bugün

-CAZCI BÜLENT ABiNiN MEKANIYDI . ,ÇATI BAHÇESi GÜZELDi, ARTIK GiDEMiYORUZ ,SAĞOLASIN AKP.
PARA TUNNE.
Yarım saat oldu elimde telefonla başlasın diye bekliyorum. Belgeselin tamamı bu şekildeymiş meğer. Koyun şu belgesele bir mazlum kiper de seyredelim.
1992 yapımı, Bir belgeselden ziyade bir sanat çalışması. belgeselde olduğu gibi meydana gelen yada gelmiş geçmiş bir olayın incelemesi ve araştırmasının yapılmasından ziyade bir fotoğraf sergisinin hareketli hali gibi. anlatıcının da olmaması beraberinde tabi.
En az 8 kez izlemişimdir. Bir insan 8 kere belgesel izler mi alüminyum? izliyor işte.
"Hobilerim arasında belgesel izlemekte var" diyen trt belgeselcilerinin izlediğinde buda belgesel mi? Diyecekleri doğanın mucizelerine tanıklık ettiren bir yanda doğaya uyum sağlayıp yaşamlarını sürdüren ilkel toplulukları(ki ben asla ilkel olduklarını düşünmüyorum) diğer yandan da doğayı alt üst eden asıl ilkel topluluk olan bizlerin yaşamlarını konu alıyor. Eşsiz manzaralara eşi benzeri olmayan mükemmel müziklerin eşlik ettiği 1992 yapımı belgesel. izleyin izlettirin.
ron fricke ye ait 1992 yapımı yorumsuz bir belgeseldir.

Eşsiz görüntüleri ve dünya müzikleriyle Yönetmenin kendine has yorumunu en iyi anlatan ikilemenin ilkidir. ikincisi 2011 yapımı samsara dır. Baraka Arapça, samsara sanksritçe kutsanma anlamına gelir.
Orijinal adı the shack olan 2017 yapımı, bir stuart hazeldine filmi.
Tanrı ile sorunu olanlar ve affedemeyenlerin özellikle izlemesini tavsiye ederim.
Küçük kızı kaçırılıp öldürülen mutlu bir ailenin ve babanın yaşadıkları, Baba oğul ve kutsal ruh üçlemesi ile çözüme yargı ve af kilitlerini bırakarak ulaşması konu ediliyor.
Kendime ve aileme su siralar yaptırdığım sey. En istedigimdi bir balikci kulubesi.
Yapımı 14 ayda 21 ülkede çekilmiş, yorumsuz belgesel filmidir. izleticisine bir çok mesajı verir yorumlamak izleyiciye bırakılır. Sinema ve fotoğrafcılığa düşkün her birey için arşivlik bir başyapıttır. 10/10
izlemek isteyenler için şuan tv2 de yayınlanmakta. Ben mi bu kadar sıkıcı filmlere tahammülüm yok.
izlerken insana varlık amacını sorgulatması mümkün olan bir garip eser.
izlemek için;

https://www.youtube.com/watch?v=WK_o6ZPZqYM

full hd izlemek için;

https://www.youtube.com/watch?v=oNkLdEEuwv4
En ilgi çekici belgesellerden biridir. görsellik dışında ses ve müzik konusunda da insanı bir çırpıda sarar.
yapımı uzun sürede tamamlanan belgeseldir.
bir benzeri belgesel ise (bkz: microcosmos)
1992 yapımı, görselliği ve atmosferi ile büyüleyici film...
tüm dinlere ve doğanın şahanelliğine aynı meraklı-hayran gözlerle bakan bir destan.
insanlara anlatınca saçma geliyo da on numara bir belgeseldir. girişindeki karlı dağların arasındaki termal havuzun içinde oturan ve uyuklayan kırmızı suratlı maymun insanı uzun süre rahatsız eder. rüyalarına girer. bu adamlar sadece bunu mu yapmış diye sorguluyordum ki iki gün önce samsara (2011)' yı öğrendim. oda tavsiye edilir. (bkz: samsara)
bünyesinde tepinirken insana kısmi deprem hissi yaratan taksim'de bir mekan. bir gün çökecek ama dur bakalım. *
odtü dağcılık ve kış sporları kolunun topluluk odasıda burada bulunur.
(bkz: dksk)
Ahmet Ümit'in Beyoğlu Rapsodisi adlı kitabında da geçen istanbul Beyoğlu'nda bir mekan..gitmek nasip olmadı, ama çok metettiler..
bir facebook grubudur. morfinsiz çekilen düş sancılarıyla aynı kişiler yönetiyor olmalı. güzel şiirler paylaşılıyor. örneğin;

dönmezsen eğer;tabağımda yemek bırakır,iştahsızlığıma sebep seni gösteririm anneme,kırıp döktüğüm her şeyi senin üzerine yıkarım..
kurabiye canavarına pandik atar,seni gösterip o attı derim..
alf'i balkondan iterim,masalları birbirine karıştırırım,pamuk prensesi romeo'ya ayarlarım,boyumu geçen yerlerde yüzerim..
nefesimi tutarım,gelmezse...n..

ölürüm..

hadi,gel..
dilimize fransizcadan gecmis bir kelimedir.

(bkz: baraque)
arapça'da bereket anlamına gelen kelime. bir de filmi vardır. çok güzel görüntülere sahip izlenesi bir filmdir.
antalya da plastik sera üreticilerinin, ortaklarına yaptığı evlere verilen isim.

okul da en can alıcı sorulardan birisiydi. oturulan evin cinsi, şekli, şemali gibi bir çok özelliği sorarlardı.
insanların içini acıttığını bilir bilmez sorular, verilen cevaplardan arlanmayarak hala sorulmaya devam ettiği inancındayım.
baraka evde oturmak tabi ki kötü bir şey değildir. ama, hepimizin de bileceği gibi. her ilkokul öğrencisi arkadaşlarından utanır.
(bkz: baraka obam)
montreal dünya film festivali ödüllü, ron fricke'in yönetmenliğini yaptığı belgeseldir.
hiç söz bulunmayan yapımda 24 ülkeden farklı görüntüler mevcut.yer yer michael stearns' ın müzikleriyle hareketlenen ve sadece görüntülerle sözcüklerin anlatabileceğinden fazlasını anlatan, hissettiren belgesel. *
güncel Önemli Başlıklar