bugün

entry'ler (2494)

yapay cinayet

ülkemizin, yapay zekâ yardımıyla hazırlanan ilk polisiye çizgi romanı.

okumak için buradan: https://bit.ly/YapayCinayet

tanah

bu hafta itibarıyla vizyona giren, yılın 41. yerli korku filmidir.

https://gizemsimsekkaya.com/tanah-2022/

gebze otogarı

istanbul’un Anadolu Yakası’ndaki en uç noktasında yer alan otogar. doğal olarak izmit’e daha yakındır. Anadolu Yakası’nda Gebze’ye giden minibüs hattı bulunmakla birlikte Uzunçayır metrobüs ve Kartal metro durağından Gebze’ye minibüs hareket etmektedir.

gebze terminal

(bkz: Gebze otogarı)

babili cin

bu hafta vizyona giren tek yerli korku filmidir.

https://gizemsimsekkaya.com/babil-i-cin-2022/

asmoday

tam adı "asmoday: cin'ür racim" olan, dün itibarıyla türkiye çapında 100'ü aşkın salonda gösterime giren yerli korku filmi.

https://gizemsimsekkaya.c...asmoday-cinur-racim-2022/

gizemli köy

2021 yapımı, bu hafta itibarıyla vizyona giren yerli korku filmi.

filmin başrollerinde yer alan toygun ateş; film çekimleri sırasında covid-19 nedeniyle vefat ediyor. Ateş'in kalan sahnelerini Selahattin taşdöğen'e çektiriyorlar. bir sahnede toygun ateş, diğerinde Selahattin Taşdöğen var. fantastik.

https://gizemsimsekkaya.com/gizemli-koy-2022/

elvis

bu hafta itibarıyla gösterime girecek olan, 'kral'ın hayatına ve bu süreçte onun için oldukça etkin olan 'gerçek kötü' menajerine odaklanan biyografik türde filmin de adıdır.

https://gizemsimsekkaya.com/elvis-2022/

synchronic

2019 yapımı, Justin Benson ve Aaron Moorhead imzalı korku filmi.

ülkemizde bu hafta gösterime girdi.

https://gizemsimsekkaya.com/synchronic-2019/

mührü musallat perihan

'serinin ilk filmi' sloganıyla bu hafta vizyona giren yerli korku filmi.

https://gizemsimsekkaya.c...-u-musallat-perihan-2022/

son seans mtth

bu hafta vizyona giren, 60 dakikalık film üçlemesinin üçüncü ve son filmi. korku türündedir.

https://gizemsimsekkaya.com/son-seans-mtth-2022/

cin aşk büyüsü

geçtiğimiz hafta vizyona giren, 2019 yılının 20. yerli korku filmi.

sivas denilince akla gelenler

(bkz: madımak katliamı)

müslüman olan kadın mutlaka örtünmelidir

olmayan emirdir.

zira nur suresi 31. ayette geçen “hımar” kelimesi geniş manalı bir kelime olup örtü manasına gelir. Eski Arap yazılarına bakılırsa hımarın yere konulan, masaya örtülen veya herhangi bir örtüyü tarif edebileceğini görürüz. Hımar, başı örterse başörtüsü olur, masaya konursa masa örtüsü olur. Allah eğer “hımar” kelimesi ile başın örtülmesini isteseydi “hımarürres” gibi bir vurgulama ile başörtüsü diyebilirdi: Böylece “res” kelimesi ile baş bölgesi vurgulanır ve örtü kelimesi olan “hımar” ile beraber başörtüsü net bir şekilde anlaşılırdı. Nitekim abdest alınmasıyla ilgili ayette başın sıvazlanması söyenirken, baş kelimesi Arapça karşılığı ‘res’ ile vurgulanır.

Üstelik ayette kapatılacak yerin yaka açığı olduğu geçer. Yani hımarın başı kapatması değil, ayette açıkça yaka dekoltesini örtmesi istenir. (Yaka açığı manasına gelen ‘cuub’ kelimesi hem bu ayette kapanılacak bölgeyi belirtmek için, hem Hz. Musa’nın yaka açığına elini soktuğunu belirten ayetlerde geçer.) “Hımar” kelimesi sırf başörtüsü manasına gelse bile bu ayetten başı örtmek değil, yine yaka dekoltesini kapatmak anlaşılacaktı. Üstelik başörtüsünü Kuran’a maletmek isteyen zihniyet, açık bir saptırma yaparak “felyedribne” fiilini “salsınlar” diye tercüme etmeye kalkmıştır. Böylece ayeti okuyan “başörtüsünü yaka açıklarına salsınlar” şeklinde okuyacaktır. Oysa hiçbir şekilde “darabe” kökünden türeyen “felyedribne” fiili “salsınlar” manasına gelmez. Bu fiille örtünün yaka açığına konulması yani kapatılması anlatılır. Kuran’da salsınlar, indirsinler manasında “felyüdnine” kelimesi kullanılır. Allah böyle bir ifade kullanmak isteseydi “felyedribne” fiili yerine “felyüdnine” fiilini kullanabilirdi.

selfi çekene soruşturma açmak

(bkz: selfi değildir o selfie dir)
(bkz: selfi olsa duramazsın)
* *
eski troll'ler en azından türkçeyi iyi bilirdi, kelime yazımlarına özen gösterirdi. şimdiki troll'ler traş.

sabah yataktan kalkarken kurulan ilk cümle

"bu ne lan dünün aynısı!"

doodle

şimdiye dek pek çok edebiyatçının da anıldığı, google'ın simgesinin anma günü dolayısıyla değiştirilmesi haline verilen isim.

https://www.facebook.com/...6/posts/10154108941513950

tanrı misafiri komiser tahsin

youtube üzerinden üç izleyiciye hediye edeceğim kitabımdır.

https://www.youtube.com/watch?v=MrAY8vc3LxI

deniz baykal ın kasedinde chp neden kapatılmadı

savunmasız çocuklara fiili livata uygulayan bir öğretmeni lanetleyemeyen güruhun, genel başkanıyla sekreteri arasında karşılıklı olan bir yasak aşkı bir tuttuğunu gösteren ilginç zihniyet.

üstelik deniz baykal'ın kendisinin istifa ettiğini sanıyorlar. çok acayip...

tanrı misafiri komiser tahsin

kitabın orijinal ismi "tanrı misafiri"dir. kitapyurdu'nun bir hatasından ötürü serinin adı olan komiser tahsin ile birleştirilmiş görünmektedir.

ayrıca, daha dün çıkan kitabı dün okuyabilenlerin olduğunu da görmek sevindirici. bir günde 286 sayfa okuyabilmişsin, sonra sözlüğe entry girecek dermanın da kalmış. iyiymiş *