bugün

aradan uzuuuun yıllar geçmesine rağmen hala değişmeyen bezdirici anma biçimidir. ilkokul çocuklarına bile çektirilir bu çile ve yine o çocuklara bile içlerinden küfür etmeyi öğretir, askerlerin çektikleri çileyi söylemiyorum bile, saatlerce abudik saygı gösterilerinden ziyade, ölüm yıldönümünde okulun bahçesinde topluca nutuk'tan seçmeler okumak daha mantıklı değil midir? yani, vallahi ben açıyorum elimi 10 kasm da okuyorum duamı, sizi bilmem...
atatürk' ü ne kadar sevip sevmediğin, ne kadar saygı duyup duymadığın ya da ne kadar fikirlerini benimseyip benimsemediğin konusunda hala anlaşılamayan bir şekilde en yüksek kriter olarak görüldüğü için yıllardan beri uygulananan ve daha uygulanacağa benzeyen şekilcilik.
gereksiz bir eylem.
atatürk ün kemiklerini sızlattığını düşündüğüm eylemdir.çünkü anmaya "kutlama" diyen okul müdürleri anmada kahkaha atan öğretmenler, o yağmurda kedi gibi birbirlerine sokulan zavallı öğrencileri gördükçe... tabiki ölüm yıl dönümlerinde anılması gerekir. ama onun istediği şekilde, anma programında o yıl meydana gelen ülkeyi ilerleten olaylar anlatılmalı bu anma okulun bahçesinde öğrencileri dondurarak değil her okulun kapalı konferans salonlarında yapılmalı.biz daha ulu önderi anmayı beceremiyoruz kii ülke kalkındıralım!!
atatürk'ü sadece törenlerde anmak olsaydı daha manalı olurdu.
not: neden kötülendiği anlaşılamayan entryler grubuna girdi.
Atatürk ü, törenlerle anmak, kominist düzenin, ülke insanına, rejim dikte ettirdigi, törenleri andırıyor. Anmak başka, bu konuda tören yapmak, başkadır. modern dünyanın, anılan kişi ile ilgili yaptıgı, bilimsel çalışmalar, kollokyum benzeri topluma yönelişk çalışmalar, anma eylemidir, kominit çin, rusya, kuzey kore, iran ve bizde törenler abartılıdır. her cumhuriyet bayramında, sanki kendi icadımız gibi amerikan yapımı ucakların, tankların, hatta kamyonların resmi geçidi yapılması halidir.
bazı düşünce sahiplerine batan durumdur. tanıma gerek yok; kim onlar.

düşüncelerini anlamaya çalıştıkça, yolunda yürüdükçe zaten anmaya gerek yoktur; çünkü bizimledir. ama biz yine de anarız onu. tabi bazılarının gücüne gider atatürk'ü anmak. çünkü sevmezler atatürk'ü, yaptıklarını da sevmezler. bu ülkeye verdiklerini de. sığ bahaneler gösterirler. yok efendim neden 2 saat ayakta dikiliyoruz, yok neden anıyoruz gerek var mı, çok saçma.

atasını törenle bile anmaya gocunan bir insandan ne hayır gelir. atasına saygısı olmayanın, anasına, toprağına, askerine saygısı var mıdır.

atatürk'ü andığın törende bırakmayacaksın; tüm mesele bu; zaten o yaşıyor.

hep dediği gibi; " beni görmek suretimi görmek değildir, benim fikirlerimi anlıyor ve paylaşıyorsanız beni görüyorsunuz demektir"

atamla aramda 100 sene var. ama ben onu görüyorum. hala törenlerle anıyorum. çünkü bu vatanı seviyorum; atamın yarattığı bu ülkeyi. bazıları kaçarken savaşan atalarımı da unutmadan.
yurdumda bazı kişileri neden rahatsız ettiğini bir türlü anlamadığım olaydır. *
dahası var bu işin; (bkz: atatürk ü hala zorunlu törenlerle anmak)
ataturk'u anlamamis kisilere sacma gelen eylem.

olmus insanlar icin once kirkbir yasin ya da mevlit okutuluyor. hatta 7si, 40i, 52si diye dualar okunulup aniliyor o kisiler. bu da sacmalik di mi? ne geregi var, di mi?
bugüne kadar yapılmış bundan sonra da yapılacak durumdur.
atası için yağmur altında iki saat durmak ne öğrencilerin ne de askerlerin zoruna gider.
saçma falan da değildir bu durum, bu ülkedeki binlerce saçmalığı bitirdiniz de bir saçma şey bu mu kaldı ..
zihninin en derinlerinde şeriat özlemiyle yanıp tutuşan insanların, tıpkı laikliği yeniden tanımlamaya uğraşarak altını boşaltma girişimleri gibi, türk silahlı kuvvetlerine çamur atma eylemleri gibi, bu söylem de, nihai hedefin * önündeki en büyük engellerden biri olan atatürk'ün maneviyatının ve atatürkçülüğün unutulmasını sağlamak, yetişen yeni nesillerin ulu önder'imizi tanımamasını ve hatta mümkünse hiç bilmemesini sağlamaya çalışmaktan ibarettir.

zavallı yağmur altındaki çocuklar kalmıştı propagandalara alet olmayan...
içlerinden küfür eden zavallı küçük çocuklar...
söylemlere ancak gülebildim..içimi çok burktu yazılanlar..

(bkz: unutmayacağız unutturmayacağız)
bu devletin kurucusu olan, bize bu yaşam alanını sağlayan insanı 365 günde bir anmaya rağmen birilerinin g.tüne battığı durumdur. geçmişimizdeki bu denli önemli bir insanı törenlerde anmamayı istemek kadar gerizekalı bir durum ancak, art niyetli zihniyetin düşüncesi olabilir. bunu öne sürmek bile gülünç ve zavallı bir durumdur. yılda bir gün, bi kaç saatlik tören için ayakta beklemeyi bile çok gören bu insanlar, sıra boş beleş işlere gelince fink atarlar. aylak aylak gezmek, tozmak onlar için ulusunun atası olan kimseden daha değerlidir.

bir de atatürk düşmanı yaratıklar varki, onlar zaten başlı başına bu anma olaylarını sindiremezler. anma programına fethullah gülen in öğretilerini koy bak, hemen nasıl dört nala koşuyorlar. hatta tören 24 saat olsa, birinin bile gıkı çıkmadan, sabaha kadar dinleyiverip o tören alanına konuşlanıverirler. ama atatürk'e sıra gelince hertürlü söylemi, istemi dile getirmeye cürret ederler.* anma törenlerini kaldırmak, paradan, devlet dairelerinden atatürk resimlerini kaldırmak, okullardaki ders kitaplarından soyutlamak, atatürk'ü zihinlerden silmek, atatürk diye bir kavram olmasını istememek ağızdaki baklalarıdır.

kısacası, bu gibi saçma ve rezil istemlerde bulunan zatlar yakında eminimki, andımızın yerine okullarda, başbakan beylerinin ağzında sakız olan ''beraber yürüdük biz bu yollarda'' dizelerinin yer almasını bile isteyeceklerdir. * *
bir günlüğüne anar gibi yapan insanlar çoğaldıkça, belirli gün ve haftaların kutlamalarından ibaret bir hale gelmiş olan durum. atamızı törenlerle değil, kalbimizle, düşünceleriyle ve ilkelerini izleyerek ansak daha iyi olmaz mı.
öncelikle Atatürk ü ananlar ile yatırlara gidenler arasındaki farkı ayıramayan bir zihniyetle yazılan yazıyı okurken ne kadar üzüntü duyduğumu belirtirim.

Atatürk ü törenlerle anmak bu ülkede yapılan en güzel toplu etkinliktir.
hertürlü saçma hurafeye inanan , istiklal marşı okunurken sigara içebilen , istiklal marşı okunurken yerinde 2 dk duramayan bir nesil için normal olan bir olay.
(bkz: saygısızlık)
(bkz: saygısız)
gerçek türkler için hiçbir zaman gereksiz olmayan bir eylemdir. değer bilmektir. onu sadece törenlerde değil her yerde anmaktır.

edit: kotule bakalim.
edit2: ahaha son secimlerden sonra sasirmamak gerekir.
(bkz: sözlük olamama nedenleri)
ezberletilmiş hiç değişmeyen şiir kalıpları , sadece ön sıradakilerin görebileceği defalarca uygulanmış tören planı... töreni dersten kaçma olarak gören , zaten dinlemeyen zaten anlamayan ; kışsa üşüyen yazsa sicaktan bayılan öğrenci yığınının yaptığı içi boşaltılmış eylem.

oysa çok daha duygusal çok daha anlamlı önce insana saygı çerçevesinde yapılamaz mı!! Atatürk ezberletilmemeli , anlatılmalı. sen ezberletirsen o çocuk büyüdüğünde unutur. zaten O'nu unutmuş bünyelerle dolduğu için ülke bu gün bu konumda.bu ülke atasını anarken bile samimi değil.herşeyi kalıplar halinde yaşamaya alıştırılan biz samimi değiliz.
atatürk'ü yalnızca 29 ekim, 23 nisan, 10 kasım gibi günlerde aklına getirdiği için, bu günlerde yapılan törenleri fazla gören kesimi rahatsız eden durumdur. oysa ki, atatürk'ü yaptıklarıyla, ülkemize kazandırdıklarıyla içine sindirebilen, onu anlayan hiçbir bireyin soğukta, yağmurda, karda durmaktan kaçınmayacağı törenlerdir. bu ülkenin ne zor şartlarda, ne kavurucu sıcaklarda, ne dondurucu soğuklarda savunulduğunu unutamayan, "değil 3-5 gün, her gün olsa katılırım" diyen kişilerin "saçma" olarak nitelendirenlerin bu kadar çoğunlukta olduğuna dumur olduğu anma törenleridir.
ata'nın anısına yapılan 2 dakikalık saygı duruşunu çile gören, herhangi aşağılık bir kelimeyle niteleyemediğim zihniyetin sözü.

atatürk'ü hala, inadına! törenlerle anıyoruz. anmaktan da gurur duyuyoruz. bu anma törenlerinin amacı, 7 den 70 insanlara atatürk'ü anlatmak, öğretmektir, bu törenler boyunca sadece dua etmekle uğraşan insan evlatları, atanın sadece bir savaş kazanıp ülke kurduğunu sandıklarından bu törenleri gereksiz görmektedirler. asıl gereksiz kimdir gün gibi ortadadır.

ha, şimdi arkadaşlar göstermelik atatürk sevgisi tiri bili diyecekler;

selamın aleyküm dediğimizde;
hamd olsun dediğimizde;
allah aşkına dediğimizde;
allah razı olsun dediğimiz; *
göstermelik müslüman olmuyoruz + ları alıyoruz, patavatsızın birisi çıkıp atatürk hakkında yapılan gösterilere gereksiz deyince verilen tepki göstermelik atatürk sevgisi olsun..

hiçbir çıkarım olmayan iş bu entry sebebiyle göstermelik atatürk sevgisi yapmamın hiçbir anlamı yoktur, zira çağın doktrini gereği kızların gözüne girme çabası; bazı arkadaşların yaptığı gibi atatürk'e, din'e,tsk'ya laf atmaktır, bunları yaparsanız girersiniz kızların gözüne.*
atatürk ile ilgili anma törenlerinden, sınıflarda resimlerinin bulunmasından, inkılap tarihi derslerinde cumhuriyetin kuruluşunun altı çizile çizile anlatılmasında vb. kimsenin art niyeti veyahut çıkarı yoktur.

millet ve devlet olabilmek, o topraklar üzerinde yaşayan halk için bir bilinç gerektirir. bu bilinç genç bireylere o saygı duruşlarındai duygularına hitap edicek,beyinlerine kazınacak sözlerle anlatılır,atatürk'ün hayatı ile anlatılır. bu önemli günlerde evinde yatmayı tercih edenler ya da gereksiz benzeri işlemlerde bulunanlar, bu bilinci kazanamadıkları için hayatları boyunca,çevrelerinde gördükleri olayları bir türlü algılayamaz,saçma sapan tespitlerde bulunurlar. (bkz: kadir gecesi mini etek giyen asifte)
şaka gibi başlık.
süpriz misiniz akşam akşam ya! üstüne de kadir gecesi?

alın size özgürlükler ülkesi. dua edeceği adam hakkında atıp tutan tipler. hala da biri çıkıp burası hede ülke falan demesin.

evet, burada hala ata'sını yılmadan anacak bir sürü adam var. ayrıca s*kimde de değil. tek başıma da anabilirim. kalpten istemedikten sonra sizin anmanıza koyayım.

edit: kötüleyin be.

resmen uludağ sözlükten için soğumak için yeterli bir sebep.

(bkz: kafama sıkar giderim)
tüm anma törenleri kadar sıkıcı ve gereksiz olan iş. geri kalmış 3. dünya ülkelerinin en çok sevdiği şey. zaten geri kalma sebebi de bu tarz saçmalıklardan bir türlü vazgeçemiyor olmaları..
geri kalmışlığın en büyük göstergesidir. bir de anıtkabir ziyareti vardır ki engin ardıç bu konu ile ilgili süper bir ayar vermiştir. onun üzerine laf söylemek ayıp olur artık.
ataturk u ve kurtuluşu anmanın nesi kötüdür onu anlayamadığımız olay. bugün amerika hala dandik bir kurtuluşunu her 4 temmuzda kutlamaktadır. aynı şekilde diğer ülkeler de liderlerini kurtuluşlarını kutlamaktadır. bizim bugün 10 kasımda bu ülkenin kurucusu ataturk u anmamız, 23 nisan meclisin açılışını, 19 mayıs kurtuluş savaşımızı, 29 ekim cumhuriyetin kurtuluşunu anmamız kimlerin neden zoruna gider onu anlamam. he adam zaten saltanatın kalkmasına, ülkenin ingiliz egemenliğinde yaşamamasına, annesinin teyzesinin hocalıdaki azeri kadınlar gibi ermeniler tarafından tecavüz edilmemesine üzülüyorsa ona söyleyecek bir şeyimiz yok. zaten sen anma arkadaşım ataturku. ben askerdeykende, öğrenciykende şimdi iş adamı olarak da ataturku anarım. anma törenlerine de katılırım. ama lütfen sen anma törenlerine katılma, lütfen..