bugün

bizimkiler dizisinde canlandırdığı "katil" karakteriyle hafızamıza kazınmış, çok sevilmiş oyuncu.

kartal marka arabası, her park edişinde çöp tenekelerini devirmesi ve sesle irkilen kapıcı cafer'in "anaaaaam katil!" diyerek koşturması her izleyişimizde ayrı güldürürdü.

mekanı cennet olsun.

(bkz: vatandasa cart curt yok)
bir dev daha gitmiştir dünyadan... artık o da filmleriyle yaşayacaktır.

olayla ilgili bir haberden alıntı şu şekildedir:

"Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde düzenlenen 4. Kaunos Altın Aslan Türk Filmleri Festivali'ne katılan sinema oyuncusu Aykut Oray, kaldığı otelde ölü bulundu. Oray'ın cesedi otopsi yapılması için izmir'e gönderildi. Oray'ın kalp krizi nedeniyle öldüğü sanılıyor.
Odasında tek kalan Oray, sabah kahvaltıya inmeyince arkadaşı Nebahat Çehre merak edip otel görevlilerine haberverdi. Çehre, otel görevlisi Ezgi Gençosmanoğlu ile bir başka görevliyi daha yanına alıp, saat 12.00 sıralarında Aykut Oray'ın odasına çıktı. içeri girildiğinde, usta oyuncunun yatağın üzerindeki cansız bedeniyle karşılaşıldı. Elbiseleri üzerinde olan Oray'ın ağzından kan geldiği ifade edildi. Arkadaşının ölüsüyle karşılaşan Çehre gözyaşlarına boğuldu. Kalp krizi sonucu öldüğü tahmin edilen Aykut Oray'ın cenazesi, savcının incelemesinin ardından otelden alınıp hastaneye götürüldü. "
(bkz: sevim koş katil gitti)
huzur içinde yatsın, allah rahmet eylesin. sevilirdi herkes tarafından.
en komik katildi belki de.
unutulmayacaktır.. ışıklar içinde ol sayın abim.
allah rahmet eylesin abimize. mekanı cennet, ruhu şad olsun.
Bir gün Kenan Evren le karşılaşmış. Kenan Evren elini uzatp "Merhaba Katil" deyince o da "Yok daha sizin kadar olamadık." diye cevap vermiştir.
Tamamen gerçek bir olaydır.
mekanın cennet olsun katil ruhun şad olsun. sayın katil abimiz. allah rahmet eylesin.
ntv haber'de umur bugay'ın anlattığına göre,aykut oray'la birlikte siyasi bir toplantıya gitmişler.onları dışardan görenler de ''halkçı katil'' diye tezahürat etmiş.

keşke bütün katiller senin gibi olsa güzel abim, görüşene dek hoşçakal...
katillerin en güzeli. ses tonu ve diksiyonuyla her zaman etkilerdi. usta tiyatrocu. unutulmazlar arasına çoktan adını yazdırmıştı. şimdi malesef bir unutulmaz daha aramızdan ayrıldı. mekanı cennet olsun.
lanet olsun bu hayata, lanet olsun bana!

eskiye dair ne varsa akıp gidiyor. şimdi anlıyorum dedemin nefretini, şimdiden duyumsuyorum o nefreti. o nefret ne mi!
o nefret yeni yetme veletlerin eskiyi tanımaması 80lerde doğmuş olmaması. bizimkileri seyretmemiş olması. daha hayatın acı taraflarını görmemiş olması, amdan götten bahsediyor olması, olması da olması. ne ben saymakla bitiririm ne siz okumakla.

lanet olsun,
cafer:anaaam katil,
katil, metresinin yemek yediğini görünce,
-vatandaş oruç tutuyor ablacım(bu adam bi de alemci, nerde kaldı bu saygı)
sabri(o da gitti amına koyim): bir şey diyemez, perde arkasından bakar, aman efendim hoş geldiniz, küçük bey nasıllar(horoza diyo)
katil: komşu iyiyiz, iyi, şu elini indir komşu.
sabri: özür dilerim efendim cafer sen bizi mi dinliyorsun.
cafer: yok efendim
katil: hadi koçum sen işine bak.

of katil of. gel yine çarp o çöp tenekelerine.....
güzel sanatlar fakültesindeyim ... arkadaşımın sinema tv bölümününde okuyor rahmetli oyunculuk dersine giriyormuş... ben de derse gireceğim heyecan dorukta... arkadaşım sonerle haydarpaşa kampüsü kantininde tavla atıyor çay içiyoruz. soner aykut hocayı arıyor
-hocam geç kalacam çay içiyorum diyor
handsfree den dinliyoruz aykut hocayı güzel bir küfür ediyor rahmetli... gülmemek için zor tutuyoruz kendimizi... oyundn sonra sinema bölümüne çıkıyoruz dersliğe giriyoruz işte orda... senelerce tv de gördüğüm o babacan insan karşımda birazcık heyecanla ;
-merhaba hocam diyorum derse girebilirmiyim ?

-tabiki gel bakalım

arkadaşım araya giriyor hocam burak ta izmirli diyor...

aykut hoca :
izmirlisin demek ... neresinden ?
- bornovadan hocam... siz de mi izmirli misiniz yoksa ? (keşke sormaz olaydım )

eh işte sayılır bornova da halamlar var . her sene giderim izmire diyor ve muhabbeti kısa tutup derse başlıyordu...

bu kadar babacan bir insan bu kadar samimi bir insan sanki senelerin oyuncusu değil de bizden içimizden biri hayatımda girdiğim en güzel dersti. yaşattığın için teşekkür ederim büyük usta mekanın cennet olsun...
değerli bir usta, önemli bir sanatçıydı. başımız sağolsun.

büyük isimler bir bir gidiyor, yerlerini doldurabilecek nitelikte isimler gelir mi orası bilinmez..
güzel bi abimizdi. beşiktaşlıydı. Allah rahmet eylesin. mekanı cennet olsun.
her ölüm erken ölümdür derler.
erkenmiş meğer...

o hep 'kızgın ama komik, katil ama sevilen, hiddetli ama sözünün eri' halleri ile hatırlanacak ve izlenilen her filminde özlemle anılacak.

umarım gittiği yer herkesin gitmek için çabaladığı yerdir,
umarım maddi hayatı manevi hayatına ışık olur.
sonsuza...
katil diye tanıdık, horozunu bile sevdik ama demek ki o kadar kötü adam değilmiş. erken gittiğine göre...
ölüm haberi bez bebek kanalında altyazı olarak "bizimkiler dizisinin hangi ünlü oyuncusu otel odasında ölü bulundu?" şeklinde son derece saygısız ve çiğ bir üslup kullanılarak verilmiştir.
Allah rahmet eylesin.
--spoiler--
Sahneye ilk adım Oray 1942'de Üsküdar'da doğdu. istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Ön Asya Dilleri ve Kültürleri bölümünden mezun olduktan sonra, yüksek lisansını Hititoloji üzerine yaptı. Tiyatro sevdası üniversitede, Talebe Birliği Gençlik Tiyatrosu'nda başladı. Avni Dilligil, Haldun Taner,Oğuz Aral, Sermet Çağan, Oktay Arayıcı'yla çalıştı. Sahneye adımını 1961'de amatör olarak attı; tarih 1963'ü gösterdiğinde ise profesyonel bir oyuncuydu artık.

Güvenilir aktör imajı Aile geçindirme kaygısıyla ticarete atılan Oray, oyunculuğa dönmek için uzun yıllar bekledi. Ta ki Perihan Abla'ya kadar. 1988'de dizinin yapımcısı Umur Bugay'ın önerisiyle birkaç bölümde rol aldı. Ertesi yıl Bizimkiler başladı. Bizimkiler, 14 yıl boyunca neredeyse tüm Türkiye'yi ekran başına kilitledi. Elinde horozu, "Sayın abim"le başladığı konuşmasını "Vatandaşa cart curt yok" diye devam ettiren, gece sarhoş sarhoş gelip arabasını çöp bidonlarının üzerine süren Katil lakaplı Yavuz rolüyle en sevilen kabadayı oldu Oray. "30 yıl tiyatro yaptım, koluma iki tavuk alınca tanındım" siteminde bulunsa da, bu rolle "güvenilir, vatandaştan yana" bir aktör olarak yer etti belleklerde. Öyle ki reklamlarına çıktığı Gözcü gazetesi tirajını ikiye katladı.

Bizimkiler 2002'de sona erdi; Oray, Yazlıkçılar, Çiçek Taksi, Gurbetçiler, Aşkım Benim, Uy Başıma Gelenler gibi dizilerde çeşitli rollerde buluştu seyircisiyle. Araya sinema filmleri de girdi: Şellale, Janjan, Eve Giden Yol, Cumhurbaşkanı Öteki Türkiye'de ve son olarak M. Cem Öztüfekçi'nin Ayak Altında adlı kısa filmi.
--spoiler--
bizimkilerdeki katil rolünün yanısıra, ana dizisinde ayşen gruda'nın oynadığı mafya anasıyla evlenmeye çalışan mafya babasını oynamış ve marmara üniversitesi'nde tiyatro dersleri vermiş aktör. kalp krizinden vefat etmişir. allah rahmet eylesin.
cenazesinden canlı yayın için;
http://www.renkhaber.com/...na_ugurlaniyor/12409.html
(bkz: uyan katil uyan hasta etme vatandaşı)
renkli bi kişilikti. allah rahmet eylesin.
vatandas bayramini kutlayacak diyordu bizimkilerde. Vatandas bayramini kutlayacak katil. Iyi bayramlar.
mütevazi kişilik...