bugün

Almanya'nın güneyindeki Bavyera eyaletinin 300.000 nüfuslu sıcak şehri.Rockfabrik adında güzel bir rock mekanı vardır ve gidenleri hazzın doruklarına çıkarır.
içinde günzburg'u da barındıran almanya şehri.
Dogup Büyüdügüm Ve Halen Yasamakta Oldugum Güney Almanya´nin En Güzel Sehri.
romalıların mö 15'te "Augusta Vindelicorum" adıyla kurduğu, ms 120'de roma'nın raetia eyaletinin başkenti olmuş ve almanya'nın en eski 2. yerleşimi olan * şehir. tarihi scwaben bölgesinin doğusunda yer alır ve bavyera'nın güneybatısındaki scwaben ilçesinin merkezidir.
Avrupanin en büyük alevi kültür merkezi bu sehirdedir.
bu şehrin futbol takımı bir gün stat önünde kestirilmeli, oyuncularının elleri tek tek öpülmelidir.

bir kere yatırın kuponumu olum, bu aşk fazla bana. yani işin şakası o siz yatırmayın zaten diğerleri yatırıyor. ama nasıl olur da her maçta "aha böyle olacak" dediğim gibi oynarsınız lan? duisburg'u da takip ediyorum ve sen haklısın ibne. sana basacağım bundan sonra bütün paramı.

bak yazıyorum buraya, an itibariyle 1-0 geride olduğu 1860 münih maçını da çevirecek. ben üst oynadım zaten çevirmese de olur ama başka bir kuponda galibiyetine verdim diye hatırlıyorum.

çevirmezsen de canın sağolsun augsburgum, çevirme lan!

edit: 1-0 yenildiler, maç da alt bitmiş oldu. olsun lan, hehe...
meşhur kukla tiyatrosunu "augsburger puppenkiste" yi barındıran güzel bavyera şehridir. * *
(bkz: fc augsburg)
biraz once augsburgda bir internet kafede otutururken augsburg alparslan türkes ülkü ocaklarinin var oldugu gorulmus ve sok olunulmustur, olmusumdur.
köy gibi bir şehir.
25 yildir yasadigim sehir. Anlatilmaz yasanir.
Bertolt Brecht in dogdugu sehir. bavyera eyaletine baglidir.
almanya'nin en cok turk barindiran 3. eyaleti bavyera'da yer alan, munich'e uzakligi trenle 40 dakika 1 saat arasi degisen, kucuk, sicak ve kendi halinde bir sehir.

sehrin hemen hemen her yerine tramvayla gidilebiliyor, otobuse binmeyin lakin genel olarak ulasim cok pahali.

kis aylarinda aktivite bulmak zor. ben mesela podyum denen produksiyon sirketinin buyuk bir discoda * duzenledigi turk gecesine katildim lakin turk gecesi derken akliniza dansoz mehteran falan gelmesin. e harfinin acik sekilde telaffuz eden ve gece karanliginda gozluk takarak karizmatik oldugunu sanan, ucuz otel animatorunden hallice, adini sanini unuttugum dj'in ucuz turkce pop sarkilarinin caldigi bir geceydi. kapida nerden baksan 100 metre kuyruk varken kuzenimle beni sevgili sanip vip giristen iceri sokmuslardi. (ne alaka anlamadim) yuzlerce ince sakalli / biyikli, solaryumdan kapkara olmus, beyaz gomlekli, kunduruli oglanlarla "ac acabildigin" kadar mantigini benimsemis kizlar dans ederlerken, meger bir haftasonu klasigi oldugunu sonradan ogrenecegim bir kavgaya denk geldim. ne alip veremedikleri vardi bilmiyorum ama almanlar turkleri "cok kavga cikariyorlar" diye kendi discolarina alma taraftari degillermis, onu ogrendim. *
gece hayatindan hoslanmayanlar icin tavsiye edebilecegim secenek pek buyuk olmayan ama aktivitesi bol su parki. titania therme adindaki bu parkta ben 4 saat gecirdim, yetmedi. sicak su havuzundayken yuzerek buz kesen dis mekana cikip omuzlarini suyun disina cikardiginda yasadigin o "ananskkimmm" hali pek eglenceli.
almanyada bir şehir.
schwab-ların başkenti.
Augsburg, Almanya'nın Bavyera eyaletinde yer alan tarihi ve kültürel zenginliklere sahip bir şehirdir. işte Augsburg hakkında daha fazla bilgi:

Tarihi Miras: Augsburg, Roma imparatorluğu dönemine kadar uzanan köklü bir tarihe sahiptir. Bu nedenle şehirde birçok tarihi yapı ve eser bulunmaktadır. Roma döneminden kalma Augsburg'un antik kenti Restitution Museum'da ziyaret edilebilir.

Augsburg Katedrali (Augsburger Dom): Gotik ve Rönesans tarzlarını birleştiren Augsburg Katedrali, şehrin önemli dini yapılarından biridir. Katedral, St. Maria, St. Afra ve St. Simpert'e adanmıştır.

Fuggerei: Augsburg'da bulunan Fuggerei, dünyanın en eski sosyal konut kompleksidir. 16. yüzyılda inşa edilen bu konutlar, düşük gelirli ailelere uygun fiyatlarla konut sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Altstadt (Eski Şehir): Augsburg'un tarihi şehir merkezi, Orta Çağ'dan kalma dar sokakları, renkli evleri ve tarihi binaları ile ünlüdür. Maximilian Caddesi, şehir merkezinin ana alışveriş caddelerinden biridir.

Rathaus (Belediye Binası): Augsburg Rathaus, Gotik ve Rönesans tarzlarında inşa edilen tarihi bir belediye binasıdır. Binanın kulesinden şehri görmek mümkündür.

Augsburg Üniversitesi: Augsburg Üniversitesi, şehirdeki önemli yükseköğretim kurumlarından biridir. Üniversite, çeşitli disiplinlerde eğitim ve araştırmaya odaklanır.

Augsburg Hayvanat Bahçesi (Augsburger Zoo): Şehirde bulunan Augsburg Hayvanat Bahçesi, ziyaretçilere çeşitli hayvan türlerini görmeleri için bir fırsat sunar.

Augsburg, tarihî ve kültürel zenginlikleri, mimari güzellikleri ve sosyal barışa yönelik geçmişi ile Almanya'nın önemli şehirlerinden biridir.