1. 1.
  Eski Yunan'da toprağı ve bereketi simgeleyen avcı ana tanrıçadır. Sembolü ok ile altın yay, geyik ve hilaldir. Eski Roma'daki karşılığı Diana'dır.
  3 ... martyns
 2. 2.
  yunan mitolojisinde, av tanrıçası.
  1 ... thedewil
 3. 3.
  yunanların anadolu'da çok eski zamanlardan beri bulunan ana tanrıça kültünden ve kybele kültünden import ettikleri bakire av düşkünü genç olarak betimlenen tanrıça.
  3 ... kedibey
 4. 4.
  dunyanin 7 harikasindan biri olan ve adina duzenlenmis olan tapinak efes'tedir.
  2 ... radament
 5. 5.
  ayrıca gurbetçi!! kenan şimşek adındaki bir türk müteşebbisin berlin'de açtığı genelevin adıdır.

  http://arsiv.sabah.com.tr/2005/09/25/dun108.html
  1 ... azorka
 6. 6.
  rembrandt van rijn'in 1634 yılında resmettiği eserinin de adıdır.
  artemis
  2 ... electro
 7. 7.
  sailor moon adlı çizgi filmde sailor venus'a ait, beyaz erkek kedinin ismi.
  1 ... filozofil
 8. 8.
  (bkz: artemis entreri)
  1 ... god hates us all
 9. 9.
  Eski Yunan tanrıçalarından biri. Zeus ile Leto'nun kızı, Apollon'un kızkardeşidir. ikisi de Delos Adası üzerindeki Kynthos Dağında ikiz olarak dünyaya gelmiştir. Artemis bereketin ormanların ve dağların tanrıçasıdır. Avcıların, musikinin, sihirbazlığın da koruyucusudur. Nympha'larla beraber ormanlarda gezer. Bütün hayvanlar ona tâbidir. Geyik ve ayı onun kutsal hayvanlarıdır.

  Artemis, aynı zamanda bir kadınlık tanrıçasıdır. Genç kızlar evlenirken ona dua ederler.

  Çok defa avcı kıyafetinde, omzunda yay ve okluk, ayaklarında çizme olarak tasvir edilir. Romalılar Artemis'e Diana derler.
  2 ... destination unknown
 10. 10.
  apollon' un ikiz kız kardeşidir. apollon' dan biraz daha önce doğmuş ve annesine kardeşinin doğumunda yardım etmiştir. bu nedenle artemis "doğumun tanrıçası" da sayılır; ancak annesi leto' yu doğum sırasında acı çekerken gördüğü için aynı acıları yaşamaktan korkmuş ve babası zeus' tan sonsuz bakirelik dileğinde bulunmuştur. zeus da çok sevdiği kızının bu dileğini kabul etmiş ve ona üzerinde artemis adına tapınaların kurulacağı on üç tane şehir vermiştir.
  1 ... the faerie queene