bugün

sen yaparsın be! hadi..gibisinden insanı çoşturan sözler söylenmesidir.
(bkz: hergün yaptıklarımız)
(bkz: kanırtasyon çalışması yapmak)
ayar verilmez, yenir...
son zamanlarda kişilerin birileri üzerinden kendini tatmin etmesinin farklı bir versiyonudur. birine laf gömmek, küfür etmeden küfür etkisi oluşturmak gibi gayeler söz konusudur.

halbüse ne gerek var be gözüm? ona buna laf sokarak çükün mü uzadı? yoo. boyun mu uzadı? o da yooo. beki burnun mu uzadı? yine yooo? bu mevzu mu uzadı? sanırım evet. her neyse.

toplumdaki çoğunluğun karşı tarafa karşı saygısını azaltması yahut yitirmesi; bir diğer değişle kendini tüm olayların merkezine koyarak sağduyusunu yitirmesi sonucu sıkça görür olduk. buralar hep dutluktu eskiden. millet karşılıklı konuşur, ortak paydada buluşurdu. değişiyoruz sanırım.

herkeste bir amına koduk bülent başkan edaları... peki gerek var mı? tartışılır...

arz ederim.
Kötü bir sözdür. Kesinlikle Türkçe sözlük yapısına uygun değildir.
( Bu şekilde devam edersekte sonumuz kötüdür. )
Bazılarının sandığının aksine hasma kapak olan söz değil, cevap vermeye bile değmeyecek kadar ucuz bir zırvadır.
facebookta arkadaşlık listesinden çıkarılmanıza neden olabilir. facebookta sevmediğim kızın biri iletisine şunu yazmış,

-ben estetik cerrah degilim...kimse benden götünü kaldirmami beklemesin.

bende yorum yaptım;

+ sende işletme okuyosun, değerlendir bence. ehe ehe diye pis pis güldüm.

facebooktan silmiş. çokta sikimde afedersin. ehe ehe. *
an itibarı ile trabzon taraftarına yaptığım şeydir. onlar bana eksi bense onlara ayar vermekteyim. ayar verebilmenin temel koşulu haklı olmaktır.
ayarı yiyenin kontrayar verememesi durumunda beni siktiler mi lan sanrısına erişebilme ihtimali çok kıymetli şekilde tezahür edebilir. filhakika oldukça elzem bir olay olan ayar, her zaman her yerde verilmez. verilmez ki bir kıymeti olsun. ne diyorum lan ben?

ayar vermek, özel bir yetenektir. herkes beceremez vesselam.

bu arada "kontrayar" kelimesinin patenti bende lan, hırsızlık yapabilirsiniz. hayat paylaşınca güzel lalalaylay lay lay.
yeni bir ırk oluşturma çabası.
birilerine laf giydirmek, fena takmak, laf sokmak anlamındadır.
-ezan okunurken arkadan back vocal yapan sokak köpekleri.
-sana çeviri yapıyorlardır.

(bkz: 40 yıllık rotçuyum böyle ayar görmedim).
ayağa düşen terimdir. fakat geçen breaking bad dizisinde duyduğum bir ayarla tekrar anlam kazanabilir.

--spoiler--

walter en büyük baronu öldürmüş ve onun gibi olmak istiyordur. baronun eski yaveri mike ise bu isteğini yorumlar:

mike: jesse james'i vurdun diye jesse james olamazsın.

--spoiler--
günlük hayatta en sık ve en iyi yaptığım iş. ironiyle birleşti mi tadından yenmez.
türk siyaset tarihinin son dönemine damgasını vuran deyimdir. siyasetçilerimiz ayar vermek bir taraflarını yırtıp duruyorlar öyle.
kaç ayar verdiğine bağlıdır. 24 ayarsa iyidir ama 18 kurtarmaz.
Mesela burada iranlı büyükelçi, Türk medyasına ayar vermek istiyor:

--- KALEMLERiMiZi NASIL KULLANACAĞIMIZI SENDEN Mi ÖĞRENECEĞiZ iRANLI? ---
iran Büyükelçisi Bahman Hüseyinpur’un veda yemeğinde Türk gazetecilere yönelik sarf ettiği "ilişkilerimizin iyi olmasını istiyorsanız, kalemlerinize dikkat edin" şeklindeki sözlerine Hürriyet Ankara Temsilcisi Metehan Demir sert tepki gösterdi.
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22650977.asp
facebook ta yaşanmış bir olay;
+internetçi kapitalistlerle savaşımın ilk günündeyim.
-facebook hesabıyla mı ?
şöyle bir örnekle açıklanabilir:
(bkz: bu da böyle bir anımdır mod on)

efendim, bizim okulun yemekhanesinde bir öğretmenimiz önderliğinde ben ve bir kaç hayvasever arkadaşım yemek artıklarını toplayıp etrafta bulunan hayvanlara -4 kedi 2 köpek- veriyoruz. birgün 9. sınıf olan bir arkadaşımız gene biz orda yemek toplarken hocanın yanına geldi ve iki yaşındaki çocuk büyüklüğündeki bir kedi için şöyle dedi:
-hocam o kediye yemek vermeyin o çok şişman.
hoca da başka bir tabiri caizse dana gibi olan bir oğlan çocuğunu göstererek şöyle demişti:
-bak o da çok şişman o da yemek yemesin o zaman.
Son zamanlarda moda olmuştur ki millet verdiği ayarları ya da genellikle ayar verdiğini sanıp gelip sıradan anılarını buralarda yazıp çiziyor. O ortamda komik olabilir ama burda komik olmuyor arkadaşlar yapmayın etmeyin.
zevklidir.
(#19300866) gibisi nadiren rastlanan durumdur.
Barda filminde nejat işlerin oynamış olduğu egzozcu selimin yapmış olduğu eylemdir.
(#16956790) misalinde olan gibidir.