bugün

avrupada gittikce büyük bir türk düşmanlığı oluşuyor. bunu duyan insanlarımız "ya bu avrupalılar zaten ırkçı" gibi kelimeler kullanıyorlar. haklı oldukları noktalar var elbette ki fakat tam öyle değil.

avrupaya ilk giden türkler sadece çalışmaya biraz para toplayıp memlekete geri dönmek için gittiler.
çoğu anadolu insanıydı. batıdan pek avrupaya göc eden olmamıştır.
o zamanlar avrupa'nın ucuz işcilere ihtiyacı vardı. onun için türkiyeden olsun balkan ülkelerinden olsun bir çok işçi avrupaya göc etti. ilk başlarda devlet tarafından pek yardım görmüyordu yabancılar.
fakat yıllar geçtikce yardım arttı.

bugüne geldiğimiz zaman ise en sevilmeyen yabancı kesim türkler olarak göze çarpıyor.
peki niye? bugün avrupada doğan türk çocukları bile hala yaşadıkları ülkelerin dilini iyi bilmiyorlar.
uyum sorunu yaşıyorlar. kendilerini türkiyedeymiş gibi zannedip öyle davranıyorlar.
kendi ülkende bile bir kesim insanı rahatsız ediyorsa bazı davranışların elin yabancısı ne der?
tabikide istemez seni.
avrupada eğitim düzeyi en düşük yabancılar ise yine türkler.

gurbetçilerimizden kimse asimile olmalarını beklemiyor.
sadece yaşadıkları ülkenin dilini öğrenmelerini oranın yerlisi olan insanlarına ve yasalarına saygı duymaları bekleniyor.
çok mu zor?
Son zamanlarda universite okumak, master/doktora yapmak icin avrupa'ya yerlesen turklerin sayisi arttigindan onlari da avrupadaki turkler olarak degerlendirebiliriz.

bir de hukumetler 'bunlar nasil olsa donecekler memleketlerine!!' diye dusunup daha o zamanlarda uyum icin hicbir adim atmadiklarindan oturu de bugunku problemler var.

'onlar irkci', bu cumleyi kullanmak istemiyorum -ki yaslilar-orta yaslilar haric pek oyle degil- ama "turk" gibi bir tipin varsa (turk stereotipi iste) ayrimciliga ugradiginiz da bir gercek. ben turk stereotipinin hicbir ozelligini tasimiyorum, ayrimciliga da cok ugramadim. bu demek oluyor ki sadece gorunusunden oturu bir insana ayrimcilik yapabiliyorlar. bunu nasil adlandirayim, bilemedim.
vatanı olmayan topraklarda dolaşan, ayrımcılığa uğradığında ağlamaya hakkı olmayan türklerdir. avrupa; germen, latin ve keltlerindir.
dört ayrı grupta incelenebilecek türklerdir.
bunlardan ilki bilindiği gibi binlerce yıldır avrupa'ya yayılan türk boylarıdır. (fin, macar, bulgar...)
ikincisi ise fatih'ten itibaren balkanlarda iskan eden balkan türkleri,
üçüncü grupta gurbetçi dediğimiz almanya, belçika, danimarka çevresinde bulunan türkler,
son grupta ise avrupa'nın dört bir yanına yayılmış gerek iş, gerek eğitim sebebiyle gitmiş türkler bulunur.
hangi sıfatla oy kullandıkları belli olmayan güruh. götü yiyen gelsin burada ikamet edip hakkıyla oy kullansın. götü yemeyip avrupaya kaçan, oradan buraya müdahale eden ibnelere hakkımı helal etmiyorum.
bütün sene oyroları cebine koyduktan sonra senede sadece iki hafta türkiye'ye tatile gelip, "türkiye çoğ gelişti, güzel memleket valla" diyen bir kitledir kendileri.
Osmanlı döneminde yerleştirilenlere lafım yok(kosova,yunanistan,bulgaristan,makedonya türkleri)ama cumhuriyet sonrasi buradan gurbete gidenler(almanya,hollanda,belçika vs.) Süzme maldır.
sağda solda "türkiye çoh güzel biraderim bu gavur memlekette ezan yoh huzur yoh güneş bişi yoh" diye gezinip insanın linç etme duygusunu kabartan türklerdir.

bu arada hepsi de akplidir. abartmıyorum he. hepsi*
avrupa'nın suriyelileridir.