bugün

avcılık bir spor değil cinayettir

Geldiğimiz noktada hayvanları avlayarak yemeye insanların ihtiyacı yok. Bu nedenle yemek için veya bölge kontrolü için avlanmıyorsan avcılık cinayettir. Bölge kontrolünden kastım türkiye de bazı bölgelerde domuz nüfusunu kontrol altında tutmak için serbest aylarda avcılar domuz avına çıkarlar. Bunu yapmalarının nedeni yasak sezonda domuzların aşırı nüfusa ulaşmamasıdır. Nüfusları aşırı olursa yaşam alanlarına ve ekili arazilere inerek hem tehlike oluştururlar hem insanların çiftçilerin arazilerini talan ederler. Bu maalesef insan nüfusunun aşırı artışıyla birlikte yabani hayatı talan etmemizden kaynaklı bir sonuç. Eğer bunu yapmazlarsa köylülerin hepsi silahlanıp gördükleri her domuzu vurarak hayvanların üreme dönemi falan demeden öldürürlerdi. Avcılığın bir spor olarak değerlendirilmesine tamamen karşıyım. Avcı toplayıcı bir toplum değiliz biz, eğer öyle olsaydık yaşamak için avlanan avcılarımız olurdu fakat bu dönemler geride kaldı. Şu an avlanmadan bile hayvanların yaşam alanlarını ele geçirmiş onları çok kısıtlı bölgelere hapsetmiş durumdayız. Hal böyleyken yaşadıkları o kısıtlı alanlara da girip onları spor adı altında vurmanın cinayetten başka bir açıklaması yok.

Avcılık belgem var üreme dönemi vurmuyorum açıklaması da saçmadır. Kendi zevkine kılıf bulmaktır. doğru dürüst hiç bir hayvan için sayıları ve üreme oranları üzerine araştırma yok türkiye de. bir çok tür tehlike altında. Küresel ısınma ile birlikte yaşadığımız iklim değişimleri de hayvanların üreme dönemlerini değiştirebiliyor kaydırabiliyor. Yani devletin yıllar önce yazıp astığı o yazıların sizin kendinizi doğru zamanda avlanıyorum hissetmeniz dışında insani olarak hiç bir anlamı yok.