bugün

(bkz: avşar güzeli)
atı öldüğünde çerkes ağlar.
Avşar Köyü Aydın ilinde yer almakta olup, Söke Köyleri semtinde bulunan Avşar Köyü Söke ilçesine bağlıdır.Avşar Köyü haritası konumu ise 37° 34' 44.7780'' Kuzey ve 27° 25' 23.6928'' Doğu gps koordinatlarıdır. Avşar Köyü bağlı olduğu Söke ilçe merkezine 19 kilometre mesafe uzaklıktadır. Avşar Köyü Aydın şehir merkezine mesafesi ise yaklaşık 47 kilometredir.
Herkesin bildiği hülyanın soyadı.
Avşar köyü de zaten avşar klanından aşiretlerin sivasta kurduğu bir yerdir zaten dadaloğlu'nun mezarı da orada.
Avşar Köyü Sivas ilinde yer almakta olup, imranlı Köyleri semtinde bulunan Avşar Köyü imranlı ilçesine bağlıdır.Avşar Köyü haritası konumu ise 39° 42' 49.0968'' Kuzey ve 38° 11' 37.7268'' Doğu gps koordinatlarıdır. Avşar Köyü bağlı olduğu imranlı ilçe merkezine 19 kilometre mesafe uzaklıktadır. Avşar Köyü Sivas şehir merkezine mesafesi ise yaklaşık 101 kilometredir.
Kürt’üm diyemeyenlerin sığındığı liman. Asla Çerkes’ler kadar asil olamayacaklar. Her zaman şımarık,at hırsızı olarak hatırlanacaklar.
At hırsızı.
görsel
Avşarlığımız, Türklüğümüze hücettir. Yani Türk oluşumuzun sağlam bir vesikasıdır!..
en sevdiğim hülya ve helin avşar. açık ve net.
Bende avsarim ve aynı duyguları paylaşıyorum.
avşar çerkez fıkraları baya çoktur bunlar kimseyi gocundurmaz gocundurmamalı da bunlar bizim kültürel zenginliklerimizdir.

avşarın birisi çerkezle kavga eder ama bizim avşar iri yarıdır çerkezi yiyecek çerkez elinden kurtulur başlar kaçmaya arkada da bizim avşar bunu kovalıyor. avşar arkadan bağırır kaçma lan derini yüzünü davul yapacam senin diye. çerkez en son ağaca tırmanır avşar daha derini yüzecem davul yapacam der. çerkez en son çeker bıçağı kendini kesmeye başlar avşara da ''derimi keserim yine de sana davul yaptırmam'' der.

kendilerine has davul zurna oyunları da vardır.
asıl türklerdir.

anadoluya gelen 3 tük boyundan biridir.

hacca giden avşar; secdeye başını koyduğunda bir bakar, önündeki hacının cüzdanı orada duruyor. Avşar düşünmeye başlar. Cüzdanı çalsa hacılık gidecek, çalmazsa avşarlık gidecek.

Uzunca düşündükten sonra; cüzdanı çalıp şöyle der: " Hacca yine gelirim ama avşarlık bir kez gelir."
sözlükte ne kadar çok avşar varmış be. soydaşlarla birbirimizi bulursak buraya da kafa tutar isyan ederiz gibi.

yukarda okudum karamanoğluna isyan ettiler diye iyi de aga karamanoğlu mehmetde zaten avşardır ne isyanı ne başkaldırması diego bir dur allahını seversen.
çerkezlerle en çok mücadele eden oğuz boyudur. atam dadaloğlu bu at hırsızı çerkezlerle yılmadan, yorulmadan savaşmıştır. ruhu şâd olsun.
avşarlar bir türkmen boyudur. öz türklerdir.
not: avşarım.
el cevab:

milliyetçiler kardaşlarına kılıç mı çeker oldu? gerçek milliyetçi fitneyi bozandır, fitne çıkaran değil. sen kendini milliyetçiden mi sayıyorsun? bu topraklar ne cefalar çekti bütün isyanlara hep siz arka çıktınız

tarih yalan söylemez. isyanların arkasında hep bu boy vardır. belgelerle sabittir.
avşarlar her zaman oğuzların içinde en fitneci, en baş kaldıran, en hoyrat, en başı bozuk boy olmuştur. oğuzlar ne zaman birlik olacak bunlar bozuyor.

selçuklu ve osmanlı'ya varlıkları süresince her zaman baş kaldırmışlardır. özellikle osmanlı'ya. aydınoğulları, karamanoğulları tarihe gömülünce akkoyunlularla önce ittifak ettiler, sonra safevilerle. kuruluşunda safevilere yardım ettikten sonra safeviler zamanla bunları zamanla kapı dışarı edince osmanlı diyarına dönen afşarları osmanlı padişahları bu başıbozuk boydan intikam almış, habire sürgün edip durmuştur.

tanıdıklarım içinde istisnai olarak avşarlardan 2-3 kişi gerçekten bağlı bulunduğu topraklarla özdeş olan osmanlı'ya muhabbet beslemiştir, gerisi halen kızılbaş kafasında millete neo-osmanlıcı diyip dururlar. bunların genlerinde var baş kaldırmak.
görsel

Avşar imperatorluğu.
görsel
Tamgaları (damga) böyledir.
kayserinin; tomarza, sarız, pınarbaşı ilçeleri ve köylerinde yoğun bulunan oğuz boyudur.

dadaloğlu en ünlü ozanıdır.

bölgede iklim sert, toprak verimsiz olunca ister istemez insanlar da biraz hırçın olmuşlar. uyanık ve çevik olan hayatta kalmıştır.

avşarların osmanlı ile mücadelesi ve isyanı kaynaklardan okunmalıdır.

çerkeslerle ciddi bir sorunumuz olmasa da, adamların buğday ambarını boşaltıp seneye tekrar ekeceği kadar bıraktığımız kesinlikle doğrudur.
o at hırsızıdır diyen çocuk senin olmayan aklını karışlarım

BEN AFŞARIM

hergün Afşar veya Çerkesler bilip bilmeden cahilce birbirini kötüler

olay şu şekildedir 2 çerkes baba ogul 1 at çalar ve bunu ben satmıyım oglum tanırlar sen sat der ogluna
o hayvan pazarına gidince bunlardan şüpelenen bir afşar gider atı alıyım ama bi sorunu varmı sakatmı değilmi bir bineyim der
afşar biner alıp kaçar akşam ogul babasının yanına gidince babası sevinir aha satmış diye kaça sattın oglum deyince
vallaha baba geliş fiyatına gitti der ....

olay budur belkide espirisinedir AFŞAR oldugum halde böyle düşünüyorum herkes farklı anlatır ancak aynı kaderi paylaşan AFŞAR ve ÇERKES toplulukları çok eziyet çekmiştir birbiriyle cok karşı karşıya gelmiş ama sonra dost olmuş çocukalrına AFŞAR-CERKES isimleride vermişlerdir buada düşmanlık yapıp genç arkadaşların zihnini bulandırmayın
Mensup olduğum şanlı boydur. Osmanlı dağıtmasa bugün türkiye'de en etkin boy olurdu.
Zamanında toros dağlarının kuzey yamacına yerleşmiş olan 24 büyük oğuz boyunun en büyüğüdür.

Konya; taşkent-hadim-bozkır ve antalya akseki'de torunlarının torunları yaşar.
güncel Önemli Başlıklar