bugün

(bkz: lazrail)
asıl ismi ölüm meleği olan fanilerin ruhunu bedeninden ayırmakla görevli kılınmış melek.
azrail ismi ilk defa yahudi kaynaklarında geçmektedir. islamın herhangi bir kaynağında lafız olarak azrail geçmediği gibi müslümanlar ona; azrail yerine ölüm meleğidemelidir.

edit: özelime gelen bir mesajla editleme gereğini duydum. şöyle ki;

''ölüm meleği dememiz için kuranın da türkçe olarak inmesi gerektiğini vurgulamış yazar arkadaşım.''

azrail olarak isimlendirilen meleğin arapça ismi melekü'l-mevttir. mevt ölü, melek ise bildiğimiz melektir. ikincisi ise azrail lafzı kuranda geçmez.

yukarıda ifade ettiğimiz gibi ölüm meleğinin isimleri hakkında israliyatta yahudi rabbilerin kaynakların yaklaşık 10 farklı isminin olduğu söylenir. azrailin de bunlardan birisi olduğu malumdur.

azrail isminin arapça mı ibranice mi olup olmadığı hakkında farklı rivayetler vardır. fakat çoğunun ittifak ettiği ibranicedir. (askalani, ahmed b. ali, el-imtina bil-erbainel mütebayinetüs-sima 1/108)

toplamda islam kaynaklarında 3 hadiste azrail lafzı kullanılır. fakat bunların birisi münker (kötü-sağlıksız) diğerleri ise muhaddis kişilerce zayıf bulunmuştur.
nefret ettiğim hem de tüm kalbimle nefret ettiğim tek melektir. insanların canını bahaneler ardına gizlenerek alır. neden bazı bahaneler çok acımasız oluyo ?
bu sabah yine iş başındaymış kendileri. daha dün dersine girdiğimiz hocamızın bu sabah vefat haberini aldık. o anlarda azrail hazretlerinin orda olduğunu nerden bilebilirdik ki ? * * *
(bkz: death)
(bkz: the reaper)
Henüz tanışma fırsatı bulamadığım melek. Ama Allaha yakın bana uzak olsun.
(bkz: gece gece korkutan başlıklar)
depresyondaki insanların çoğunun hasretle beklediği ölüm meleğidir.
azrailim gelir kendi ne agadır ne efendi.
ama aldı dünyadan bir beyefendi
kalpten gitme sebebidir..
azrail gibisin..
twitdaşım.
(bkz: allahcc) ile birlikte bazen yerlere yatırır.
buyrun kendisine buradan ulaşabilirsiniz;
http://twitter.com/#!/azrailas
mesai ücreti alıyorsa en zengin melektir.
+Zaman geldi
-Ne diyosun hüsnü sabah finalim var uyumam lazım
+Boşver finali salavat getir
-Ne izledin yine ışığıda aç elindeki ne benimi sikicen onla
+Evladım piskopatmısın sen
-Hüsnü hiç komik değil bırak o elindekini kanka
+Söyle son sözünü
-Abi sen harbiden azrailmisin
+Evet
-Saygı duydum, abi o elindeki şeyin adı ne?
+Tırpan evladım
-Ha işte sana girsin o
+Siktim şimdi belanı.
eski counter niklerinden en alıcısıdır.
islam inancına göre kişilerin canını almakla görevlendirilmiş özel memurdur.

gavur ellerinde grim reaper diye adlandırılır.
Kısaca tanımlamak gerekirse ölüm meleğidir. insanların ruhunu azrailin aldığına inanılır.
gördü mü affetmez dediklerindendir.
inşallah görevlerimi eksik bırakmadan beni almayacak melektir.
(bkz: namaz)
(bkz: zekat)
(bkz: oruç)
boyut değiştirmemizi sağlayan, yardımcı melek.
hepimizin göreceği melektir.
insan ruhunu bedene mahkumiyetten kurtarıp ona özgürlüğünü geri vermekle görevli olan ölüm meleği.
sanki bir gün çıkıp gelecekmisin ?

gözümden yaşları silecekmisin ?
kur'an da geçmeyen kelimedir.
melek olduğu için inanılmaz güzel ve nurlu olduğuna şüphe yok. öyle iskeletimsi, şeytanımsı resmedilmesi insanların ölüm korkusunu aşamamalarındandır.