bugün

istanbul da sultanahmet camii yanında önce kilise olan 1453 yılında istanbul un fethi ile camiye dönüştürülen yapı..
su an muze olarak kullanilmaktadir.
ayasofya muzesinin yapimina 532 senesinde baslanmistir. Yapimi 5,5 sene kadar surmus ve genelde anadolu'da bulunan antik yunan kentlerinden getirilen malzemeler kullanilmistir. yapinin en buyuk ozelligi zamaninin rekoru sayilan 31,36 capindaki kubbesi ve bu kubbenin butun agirliginin ayaklara dagitilmasidir. bu basariya bir turk mimar olan sinan ancak 1000 sene sonra ulasabilmis ve yapinin tam karsisina siz yaptiniz da ben yapamazmiyim der gibi sultanahmet camii'ni oturtmustur. yapi bugun gordugumuz durumuna yani kubbenin deteklendigi konuma yine mimar sinan tarafindan getirilmistir. yapi istanbulun fethinden sonra cami olarak kullanilmaya baslanmis ve 1935 yilinda muze haline getirilmistir.
fethin sembolü olan muazzam yapı.
high sophia
sırasıyla kilise,cami,müze olan mekan... rivayete göre hz.cebrail insanlar namaz kılarken camiye gelip..
yönünü kıbleye çevirmiştir...aynı zamanda istanbulun fethi zamnında yine rivayete göre hz.cebrail kiliseye gelip buraya girin zarar görmeyeceksiniz demiştir..hıristiyanlara...

iknicisi saçmalık ve fatihin merhametine gölge düşürülmek için uydurulmış bişeydir...
(bkz: ayasofya konusu)
http://www.azizistanbul.com/eskifoto06/ayasofy3.jpg
http://www.azizistanbul.com/eskifoto06/ayasofya2.jpg http://www.azizistanbul.com/eskifoto06/ayasofya1.jpg
dünyanın yeni 7 harikasından biri olmaya aday muhteşem yapıt.
http://www.new7wonders.com/index.php?id=394&L=11
o donemlerde kutsal binaların mimarisi yarım küre şeklindeydi. devlet binaları ise küp şeklindeydi. ayasofyada bu ikisi birlesmistir. anti-laik bir hükümdardı sanırım. bunu yaptıran o zaman için gerçektende büyük bir iş başarmış; çemberi kareye oturtmuştur. bizim osmanlı mimariside hasetliğinden karşısına blue mosqeu ü yaptırmıştır. rivayete göre japon inşaat mühendisleri bu iki yapıya girmekten korkmuşlardır. çünkü çemberi kareye oturtmak günümüz teknolojisiyle bile çok zordur.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.