bugün

türk versiyonu hastronot olacak uzay adamı. olsun da hastronot olsun anasını satayım.
türkiye'de olası imkansız meslek.
bir arada bir gazetede yazana göre suriyenin düşürdüğü keşif uçağında ölen askerlerden biri astronot adayıymış.
bugun teleskopumu bahçeye indirim saatlerce ayı gözlemledikten sonra çocukluğumda büyük arzu ile istediğim bu mesleğe hala ne kadar hevesli olduğumu gördüm. keşke uzay bilimlerine türkiyede biraz daha destek çıkılsa birazcık daha önemsense ve ben sırf iş kolu yok astronominin diye gidip başka bir bölüm yazmak zorunda kalmasaydım.
hanım örnekleri de vardır.

(bkz: sally ride)
(bkz: mae jemison)
ayın havasından mıdır suyundan mıdır nedir çok yaşıyor bunlar. bu arada hava da yok su da.
görsel
kız olsun erkek olsun bir çok çocuğun ilerde ne olmak istiyorsun sorusuna verdiği cevaplardan biridir. uygun şartlara sahip bir ülkede olunsa belki en güzel mesleklerden bir tanesi. bu dünyanın dışında çalışma alanı bulmak fikri bile güzel.
Uzay araçlarını yönetebilecek bilgiye ve uzay yolculuğuna dayanabilecek bedensel sağlamlığa sahip uzay pilotu. Astronotlar özel olarak yetiştirilip yeryüzünde yapay olarak oluşturulan uzay koşullarında, türlü denemelerden geçirilirler. Dünyanın ilk astronotu Yuri Gagarin adında bir Sovyet albayıdır. Uzayda yürüyen ilk insanlarsa Sovyet kozmonotu Aleksey Leonof (18 Mart 1965) ve Amerikalı Edward White (Haziran 1965) oldular.

Kaynak: http://www.yeniansikloped...m/astronot/#ixzz2OPG9m54K
an itibariyle yıldız gemicisi olduğunu öğrendiğim hede.
her insanın gönüllü olarak yapabileceği tek ve en güzel meslek.
(bkz: 2000lerde okula başlayan çocuklar)
benimde bir zamanlar yapmak istedigim mesleklerden birisi bir yerden bir yere gitmek için yürümene gerek kalmadıgı bir yer uzay (bkz: üşengeç degilim ben)
Sanıyorum ki olacağım meslek. Bir gün buralardan göçüp gideceğim.
Uzay aracında vakumlu tuvalete sıçan uzay adamı.ya ishal olursa veya ne bilim şöyle sessizden bir salayım filan derken altına yapsa havayamı şaapacak diyede düşünmüyor değilim.

Not: nat geo mars belgeseli izliyorum şu an
Gönüllü olarak 5 kuruş almadan yapacağım tek meslek. Uzay olum bu boru değil.
2015 yılının Ağustos ayında astronotlar ilk defa uzayda yetişmiş ürünlerden oluşan bir yemek yediler.
*Astronot kelimesi Antik Yunanca yıldız anlamına gelen “Astron” ve denizci anlamına gelen “nautes” kelimelerinden oluşmaktadır.
*Astronotlar uzaydan döndüğünde 5-6 santim daha uzundurlar. Yerçekimsiz ortamda omurilik diskleri arasındaki mesafe genişler.
*Astronotların uzayda iken ıslık çalamadığını biliyor musunuz? Astronotların giydiği astronot elbiselerinin içindeki hava basıncı dünyadakinin üçte birinden daha az olduğu için astronotların ıslık çalamadığını biliyor muydunuz?
*Bir astronot giysisinin maliyeti 11 milyon dolardır. Bunu yüzde 70’i sırt çantası ve kontrol modülüdür.
* Bir astronota uzay nasıl kokuyor diye sorarsanız muhtemelen şu cevabı alırsınız; sıcak metal, kuru biftek ve kaynak karışımı.
en iyisi be, bir gidiyorsun bir daha ne zaman işin biterse geliyorsun. gemicilerden sonraki kadınlara en çok çektiren meslek diye tahmin ediyorum.

hayır bide gideceksin uzaya, acaba karım çocuklarım ne yapıyor diye düşüneceksin. aklın kalacak arkada.
benim yapamayacağım meslek dalı. sigara içiyorum çünkü. yani uluslarası uzay istasyonunda "kanka ben dışardayım 5 dakka sigara içip geliyorum" diyebiliyorsak yapayım. nikotin bandıyla falan idare edilebiliyorsa belki yaparım. neyse çok istiyorlarsa beni yarın gelsinler konuşalım. ama dediğim gibi sigaradan taviz vermem.
1967'de uzaydan düşerek ve atmosferde yanarak ölen Sovyet astronot Vladimir komarov:

görsel
Kediler de olabiliyor.

görsel
(bkz: mae jemison)
görsel