bugün

Spor olan avcılık değil atıcılık.
Aynen katıldığım önerme.. Avcılık, Bir grup ilkel yaratığın "spor" olarak adlandırdığı ilkel faaliyettir. cinayettir. Acaba kendileri "av" olsaydı nasıl hissederlerdi acaba?
görsel
katıldığım tespit.

hayvan öldürmek spor değildir.
Dosdoğru tespit. Ama nasıl balık yiyeceğiz başka türlü?
Kimi zaman cinayet,ihtiyaç,ticaret.vasat olmak lazım.
avcılık bir spor değildir. genelde vahşettir ama çok küçük bir bölüm olan sayısı çok artan hayvan gruplarında çevreyi korumak için (ki çevreyi yine bozan insanlar) yapılması gereken bir durum.

şöyle açıklayayımda linç yemiyeyim. mesela geyiklerin ya da bir kuş türünün korunduğu parklarda hayvanların doğal düşmanları olmadığı için sayıları çok artar, bu artış yiyecek sıkıntısı yaratır ya da diğer aynı ortamda yaşayan hayvanların yaşama alanını kısıtlar ise bu durumda belli bir sayıda o hayvanın avlanmasına izin verilmesi normaldir.
Av aç değil isen gıdaya ulaşabilir isen cinayettir.

Hele keyfi yenmeyecek hayvanları öldürmek o çocukluğudur.
Çoğu zaman ne yaptığından çok, ne sebeple yaptığın daha önemlidir.

Örneğin bir insanı öldürmek suçtur, ama kendini korumak içinse, suç değildir.

Aynı şekilde, korunmak, korumak yada yiyecek ihtiyacını karşılamak amaçlı öldürdüysen, normaldir.

Ama daha sonra yiyecek bile olsan o hayvanı, eğer öldürürken asıl amacın zevk için öldürmekse, bu spor falan değil, cinayettir.
Bu konuda sizinle aynı fikirde değilim,zarar veren hayvanların infazından yanayım
Domuz avı yapıyorum ben devlet izinli bi sürek avı, eğer ben bunları yok etmezsem tarlama zarar veriyor ağaçlarıma arazime hayvanlarıma zarar veriyor, ve bu dolaylı yoldan herkesi etkiler
Ben ve benim gibiler domatesi mısırı yetiştiremediğim zaman fiyatları artar 10 liraya domates 50 liraya peynir yersiniz
Geldiğimiz noktada hayvanları avlayarak yemeye insanların ihtiyacı yok. Bu nedenle yemek için veya bölge kontrolü için avlanmıyorsan avcılık cinayettir. Bölge kontrolünden kastım türkiye de bazı bölgelerde domuz nüfusunu kontrol altında tutmak için serbest aylarda avcılar domuz avına çıkarlar. Bunu yapmalarının nedeni yasak sezonda domuzların aşırı nüfusa ulaşmamasıdır. Nüfusları aşırı olursa yaşam alanlarına ve ekili arazilere inerek hem tehlike oluştururlar hem insanların çiftçilerin arazilerini talan ederler. Bu maalesef insan nüfusunun aşırı artışıyla birlikte yabani hayatı talan etmemizden kaynaklı bir sonuç. Eğer bunu yapmazlarsa köylülerin hepsi silahlanıp gördükleri her domuzu vurarak hayvanların üreme dönemi falan demeden öldürürlerdi. Avcılığın bir spor olarak değerlendirilmesine tamamen karşıyım. Avcı toplayıcı bir toplum değiliz biz, eğer öyle olsaydık yaşamak için avlanan avcılarımız olurdu fakat bu dönemler geride kaldı. Şu an avlanmadan bile hayvanların yaşam alanlarını ele geçirmiş onları çok kısıtlı bölgelere hapsetmiş durumdayız. Hal böyleyken yaşadıkları o kısıtlı alanlara da girip onları spor adı altında vurmanın cinayetten başka bir açıklaması yok.

Avcılık belgem var üreme dönemi vurmuyorum açıklaması da saçmadır. Kendi zevkine kılıf bulmaktır. doğru dürüst hiç bir hayvan için sayıları ve üreme oranları üzerine araştırma yok türkiye de. bir çok tür tehlike altında. Küresel ısınma ile birlikte yaşadığımız iklim değişimleri de hayvanların üreme dönemlerini değiştirebiliyor kaydırabiliyor. Yani devletin yıllar önce yazıp astığı o yazıların sizin kendinizi doğru zamanda avlanıyorum hissetmeniz dışında insani olarak hiç bir anlamı yok.
Et için ihtiyaç için olmadıktan sonra evet öyledir.
spor müsabakaları eşit güçlerdeki tarafların karşılaşmalarıdır. avcılığın spor sayılması için hayvanlara da birer tüfek vermek gerekir.
bu spor değil cinayettir o hayvaların da bir canı var allah tarafından verilen size saldırmadıktan sonra zarar vermeyiniz saldırsa bile öldürmek için değil kovmak için korkutmak için havaya ateş açınız he illahaki de spor yapmak istiyorsanız avcılar olarak toplanın plastik mermi ile paintball topu ile birbiriniz vurun. zira hayvanlara kasıtlı olarak zarar verenler onlardan daha hayvan aşağılık mahlükatlardır.
Gökyüzünde kendi halinde uçan bir kuşu vurmak nasıl bir zevktir,
Nasıl bir spordur,
Neyin kafasıdır anlamadım gitti..

Zerre haz etmiyorum şu mevzudan..
covid-19'un sppor yaptığını düşünsenize. sporla çoğaldığını filan. buda böyle bir şey işte. eti gıda olarak tüketmek için o kadar para harcamaya gerek yok. o maliyetle koyun kuzu al kes ye. biraz akıl. spormuş.

bide jeplerle filan gidiyorlar egzoz dumanı cabası.

madem spor.

okla avlayın o. çocukları.
görsel

(!) ...
Avcılık, insanın içinde yok etme öldürme duygusunun yansımasıdır.
Avcılık spor değil katliamdır. Ancak silah lobisi, avcı lobisi öyle bir işlemişler ki bunu bir "spor" olarak kabul etmişler. Her yıl evlerdeki av tüfeklerinden onlarca insan (belki çocuk) hayatını da kaybediyor. Bu sözde spor yüzünden pek çok hayvanın nesli tükendi ve tükenmeye devam ediyor. ilkelliğin, vahşiliğin sporu olmaz.
avcılık ; modern insanın bilimi referans aldığında karşısına çıkan tanım ruh hastalığıdır.

avcılık spor değildir, avcılık zevk için öldürenlerin kamuflajıdır, emin olunuz bu psikopatlığı yapan herkes sizi, çocuğunuzu, karınızı uygun ortam ve zamanda türlü yöntemlerle gözünü kırpmadan öldürür. belki işkence yapar, sadist dürtülerini giderme ihtiyacı duyar. onun için öldürmek bir hobidir. tekrar ediyorum öldürmek bu tipler için hobidir. öldürmek nedir ? çook derin bir konu değil inanın.
2 durum vardır
1. yaşamak için öldürmek. bu doğanın bir kanunudur.
2. zevk için öldürmek, bu doğanın bir çarpıklığı, bozukluğu, bug'dır. ve bunu doğada sadece ve sadece insan yapar.

diğer taraftan tatlı su avcıları konuyu et yiyenlere bağlar ve der ki "ama sizde et yiyorsunuz o hayvanlarda öldürülüyor"
bu noktada bir açıklama getireceğim; bir kere insan otobur değildir, hem etobur hem otoburdur yani hepçildir yani biz et yeriz.
ve fakat insanın diyetinde et 10/1 ölçekten bile azdır. yani çok çok az. yılda belki 2 tavuk, 1/1.5 kg balık ve 1/1.5 kırmızı et fazlası ile işini görür. dolayısıyla insanlığın bu noktada beslenme alışkanlığını şekillendirmesi gerekir buda kapitalist cinayettir. bunun için ayrı bir başlıkta tartışılabilir.

ve fakat burada bir ayrım var ki bu ayrımın konusu bireysel cinayete giriyor; avcılar avlarının ölümünü seyrederler. izlerler. gözlerine bakarlar. sonra da onu yerler.

konu başlığında toparlayacak olursak, avcılık bir psikopatlıktır.

not : et tüketimini çok ciddi anlamda ve mutlak suretle azaltmalıyız. aksi durumda ; kapitalist, psikopat, kiralık katiller tutuyoruz.
insan oğlunun güdüsü... insan bin yıllarca eskiden beridir avlanıyordu...
falan diyen beyninde neron olmayan varlıklar.
eskiden insan da kurban ediliyordu tanrılara ? bebek kanı içiyorlardı...
bu konuda hasta toplumlar kitabını da tavsiye ederim.
Güya Spor yapacaksan git o koca gòbeğinle halı sahada top tep kazma.
Gariban hayvandan ne istiyorsun ya.
olur mu canım spordur. ezik sporu.
ilk insanlardan miras kalan zevkli bir spordur. insan doğasına uygun olması da cabası...
Balık avlamaktamı aynı .