bugün

Değil cami ya da kilise yapmak, derhal kapatılarak kapsamlı bir bakıma alınmalı ve her tür ziyarete kapatılmalıdır.

1500 yaşında bir mabede telli baba türbesine girer gibi girip çıkılmaz.
avrupa'da olsa aylar öncesinden randevu alınarak günde toplam 50-100 kişinin girebileceği nitelikte bir yerdir. türkiye'de olunca turist geliri olsun da ne olursa olsun denerek milyonlarca insan ayak basıyor taç kapısının eşiğine.
hakimiyetin sembolüdür. istanbul'da oturanlara şehrin hakkını vermek ve bu sıfatı kullanabilmek adına büyükşehir belediyesinin rehber eşliğinde gezmelerini sağlamasını düşündüğüm mabet.
El alemin katedralini cami yapmışız bi de laf kalabalığı yapıyoruz.

Ben buna karşıyım kim ne derse desin. Bunlar dünya tarihinin sanat miraslarıdır, oldukları gibi bırakılmalıdır en fazla müze yapılmalıdır. Zaten senin elinde, kedi topraklarına katmışsın camiye çevirmenin mantığı var mı? Yanına yeni bir cami yap ama bu olduğu güzelliğiyle ve tarihiyle kalsın.

Gazi magosada dünyanın en güzel katedrallerinden biri mevcut, Aziz nicholas katedrali. Herif burayı cami yapmış, ulan yüzyıllarca ayin yapılmış mekanda Allah’a iman edeceğine bitişiğine cami yap oraya git, bu da tüm ihtişamıyla tertemiz kalsın.
Büyük bir inşa yapısı.
20123 ten sonra camiye cevrilip namaz kılınacak an itibariyle müze olan tarihi mekandır. evet..
Osmanlılar mimarisini bozmuştur sözlerine itibar edilmemesi gereken anıtmabet.

Efenim şöyle ki Ayasofya aslında Bizans döneminde çıkan siyasi dini isyanlardan dolayı iki kere yıkılmış ve büyük oranda yeniden yapılmıştır. Bundan dolayı bugünkü haline üçüncü Ayasofya denir. En son Fatih zamanında kubbesi çökmüş ve mimar sinan tarafından kubbe kısmı yeniden restore edilerek minareler eklenmiştir. Yani en sağlam kubbe bizim yaptığımızdır. Müteahhitlik nasıl genlerimize işlemişse artık!
Kesinlikle tekrar ibadethane olmaması gereken müze. "ne sana yar olsun ne bana, girsin kara toprağa" tekrar herhangi bir şekilde ibadete açılırsa olacağı bu diye korkutuyor.
Müze hali en iyisidir. Camii olsa ne bileyim olmaz, kilise olsa da olmaz. Zaten giriş 40 lira günde 5.000 kişi girse 200.000 lira ediyor. Düşünün buda minimum yani. Devletin gelir kaynaklarından birisi.
Siyasi bir kararla camiye çevrilecek gibi duruyor.

Cami cem olmayı gerektirir ama aynı muhitte yan yana 3 cami olması tam da iblisin istediği türden bir ayrıştırma.
1500 yıldır ayakta durmasıyla Dünya mimarlık tarihinin ayakta olan en önemli anıtları arasında yer alan Ayasofya'nın ABD tarafından Kudüs'ün israil'in başkenti olarak kabul edilmesi ve 1,5 yıl geçmeden bu kez de Golan Tepeleri'nin israil toprağı olduğunu kabul etmesi üzerine, Batı'ya bir tepki olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Camii olarak ibadete açılabileceği açıklamaları geldi.

https://www.azcok.net/gun...ya-nin-hikayesi-h461.html
Cami olduğu için bazılarını kudurtan cami. Alınmaz denilen istanbul’u alacaksın başkent yapacaksın sonra kiliseyi cami yapmayacaksın. Yok ya. Tek akıllı sizsiniz. Tekrar cami olup ibadete açıldığı gümleri görürüz inşallah. Evet.
31 marta kadar camii olacağı söylenen 1 nisandan itibaren yok öyle bişey orası müzedir denilecek tarihi yapı.
vay vay vay, haksız şekilde cami yapılmış diye tükürük saçanlar, ispanya'daki güzelim camilerin müze bile değil kiliseye çevrilmesine ne diyecek acaba?
turistik geliri çok oldugundan tekrar cami yapilamayacak olan ibadethane.
her daim siyasi malzeme olarak kullanılan, eski bir kilise. ihtiyaçtan dolayı istanbul fethinde cami olarak kullanılan. sonraları müze halini alan, dünyanın çeşitli ülkelerinden ziyaretçi çeken, ülkemize turist ve döviz kazandıran tarihi eser.
bu topraklar üzerindeki "insanların" eğitimli, barış için yaşadıklarını görebilecek miyim acaba? bu kadar mı kolaycısınız? bu kadar mı acizsiniz? başka hiç mi başarınız olmayacak?
istesek camiye çeviririz. buna gücümüz var.

diğer inançtan olanların ibadethanelerine dokunulmaması, ihtiyaç halinde yenilerinin yapılması gerektiğini düşünüyorum. ama ayasofya aynı zamanda güç gösterisi için yapıldı. yine bu sebeple camiye çevrilmek isteniyor. islam'da, özellikle ibadette gösterişi pek uygun görmüyorum. bu sebeplerden ötürü müze olarak kalmasını daha uygun buluyorum.
içimizdeki Protestanları rahatsız etmiş cami. kilise olduğu zaman günah çıkarmaya gittiniz de biz mi yok dedik.
Müjdeler olsun yurdumun Müslümanına Ayasofya artık müze değil, camidir.
Başkomutanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan söylemişse yapar efendim.

Çok şükür çok şükür...
gunu geldiginde kabeyi katedrale cevirirlerse gorururum ben o " kilic hakki " savunucularini. Hic oyle yapamaz edemezler triplerine girmeyin, en son o triplere giren saddamla kaddafinin su an mezarinin yeri belli degil.
Sağ görüslü bir müslüman olarak görüşümü aktarmak istiyorum.

Bu ayasofyanın cami yapılması hoş değildir. Bizim camilerimizi kilise yapsalar hoş olmaz. Elbet misilleme gelecektir. Şahsi görüşüm bu yöndedir.
"marmaray inşaatı çanak çömlekler yüzünden gecikiyor" diyen bir kafa bir müzeyi camiye çevirirse beni hiç şaşırtmaz. zira bu kafadan beklenir.
beklenir de, neden şimdi diye sorarım? neden seçime bir hafta kala... neden 17 senedir kimsenin aklına gelmedi de şimdi? ya da kimse gerek görmedi ya da cesaret edemedi de şimdi...ama onun da cevabı malum. demek ki pabuç pahalı.

sadece ülkemizin değil dünyanın kültür mirası olan dünya harikası.
lozanda ayasofya ile ilgili guzel maddeler var Camiye cevrilmis falan hayirdir ne ceviriyonuz cark mi bu arada linç girisiminde bulunmayin
Mısır da yasadığim dönem müslüman araplara bu olayı sorup ayasofyadan bahsetmıştim.
Camiye çevrilmesinin çok saçma olduğunu yanına daha büyük bir cami yapılmasının daha dogru olabileceğini söylemişlerdi.
Inaniyorumki Bazı şeylerin din ile alakası yok.bu tamamen kültürel.
Tarihi eser korunmalıdır. Daha önce atalarımız orayı nasıl kullanmışsa bugün bizlerde öyle kullanmalıyız. Camii olarak kullanılmışsa bugün de öyle kullanılmalıdır.
bu topraklar da yüzyıllardır biz varız herkes sürsün bisikletini.