  yeni bir liman yapıldı simdi barboros a. bu liman degistirmeye basladı orayı, dilerim yozlastırmaz. zira guzel bir yer ve bakir. * *
  1 ... kabaktadi
 6. 6.
  insanı allak bullak eden kitapların yazarı hakan günday' ın insanlığa attığı en büyük kazıklardan piç romanında ki en değerli piç . öyle değerli ki onun derisi bile sıradan insanların hayatından kıymetli.
  (bkz: afgan)
  (bkz: cenk)
  (bkz: hakan)
  1 ... zargana
 7. 7.
  mersin' de bir bulvarın adı.
  ... berxwedan
 8. 8.
  italyanca barba rossa kelimesinden tureyen sifat.
  kizil sakal demek, evet.
  3 ... selmagezinir
 9. 9.
  dünyayı kurtarmak için ıslak çoraplarını eline takan bir muavin, bir şoför yardımcısı bir uluslararası insan taciri, beyaz kadın kremcisidir..
  ... dasti
 10. 10.
  umut sarıkaya'nın muhte$em karakteri "dünyanın en skindirik kahramanı fethi"nin en skindirik yardımcısı..

  $ehirlerarası otobüs yolculuklarında servis yapan hostların hepsinin adı..

  en sevdiğim insan ismi..
  ... ceviz agaci