bugün

Aşk başlamadan güzel,
Kalplerde heyecan
Bakışlarda korku olduğu zaman güzel...
Birbirimize sezdirmemek için çırpınış,
Başkaları görmesin diye çabalayış,
Gözlerim gözlerinin mavisine değdiği zaman...
Aşk başlamadan güzel....
ümit yaşar oğuzcan şiiridir.

Aşk başlamadan güzel,
Kalplerde heyecan
Aşk başlamadan güzel....
biraz önce facebookta okudum bu şiiri. dikkatle okudum bir kaç kez. sonra ümit yaşar oğuzcan ı düşündüm. şiirlerini, ruh halini, tanımadığım sadece şiirlerinden kişiliğini tahmin edebileceğim bir şairi düşündüm. sonra şairin ismiyle kişiliğinin ne kadar uyumlu olduğunun farkına vardım. ismi gibi ümitliydi şair. şiirlerinde hep sevilmeden sevme durumu vardır ve bu durumdan hiç rahatsız değildir hatta memnundur bile. ah be şairim aşk başlamadan nasıl güzel olsun. aşk başlamazsa bu seven insana acı verir, güzellik değil. halbuki özdemir asaf böyle midir? evet özdemir asaf ın yeri bambaşkadır.

ve aşk başlamadan güzel olmaz; acı olur, üzüntü olur.
dokunup kirletmeden güzel,
kullanıp eskitmeden,
bilmeden, bilinmediğinden güzel...
aklına sığdıramadığında yüzünü,
tüm dünyayı unutmak, görmezlikten gelmek güzel...
sevdiğini gösterene kadar güzel aşk
sevildiğini bilmeden güzel...
başlangıç öncesi heyecanlar ve gizemdeki çekicilik...
"aşk başlamadan güzel," sadece sizin hissettiğiniz şeyken, muhattabının bundan haberi yokken ve sizin ona yakıştırdığınız özellikleri birbiri içine geçirip hayaller kurarken güzel.
aşk başlamadan güzel bütün heyecanıyla. başlayınca daha da güzel. mesafe kalktıkça...
aşkın güzelliğni yaşayamayanların şiiridir. aşk başladıktan sonra daha bir güzel.
aşk başlamadan hayaller kurarsınız hepsi sizin hayallerinizdir, güzeldir, sonrasında aşk başlar ve o gelip kurduğunuz hayalleri bir bir yıkar..
gerçeği anlatıyor gibi olan şiir.

Aşk başlamadan güzel,
Kalplerde heyecan
Aşk başlamadan güzel....
ne güzel demiş şair, "Aşk başlamadan güzel..."
Aşk başlayınca bitiyor ve o esnada cirkinlesme ihtimali var. Ama başlamayan duygu daha uzun sürüyor ve çirkinleşme ihtimali yok. Bu durumda yaşasın platonik aşk.
güzel olmasa başlamaz zaten, başlayınca da durduramazsın.
Tamam iyi güzel ama aşka başlamadan nasıl yaşayacaksınız ki 6. His mi var. Bence bunu irdelemek gerekir.
Arabesk gibi duracak, ama durmasın!

Her başlangıç bir bitişe gebe oluyor haliyle!

Bitişe geri sayım aslında. Neyse.
(bkz: fuzuli)