bugün

eski bir solcu olduğu için çocuk yaşta bana lümpen demeye başlamıştı. ergenlikte dozajı artırmıştı ve nihilist lümpen diyordu.
başkasının sana yapmasını istemediğini sen başkasına yapma diye öğüt ederdi rahmetli.
Sabah Bana, "şeytanın o kadar gür ki Berat, bak seni en özel günlerde kandırıyor. Perşembe akşamı demiyorsun, cuma demiyorsun, ramazan demiyorsun. Herkes ibadet ederken sen zaafının peşine gidiyorsun" dedi.

Ne diyeyim ki, adam haklı beyler. Allah ıslah etsin.

Adi şerefsiz şeytan. Puu.
"işten artmaz dişten artar" derdi rahmetli. yani “insan ne kadar çok çalışıp para kazanırsa kazansın, onu tutumlu harcamasını bilmezse para artıramaz".
" allah karı şerrinden emin eyleye ! " derdi.
bu hayat öyle bir şey değil deyip duruyor. allah uzun ömür versin bütün babalarımıza. vefat eden yazarlarımızınkini de rahmet eylesin.
adamın her konuşmasına içimden tekrar edebiliyorum. muhteşem hafızamı saymazsak bunu üstün kendini tekrar etme yeteneğine bağlayabiliriz. kendisinin beynimin içine kazıdığı en önemli bilgi ise kimseye güvenmememdir. sağolsun uygulama becerileri ile kendisine bile güvenmememi sağlamıştır. bi plaket falan vermeyi düşünmüyor değilim. evet. sonuç olarak neymiş? bu devirde babana bile güvenmeyeceksin. bu motto hayat kurtarır. tabii ekstradan o hayatta süründürür de..
Bak, allah sana yardım ediyor "

Babamı severim. Pek ekabir, pek hoş ve kendini bilen haldedir. Adam gitmiş sabancı'nın kızıyla flört etmiş, tıpkı ben. Lan dayı sonunu getirsene ya? Mahcup imiş, tıpkı ben.

Babam artık yaşlandı. Camiden çıkmaz. Dünya malında gözü yok lakin ben oğlu olarak her şeyi alıyorum ona.
"Benden baba olmazdı da yaptık bir hata işte."

Ama adam doğru söylüyordu. Kızmıyorum bu yüzden hiç. Kendisi bipolar hastası. Üstelik alkolik,kumarbaz bir adamdı.
itoğlit.
“Kaçıncı sınıftın sen?”

Üniversiteyi bitirmeme rağmen her eylülde duyduğum soru kalıbı.
Sırrını kimseye verme, der. Ve bunu ara ara hatırlatır.
Bakarız.

Her şeye, her zaman...
Babamın hiçbir sözünü unutmam. Her birinin benim için apayrı bir değeri vardır.

Çoğunlukla unutulmayan sözler pişmanlıktan kaynaklanan sözlerdir düşüncemce.

En azından bu konuda, böyle bir şey yaşamadım. Umarım yaşamam da.
"Sen evlenme en azından 27 yaşına kadar yanımda dur" deyip duruyordu. Dinlemedim...
sen sen ol hep mantığının yolundan git.
Bu hayatta güveneceğin insanlar akşam evin kapısını kapattığında içeride olanlardır.
götün başından ağır giderse düşersin, evet bunu tam anlamıyla demişti.

t: babanın söylediği akla kazınan sözleri barındıran başlık.
“kasaba muhtaç olacağıma şeyimin etini kesip yerim.”
sağdan git. sol şerit babanın çifliği değil.
Hatırlanmayan sözlerdir.benim sözlerim içine oturduğundan mütevellit hala susuyor.
Gecmisi boklu yavsak.
Sikinden tavana asarım seni demişti.
Benim aslan kızım her şeyin en güzelini yapar.
yeri geldiğinde bana bile güvenmeyeceksin derdi hep. Haklıymış, ilk güvenmemem gereken kişi de kendisiymiş.