1. 1.
  evrenin ana maddesi manasına gelen latince sözcük.
  2 ... amadeus
 2. 2.
  Bilecik merkezde ögrencilerin güzel vakit geçirebildikleri ender nezih mekanlardan biridir. Arka tarafında hediyelik eşyalar, bambudan nesneler satılan bir yer daha bulunur.
  1 ... melankolik
 3. 3.
  birincil töz, yani dusunce kaynagi olarak anaksagoras tarafindan öne surulmustur.
  2 ... aura
 4. 4.
  maddesel ilke. ornegin thales "su" demistir, baska bir filozof ates, bir baskasi da hava... fakat bu ilk donem materyalist filozoflarin arkhe'si aslinda metafiziksel bir soyutlugu da barindirir; ates degil de sicaklik gibi.
  2 ... z u t
 5. 5.
  ankara'da, meşrutiyet caddesi üzerinde 2. katta * bulunan güzel bir kafedir. kahvaltısı, yemekleri ve sunumu güzeldir. bazen sanatsal etkinlikler * de düzenlenir.
  ... myosotis
 6. 6.
  (bkz: urstoff)
  ... arkheon
 7. 7.
  cevher, töz, ana madde, değişenin temelindeki değişmeyen şey.
  1 ... ece kscg
 8. 8.
  Metafizik idealist felsefede bütünüyle bu ilk (arkhe) düşüncesine dayanır. Metafiziğin en belli ve açık biçimi olan dinsel düşünceye göre bu ilk tanrı’dır.
  1 ... helvaci helva
 9. 9.
  cevher , töz, ana madde.
  1 ... ece kscg
 10. 10.
  ilk neden. yunanlıların ilk nedeni araştırma sebepleri tarih bilgilerinin zayıf olması ya da yetersiz olması sonucu geçmişle -kestirme bir yol bularak- bağ kurma düşüncesi olabilir. ya da ölüm korkusu, son korkusu sebebiyle en önceye dönme eğilimi de olabilir. ayrıca bu bilimsel bilginin uzun süre gerektirmesi, insan ömrünün kısa olması ve yunanlıların refah düzeylerinin yüksek olması sonucu içlerinde oluşan boşluğun bilme arzularını kamçılaması ile ilgili olabilir. yani bilimsel bilgiye vakit yoktu, bilgiye açtılar ve ömürleri kısaydı.. bu yüzden en derin, en eski, en gizemli, en yüce bilgiye yöneldiler: ilk neden, ana madde, öz...
  1 ... yakamoz