bugün

başrolde aksiyon adamı vin diesel'i seyredebileceğimiz pitch black hattında bir film.

--spoiler--
Eski asker Troop para karşılığında kuryelik yapmaktadır. Kendisine günün birinde bir teklif gelir. Yapacağı görev Rusya'dan Almanya'ya kadar bir kadını korumak ve yolculuğunda ona eşlik etmektir. Ancak Troop, işverenin kendinden birşey sakladığını anlar. Kadın bir sır taşımaktadır ve bu sır pek çok şeyi değiştirecek güçtedir.
--spoiler--

filmin gösterim tarihi: 4 eylül 2008

http://www.bad-lefilm.com/
Başrolünde Vin Diesel'in oynadığı aksiyon filmi.
Sanırımı aynı isimli birkitabın sinemalaştırılmış hali.
vin diesel hayranı olup sinema da göreceklere tavsiye: sakın, aman diyorum yapmayın bunu.

--spoiler--

film, vin diesel profiline uygun gayet cool başlıyor. hatta ne olduğunu anlayamadığınız bazı sahnelerle baya bi* beklentiye giriyorsunuz. klon kaplanlar, yıkıma uğramış sovyet topraklarını görünce kaçık bilim adamları ve doğa ana dünyaya bişi yaptı felan diye umuyoruz. lakin, film hiç bir konuyu çözümlemiyor. yani anlatılabilcek gibi bir şey de değil aslında. hani ''bu niye böyle'' diye sorucak olursanız emin olun işte o sorunun cevabı yok bu filmde. ne var peki?

-childrren of men benzeri yani orjinallik bulundurmayan ve hakkında bir nebze bile fikir sahibi olamayacağınız bir konuya sahip.

-uzay çağına girmiş new york'da taksilerin geçirdiği evrime karşın takip araçlarının hala 2008 model range rover olarak kalması güldürdü. ayrıca aksiyon sahneleri ortalama bir atv aksiyon filmi kadar bile değil.

-blade runner'dan olduğu gibi aşırılmış bir new york tasviri mevcut. gülmemek elde değil. ayrıca eski sovyet toprakları ne kadar cehennem ise usa, o zıtlıkta cennet olarak gösterilmiş. buna gülemedim bile.
işin kötüsü tüm bunların neden bu şekilde olduğunu asla anlatmıyor film.

filmin benim için en hoş yanı dövüş sahnelerinden birinde sepultura'dan dead embryonic cells* çalması oldu. kim nerden nostalji yapmış da koymuş bu parçayı bilemedim. bunu bile bilemedim.

yönetmen Mathieu Kassovitz, orjinali i6i dakika olmasına rağmen filmi, 90 dakikaya makaslayan fox için ne kadar ''herşeyi berbat ettiler'' dese de filmin 161 dakika da bile bişey verebileceğini sanmıyorum.

son olarak başta söylediğim gibi sakın sinemaya gidip izlemeyin bu film kimseyi tatmin edemez. dvd'de izleyecekler için de uncut versiyonunu beklemeleri, en azından konunun anlaşılabilmesi ve sinir stres sahibi olunmaması için doğru tercih olacaktır.

--spoiler--
başı kıçı belli olmayan film. senaryoyu çekici hale getirmek için sıkıştırdıkları tüm konular muallakta kalarak bitiyor efenim. hayır desek 2.si gelecek. ulan kim çeker bunun 2.sini, kim gider bunun 2.sine.
1985 yılında kurulmuş bir glam metal grubu. "bang go the bells" parçaları dinlenesidir.

ayrıca;

güzel bir klibi olan cradle of filth parçası.diğer adı; "so glad for the madness"
(bkz: melanie thierry)
bilimkurgu havasını size enjekte etmeye çalışan ancak başaramayan filmdir. children of men'e benzetmeye çalışmışlar biraz ama iki senaryo arasında müthiş bir dağ var. sıkılmayacağızın garantisini verebilirim ama en kötü tarafı ise filmin senaryosunun havada kalması oldu.. birşey almaya çıkarsınız tam mağazanın önünde paranızı almadığınızı fark edersiniz ya tam da öyle işte..
güzel olduğu iddia edilen ama bence o kadar da güzel olmayan bir film (bkz: izlemeden yorum yapmak bakarak).
güncel Önemli Başlıklar