bugün

entry'ler (303)

kutu içi koruyucu

hafif olmasından ötürü çok tercih edilir ambalajlama sektöründe. ürüne özel de kesim yapılabilir.

plastik kasa seperatörü

ürünlerin zarar görmesini, çizilmesini, ezilmesini, özellikle tedarikçi-müşteri arasında gidip gelirken daha kolay imalat olması ve prosesi hızlandırmak adına hem görsellik kazandırmak, hem de en önemlisi ürünün fire payını düşürmek için plastik kasa seperatörleri kullanılır.

eva-polietilen köpük, bazen de daha spesifik ürünler burada ayıraç görevi görür.

mesela;

http://www.endustriyelkes.../plastik-kasa-seperatoru/

sentetik keçe

yün olmayan, hammaddesi petrol olan keçe. mobilya altlarında, inşaatlarda, otomotiv'de kullanılır bol bol. sentetik olması insan sağlığına zarar vermesi demek değildir ama işte.

100 gr/m2'den 1200 gr/m2'ye kadar değişebilir.

çok kullanımı olan üründür.

http://www.endustriyelkesim.com/kece-kesim/

22 eylül 2013 beşiktaş galatasaray maçı

türk futboluna başka şeyler karıştığının göstergesi olmuştur benim için. onu en azından beşiktaş'ıma karıştırmasaydınız.

dolgu köpüğü

bir eşya, mal ve türevi malzemeyi, kırılmasını engellemesi için kullanılan malzeme. genelde polietilen olmakla beraber, strafor, sünger ve eva da olabilir. küçük parçalar halinde de olabilir, ürüne özel de olabilir. ismini bilmediğimiz malzemelerden biridir.

burada dikkat edilmesi gereken, ürüne özel parça seçilmesi ve hacimli ürün kullanılmasıdır.

http://www.endustriyelkes.../polietilen-kopuk-kesimi/

deri kesim

Özellikle Deri malzeme maliyeti yüksek olduğu için, özel kesim sırasında fire oranlarına çok dikkat edilmelidir. Burada yapılması gereken kalıp yapılacak ise kalıp tasarımının kusursuz olması gerek, şayet lazer kesim ile seri imalat varsa, elektronik ayarların çok dikkatli yapılması gerek.

http://www.endustriyelkesim.com/deri-kesim/

nonwoven kesim

Nonwoven tekstiller, dokuma ve örme olmayan, özel kullanımlar için imal edilen ve kullanım süresine göre maliyeti çok düşük olan teknik tekstil ürünleridir. Sıvı çekici, sıvı itici, esnek, sağlam, yumuşak, gergin, yanmayı geciktirici, filtre edici, antibakteriyel özellikleri olabilir. Nonwoven tekstillerde, ana hammadde elyaftır. Elyaf doğal veya sentetik olarak ikiye ayrılır. Kullanımda ise devamsız elyaf veya devamlı elyaf (filament) olarak kullanılabilir. Nonwoven yüzey; kesikli veya filament halde, doğal ya da yapay liflerden oluşturulmuş, kağıdı kapsam dışına alan, ipliğe dönüştürülmemiş ve bir çok bağlama tekniklerinin herhangi birisi ile bağlanmış kumaş olarak da tanımlanabilir.

http://www.endustriyelkesim.com/nonwoven-kesim/

polyester keçe

Polyester kelimesi birleşik bir kelime olup, "çok" anlamlı POLi ve organik bir tuzu ifade eden kimyasal bir terim olan " ESTER" den oluşur. Poliester kelimesini, "çok sayıda organik tuz" olarak da ifade edebiliriz. Ayrıca ester molekülleri zincirini Polimer olarak da tanımlayabiliriz. Doymamış ilk poliester reçinelerin ilk pratik uygulama örneği 2. Dünya savaşındadır. Fakat cam elyafı ile takviye edilmesi, çok sağlam ve hafif bir malzeme olduğunun anlaşılması 1950 de olmuştur.

Kimyasal adı polietilentereftalat olan PET poliesteri, Whinfield ve Dickson tarafından keşfedilmiş olup, ilk defa 1941 yılında ticari ölçüde üretilmiştir. Hoechst, Du Pont ve Eastmann poliester üreten dünyanın en büyük firmalarıdır. Poliester elyafın üretimindeki büyüme çok yakın gelecekte Asya'da da görülecektir. Petrol sanayinin bir türevi olan polietilenteraftalat'tan, eriyikten lif çekme işlemi ile üretilir. 1995'e kadar poliester, nonwowen endüstrisinde en yaygın olarak kullanılan polimerdir ikincisi ise polipropilendir. Fakat 1996 yılında poliolefinlerin oranı % 46, poliester oranı ise %45 iken 1998 sonunda oranlar şöyle olmuştur: olefin elyafları %49, poliester ise %42. Günümüzde ise polipropilen %42 kullanım alanına sahipken polyesterin kullanım alanı %30'da kalmıştır.

Polyester elyaf dünyada çok önemli bir elyaftır. ilk önceleri pek kullanılmasa da zamanla kullanımı yaygınlaşmış ve daha da geliştirilmiştir. Elyafın kendisinin geliştirildiği gibi, elyafın boyanabilirlik özellikleri ve yeni boyama metotları geliştirilmiştir. Poliester lifleri tek başına kullanıldığı gibi doğal ve yapay diğer liflerle de kullanılabilirler.
Ayrıca belirtmek gerekir ki, polyester liflerinin kuru ve ıslak mukavemetleri oldukça iyidir. Kimyasalların çoğuna dayanıklıdır. Sıcak fiksaj işlemlerine de yatkındır. Deriyi tahriş etmeyen niteliğinin de bunlara katılması genel olarak polyester liflerine, sentetik lifler arasında ayrı bir önem kazandırmıştır.

Polyester keçeler, otomotivden beyaz eşyaya, inşaata ve dekorasyona kadar bir çok alanda kullanılabilir.

http://www.endustriyelkesim.com/kece-kesim/

nonwoven üretiminde kullanılan lifler

Nonwoven endüstrisinde en fazla kullanılan lifler sırasıyla polipropilen, poliester ve selülozik liflerdir. nonwoven endüstrisinde kullanılan lifler % 93'ünü oluşturmaktadır. Yün ve poliakrilonitril grubu liflerin nonwoven sanayiinde kullanımı günümüzde son derece kısıtlıdır. Bununla birlikte Avustralya'da nonwoven üretiminde yünün kullanıldığı bir fabrika kurulmuştur. Küresel çapta düşünüldüğünde yünün dokunmamış tekstillerde kullanımı az olmakla birlikte, bu yeni niş pazarlar araştırmada elyafın yenilikçi bir örneğidir. Ancak polipropilen maliyet avantajını korumaya devam etmektedir.

Nonwoven teknolojileri içerisinde Sonsuz Elyaflı işlemlerin payı % 24'tür. Sonsuz elyaf teknolojisi reçine çıkarmadan dokunmamış kumaşa kadar olan süreçte entegre üretim yaptığından, birim maliyet diğer teknolojilere nazaran daha düşüktür. Poliester sonsuz elyaftaki büyüme polipropilenin iki katından daha fazla artış göstermiştir. Yine de polipropilen elyafı hala pazarda % 75 paya sahiptir. Geçmişte polipropilendeki güçlü büyümenin sebebi düşük hammadde fiyatlarıdır. Polipropilen günümüzde bebek bezleri için tercih edilmektedir.

keçe çeşitleri

keçe çeşitleri bir çok sektörde bilinmese de kullanımı vardır.

Geotekstil; Asfalt, drenaj, baraj, havuz, akarsu bentleri, golf tenis kortları, suni çim, erozyon kontrol

Giyim; Astar, elbise izolasyonu, ayakkabı ve çanta, eldiven

Sağlık; Cerrahi maske, ameliyat elbiseleri, ayakkabı, elbise, ortopedik ped, steril paketleme, elektrom, bandaj, kan ve diyaliz makinelerinde

inşaat; Çatı kaplama, izolasyonu, boru izolasyon, tren yolu yatakları stabilizasyonu, kanal ve rezervuar iç koruması

Hijyen; Çocuk bezi, kozmetik ürünler ve temizleyiciler

Endüstriyel ve Askeri Filtre, askeri elb., kablo izolasyonu, laboratuar elb., zımpara ve parlatma malz., uyku tulumu, suni deri, muşamba

Ev; Islak ve kuru temizlik, peçete, masa örtüsü, çay kahve poşeti, yatak örtüsü, klozet aksesuarları, pencere gölgelikleri

Ev; Mobilya Kaplama, yatak kaplama, duvar kaplama, mobilya arkaları, halı

Ofis Okul Kitap kaplama, disk koruyucu, zarf, etiket, havlu, promosyon ürünleri

Ambalaj Medikal steril paketler, floppy disk paketleri

Tarım; Bahçe Ürün üstlerini kapatma, çim koruma kök sarma, fidanlık kaplama

Otomotiv; Zemin ve iç kaplama, hava ve yağ filtreleri, döşeme, bagaj astarı

http://www.endustriyelkesim.com/kece-kesim/

internetten ders kaydında sorun yaşamamak

nasıl bir his olduğunu tahmin edemedim şimdi, gerçekten tüylerim diken diken oldu duyunca, öğrencilik ile çok ters bir istek.

keçe üretimi

orjinal adı nonwoven malzeme olan, keçe ve türevi malzemelerin üretilme işlemi. Keçeler; dokuma ve örme olmayan, özel kullanımlar için imal edilen ve kullanım süresine göre maliyeti çok düşük olan teknik tekstil ürünleridir. Sıvı çekici, sıvı itici, esnek, sağlam, yumuşak, gergin, yanmayı geciktirici, filtre edici, antibakteriyel özellikleri olabilir. Keçe tekstillerde, ana hammadde elyaftır. Üretimi için Elyaf doğal veya sentetik olarak ikiye ayrılır. Kullanımda ise devamsız elyaf veya devamlı elyaf (filament) olarak kullanılabilir. Nonwoven yüzey; kesikli veya filament halde, doğal ya da yapay liflerden oluşturulmuş, kağıdı kapsam dışına alan, ipliğe dönüştürülmemiş ve bir çok bağlama tekniklerinin herhangi birisi ile bağlanmış kumaş olarak da tanımlanabilir.

Keçe rüetimi türkiyede gittikçe artan, teknolojisi gelişen bir daldır, nedense bir çok kişi bilmez.

http://www.endustriyelkesim.com/kece-kesim/

manuel fernandes

kim ne derse desin oyunu toplar, pasları net, izlenmesi keyifli adam.

türk polisi

iyi alışır bazen dövmeye, kazan kaldırır, kaldırdığı kazanı vatandaşın kafasına vurur.

pe köpük

polietilen köpük'ün kısaltılması. inşaat, otomotiv, kozmetik, gıda, promosyon sektöründe kullanılır. darbe önleyici, zadeleme önleyici malzemelerdir. beyaz, gri antrasit renk olabilir. bazen şu inşaat parkelerinin altında olur ya, ondan işte tüm bu pe köpük'ler.

örnek vermek gerekirse;

http://www.endustriyelkes.../polietilen-kopuk-kesimi/

kutu içi koruyucu

kutu içinde kullanılan özel ambalajlama. daha çok sünger, eva epdm, köpük gibi malzemeler özel kesim ile yada bazen sadece dolgu şeklinde üretilerek yapılır. medikalden, kozmetiğe, promosyondan otomotive kadar bir çok sektörde kullanılır. ismini bilmediğimiz ama kutu, kasa, çantayı açtığımızda gördüğümüz ambalaj malzemeleridir.

http://www.endustriyelkesim.com/kutu-ici-ambalaj/

gri sünger

15 dansite ile 32 dansite arasında değişen sünger çeşidi. dansite dediğimiz yoğunluk oluyor burada. bu eski tip yer yatakları mesela 18 dansitedir, buradan düşünerek dansiteyi anlayabilirsiniz ama bu başka bir konunun entry'si.

gri sünger denilince, ana malzemesi poliüretan'dır. renk maddesi eklenince gri olur ve en çok kullanılan standart renklerdendir. antrasit ve açık gri olarak algılanabilir.

http://www.endustriyelkes.../fasonkesim/sunger-kesim/

renkli keçe

orjinal ismi nonwoven malzemedir. yani dokusuz örgüsüz kumaş. çok eski yıllardır türk örf ve adetlerinde de kullanılıyor aslında ama son zamanlarda biraz renklendirerek dekor, hobi amaçlı kullanılanları var. kalınlık olarak 1-5 mm arasında değişiyor bu renkli olanların.

bir sürü çeşit birleştirilince, kalemlikten tutun, pasta, çiçek dekorasyonuna, şapka ve çantaya kadar değişik yerlerde kullanılıyor.

poliester ve yün keçe olabilir orjinal hammaddesi. amerikan servis diye bilinen tepsi üstleri de keçedir mesela. bir de arada kedilerin oynadığı o renkli şeyler de keçe. buyur burdan yakın;

http://www.endustriyelkesim.com/kece-kesim/

ambalaj köpüğü

kutu, kasa içlerinde kullanılan zedelenmeyi önleyici bir çeşit strafor malzeme. hammadde olarak polietilen'dir. 2-3 cm küçük ebatlarda kesilmesiyle oluşan, parça parça ürünün etrafına karışık düzende atılan malzemelerdir.

cam, plastik , hatta ilaç sektöründe bile kullanılır. biraz olsun da estetik görüntü sağlar.

renk olarak beyaz, antrasit bazen de pembe olabilir.

özel kesim yapıldığında minik harf şeklinde bile üretilebiliyor bazen. ismini bilmediğimiz ama hep karşılaştığımız ürünlerden.

http://www.endustriyelkes.../polietilen-kopuk-kesimi/

eva sünger

Kimyasal anlamıyla “ethyl vinly acetate” olan Eva malzemesinin bir diğer söylenilişi. Sünger olarak dış görünüşte benzediği için bu dil ile de anılır. kalınlık olarak 1mm-80 mm arasında değişebilir. renk olarak da standart renkleri siyah beyaz ve gri olmakla beraber farklı çeşitleri de mevcuttur.

bildiğiniz terlik tabanında kullanılan malzeme eva sünger'dir işte. dekoratif el işi kağıtlarında bile kullanılabilir. ismini bilmediğimiz ama bir çok yerde kullanılan taban malzemeleridir.

sertlik ve yoğunluk olarak ölçülür.

bir diğer üst malzemesi epdm'dir.

http://www.endustriyelkesim.com/eva-sunger/