bugün

haklılığı zamanlar, çağlar ötesinde kanıtlanmış fikir adamıdır.

(bkz: sen hep haklı çıktın)
bundan kaç sene önce bugün olacakları söyleyen nadir insanlardan.'Bu ülkenin %60 aptaldır.'demişti hatırlatırım
''günde 1-2 dal sigara içip,

içtiği sigarayı bunla sınırlayabilen insanlar var''

der orhan pamuk aziz nesin'e..

''onlar tutkusuz insanlar orhancım,''

diye cevaplar pamuk'u nesin,

''onlar tutkusuz insanlar...''

sırbistan maçına kalbim dayanamayıp,

seyretmekten vazgeçinde hatırladım bu olayı,

o tutkudan kendime belki pay çıkarabilirim,diye..
vatan haini diyenler laflarını ağzından düşürmez oldu...
üstadı sadece seçim sonraları ve tek bir sözüyle anmaktan vazgeçin ucubeler. ya adam gibi okuyun, dediklerini anlayın ya da artık bu adamın sözünün arkasında durup, prim yapmaya çalışmayın.

tanım : değeri pek bilinemeyen büyük türk yazar.

(bkz: 2010 yılında hala aziz nesin in lafına sığınmak)
şu zamana kadar tek eserini okumamış insanların, otta bokta, her durumda, her seçim sonrası "bu ülkenin yüzde 60'ı aptaldır" sözünü kullandığı yazar.

yani hakkında zerre bilgin olmayan bir yazarın, bir sözünü sürekli kullanıyorsun ve kendi aptallığından hiç şüphe duymuyorsun, bu davranışın aptallık olduğunu fark edemiyorsun!
haklıdır.
ali nesin in babası.
"türk edebiyatının karamizahçılığını,romancılığını,şairliğini sırtına alıp bu koca yükü taşıyabilen sosyalist gerçekçi şair."
başörtüsü ve kemalizm hakkındaki küçük bir yorumu;
http://www.facebook.com/v...873317663668&comments
ne hikmetse toplum bilimcisi!
Bitki Olacaksam
Çayır çimen olayım
Aman baldıran değil
Yol altında kalacaksam
Gelin arabaları geçsin üstümden
Çelik paletler değil
Üstümde çocuklar koşuşsun
Ne kaçan ne kovalayan
Askerler değil
Kerpiç yapacaksanız beni
Okullarda kullanın
Ceza evlerinde değil
Soluğum tükenmez de kalırsa
Islık öttürsünler
Aman ha düdük değil
Kalem yapın beni kalem
Şiirler yazın sevgi üstüne
Ölüm kararı değil
Ölünce yaşamalıyım defne yapraklarında
Sakın ola ki
Silahlarda değil.
etrafınızda yürekten ağlayan bir kadın varsa bilin ki olgunlaşıyordur.
bilin ki, gerçekleri kabul etmeye başlamıştır.
bilin ki, artık aşkın olmadığına inanmıştır. bilin ki, sarılacak tek bir doğrusu kalmıştır.
o da kim, ne diye sormayın artık.
çok ağlayan kadınlar, eninde sonunda kendilerine sarılırlar çünkü.
fikirlerini ve görüşlerini pek sevmem ama siyaset meydanında bir prof'a verdigi şu ayarla takdirimi kazandı;
-aziz bey yıllardır türk halkına aptal dedigi halde türk halkı onu multimilyarder yapıyor.
aziz nesin; işte ben o yüzden aptal diyorum ya....

ne yazıkki sözün bittigi yer.
Aziz Nesin'e Soyadını sorarlar.Şöyle Cevap verir :"1934 yılında soyadı kanunu çıktı Herkes kendi soyadını kendisi seçtiği için insanların bütün gizli aşağılık duyguları ortaya çıktı Dünyanın en cimrileri 'eli açık',dünyanın en korkakları 'yürekli', dünyanın en tembelleri 'çalışkan' gibi soyadları aldılar Kendime 'NESiN...' soyadını aldım. Herkes 'NE-SiN' diye çağırdıkça,Ne olduğumu düşünüp kendime geleyim istedim.
türkiyenin gelmiş geçmiş en büyük mizahçılarından biridir nesin. türkçeyi mükemmel kullanır. türkçeye kazandırdığı çok fazla yeni kelime vardır. insanları güldürmek zor meziyettir, hele ki bunu sadece yazıyla yapmak çok daha zordur.bir karikatürist çizgileriyle,bir oyuncu jest ve mimikleriyle yaptığı mizahı destekleyebilir, ancak sadece ve sadece yazarak güldürmek aziz nesin gibi büyük yazarların işidir. birde şiirleri vardır ki bir çoğu şairden daha güzel yazmıştır üstad.mesela aklıma kazınmış bir şiiri vardır ki okunasıdır.

Nasıl bittiyse bundan öncekiler, Bu da biter.. Bite bite; Sonunda bende biterim.. Olur biter !!
yanlış ülkede doğmuş ve yaşamıştır. avrupa da olsa baştacıydı. bir de bizdeki durumuna bakın. yazık.
giresunlu olması hasebiyle hemşehrim olur.
siyasi görüşü, hayat tarzı, bakış açısı ne olursa olsun yazdığı şu üç kitabı okuyunca;
(bkz: şimdiki çocuklar harika)
(bkz: zübüklüğün sonu yok)
(bkz: toros canavarı)
keşke ölmeseydide yazmaya devam etseydi dediğim kişidir.
" baktılar ki, sosyalizmi başka türlü önleyemeyecekler, kendileri sosyalist olup sosyalizmi de bombok edecekler... " diyen büyük insan.
nesin vakfında gün yüzüne çıkmamış ve insanı biranda duygulandıran bir şiiri bulunmuştur.
--spoiler--
“Ne uçurtma uçurdum
Ne çember çevirdim
Ne de zıpzıp oynadım
Ama annem öperdi beni

Ne bir bayramlık giydim
Ne doğum günüm kutlandı
Ama annem öperdi beni
Öperdi, okşardı”
--spoiler--
Yüreğim gövdeme sığmıyor,
Gövdem odama...
Odam evime sığmıyor,
Evim dünyaya..
Dünyam evrene sığmıyor,
Patlayacağım..
Acımın acısından susmuşum,
Ki suskunluğum göklere sığmıyor..
Böyle bir acıyı kimlere nasıl anlatacağım,
Gönül dar geliyor sevgime..
Kafam beynime,
Ah şakaklarım..
Çatlayacağım,
Anladım artık anladım,
Kimselere anlatamayacağım.. (Dar Dünya)

dizelerinin sahibi üstadımızdır.
bilmem neymiş?
Aziz Nesin'in kendi kaleminden soyadı hikayesi:

1934 yılında soyadı kanunu çıktı,her yurttaş kendisine bir soyadı alacaktı.Herkes kendi soyadını kendi seçtiği için insanların bütün gizli,aşağılık duyguları ortaya çıktı.

Dünyanın en cimrileri 'eli açık',dünyanın en korkakları 'yürekli' ,dünyanın en tembelleri 'çalışkan' gibi soyadları aldılar.
Bir mektubun yazılabileceği bir zamanda ancak imzasını atabilen bir öğretmenimiz kendisine 'çevikel'soyadını almıştı.

Hertürlü yağmada hep sona kaldığım için güzel soyadı yağmasında da sona kaldım.Ortada böbürlenebileceğim bir soyadı kalmadığından,kendime "nesin" soyadını aldım.Herkes 'nesin' diye çağırdıkça ne olduğumu düşünüp kendime geleyim istedim.
boyu kadar kitap yazmış olan Aziz Nesin, onun boyu zaten kısadır şeklinde itham edilse de, içerik bakımından boyundan büyük işler yapmış biridir. Türk Edebiyatı'nın son dönemlerdeki en iyi mizahçısı ve edebiyatçısıdır.büyük adamdır.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar