bugün

Henüz 57 yaşında ölmesi insanı gerçekten hüzünlendiren durumdur. Elin lideri 80 90'ı görüyor. Eğer mustafa kemalde genç ölmeseydi eminim zihnindeki türkiye modelini tam anlamıyla şekillendirmiş olacaktı. Nasip böyleymiş.
Atatürk'ü ismet inönünü'n komplolarından kurtaran en hayırlı olaylardan birisidir.
rahmet-i ilahinin tecellisi durumdur.
gerçekten erken ölmüştür . fakat erken ölmeseydi de pek bir şeyi değiştirebilir miydi ? bilmiyorum . sonuç olarak yüzde çoğunluğu dangalak olan bir ülkede yaşıyoruz ,bu ülke kendi iyiliklerini isteyen bir lideri bile kolayca karalamaya , raydan çıkmaya - hedeften sapmaya her zaman müsait.
şüpheli ölümdür. içki sigara kanser falan işin rivayet kısmı bence. asker kökenli adamlar daima uzun yaşarlar. mutlaka bir şekilde zehirlendi, bir şekilde canına kast edildi. çok zor değildi içkiden öldü denilmesi ve yatağının altına içki şişesi konması..
atatürk ölmedi, Öldürüldü.
1881den beri gelen yorgunluğun belirtisi.
her canlı bir gün ölümü tadacak.

ama bazıları boş bir hayatı gerisinde bırakarak ayrılacaktır dünyadan, bazıları ise atatürk gibi koca bir devlet kurarak, koca bir milletin ve tarihin kaderini değşitirerek gidecektir bu dünyadan...
özellikle günümüzdeki tabloya bakınca, o ne zaman ölürse ölsün bize geç gelecekti zaten, diye yorumlanabilecek durumdur. o'nu arayışımız hiç bitmeyecek.
zirvedeyken bırakma durumunu yaşamıştır. eğer 20 - 30 yıl daha yaşasaydı yine tek adam rejimi devam edicekti. kurtuluş savaşı günlerini yaşamayan, atatürkü sadece ülkeyi baskıcı yöneten erk olarak olarak gören yeni nesil meydana gelecekti. ve şüphesiz ki bu yeni nesil atatürk'ü ciddi anlamda eleştirecek, belki ona isyan edecekti. isyanların yükselmesi durumunda ise iktidarda olmadığı zamanlar geçirme ihtimali doğacaktı. çünkü hiç bir lider, hiç bir yönetim, hiç bir güç uzun yıllar boyu yüzde yüz başarı sergileyemez, yüzde yüz halkını memnun edemez. zaten atatürk' ün ölümüne yakın çıkan dersim isyanı da buna bir örnekti. farklı kesimlerden bu tip isyanlar pekala artacaktı. ama o isyanları ölümle bastırmak bir süre sonra sonuç vermeyecekti. o zamanlar yaşasam ölümüne tabi ki üzülürdüm ama şu an görüyorum ki onun için daha hayırlı olmuş bu zirvede bırakma durumu.

hiç kimse kusura bakmasın ama atatürkün geç ölen versiyonun aha da karşımızda. (bkz: muammer kaddafi)
önceki yönetimi devirip gücü kazanma, sonrasında ekonomiyi millileştirme, halkı refaha kavuşturmaya çalışma gibi bir çok yönden benzer bu ikili. ama biri erken ölüp efsane olmuştur. diğeri ise ne yazık ki 40 yılın sonunda hiç de haketmediği bir şekilde ölmüştür.

edit: ben yeni başlık falan açmadım amk noluyo. ben buraya yazıyodum yine bi mallık oldu. sonrasında modlar yönlendirdi galiba buraya. yani ben şu dediğimi yapmadım (bkz: sol frame e bakmadan başlık açmak/#14240593)
yaşamadan bilemezsin. muammer kaddafi ülkeleyi yeşil sosyalizm ile yönetiyordu. mustafa kemal farklı bir şekilde.yaşamadan böyle söylemek sadece laf salatasıdır.
(bkz: takdir i ilahi)
insan gibi yaşamış, büyük işler başarmış zamanı gelincede ayrılmıştır bu dünyadan.

" Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır...Ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır " bu sözü ise sakat doğmuş, zihinsel anlamda gelişmemiş, kula kulluk eden, adam olma vasfını yakalayamamış düşmanlarının rüyalarına girmiştir, girmektedir, girecektir.
hayatı ekşın dolu bir insana göre normal bir yaşta ölmüştür. huzur içinde uyusun diyemiyorum, biliyorum ki kemikleri sızlıyor.
5 sene daha yaşasaydı herkes şimdi çoktan gerçekleri anlamıştı ve akp'ye oy vermekten vazgeçmişti.
toprağı bol olsun ulu önderimiz çok erken yaşta ölmüştür.

sirozdandı sanırım.

o da ne yapsın ülkenin derdiyle kendini içkiye verdi.

şişe şişe rakılar, lingo lingo şişeler.
ülkeyi kurtarmak uğruna sağlığını yıpratmıştır.
57 yaşında öldüğü için tabii erken ölmüştür. çok yaşlanamamıştır. atatürk sirozdan dolayı ölmüş.