1. 1.
  graphisoft firmasi tarafından tasarlanmış mimari çizim programıdır. tüm yapı elemanlarının (duvar, döşeme, kolon vb.) 3 boyutlu olarak çizildiği ve planın hazırlanmasıyla kesit ve cephelerinde tamamlandığı kullanımı kolay cad programı.

  (bkz: artlantis)
  (bkz: autocad)
  1 ... rei
 2. 2.
  mimarlar açısından autocad dden çok daha fazla kolaylık sağlayan program.ayrıca 'arşiked' diye değil 'arkiked' diye okunur.
  2 ... jamall
 3. 3.
  programın çatı çözümleri türkiye standartlarına uymamaktadır. çatı çizimleri genellikle amerikan standartlarına göre otomatik olarak cıkarıldığı için biraz ön yargıyla yaklaşılan programdır. ama ne olursa olsun, mimari çizim programları arasında zamanla parlak bir yere sahip olacaktır. bir kaç versiyon sonra mimarlar "autocad piyasa oldu yaaa! archi her işimi halleder! " demeye başlar...
  ... papazzz
 4. 4.
  türkiye standartlarında ve aynı mantıkta çalışan idecad dururken kullanmak yanlıştır... yerli malı yurdun malı...
  tabi idecad'in archicad kıvamına gelmesi için bir ton fırın ekmek yemesi gerekmekte.
  ve archicad'in de sağladığı bunca kolaylığa rağmen, özgün tasarımların yapımını zor kılan yapısı nedeniyle de autocad'in popularitesine ulaşması şu an için zor görünmekte.

  yeni başlayan için öncelikle autocad'i hatim etmesini öneririm, sonra dönün archicad kullanın, takıldığınız noktalarda atın dwg'ye girin autocad'e çizin, çırpın, kesin, parçalayın... kim tutar? çünkü archicad bazen gerçekten deli etmekte insanı hatalarıyla. eğer inadına archicad kullanmanızı isteyen kıl bir de bilgisayarlı sunum teknikleri dersi hocanız varsa, çekilmiyor...
  ... in tyler we trust
 5. 5.
  beraberinde gelen lightworks render motoruyla eh işte derecesinde canlandırmalar alabileceğiniz program. artlantis ile beraber kullanılırsa çok daha fayfalı olur. bu yüzden hoca etkilemek için güzel bir programdır. 3d olayını kendi kendine çözmesi başlı başlına bir güzellik. fakat çizimleri dwg formatında çıktı almak istiyorsanız bir kaç ufak hataya hazır olmanız gerekmektedir. yine de candır.
  ... jamall
 6. 6.
  archicad de yapılan bir kaç iç ve dış mekan için:

  http://www.insaatmuhendis...dex.php/topic,4517.0.html
  1 ... jamall
 7. 7.
  yapı, tasarımında ve projelendirilmesinde 2d herhangi bir düzenleme programına başka bir deyişle autocad tipi bir programa ihtiyaç duymadan tüm tasarımı ve belgeleme işlerini tek çatı altında yapabileceğimiz güzel ve sade bir program. kullanamayan insanların genelde autocad ile kıyaslayarak kendilerini haklı çıkarmaya çalıştıkları fakat kullanmak için bir beceriye ihtiyaç duyulmayan ender bir program. ayrıca ide cad in sanki kopya çektiği bir program ve daha çok kopya çekmesi gereken bir mimari tasarım aracı.
  2 ... trkatmer
 8. 8.
  mimari çizim programı olmasının dışında ihtiyaç duyduğunuzda detayları inceleyebileceğiniz özellikle öğrencilik yıllarında çok faydası dokunan programdır. üç boyut desteği, tam olarak cevap vermese de kesit alma ve cephe çizimlerini tek tuşla önünüze getirmesi yanınızda her daim yardımcı bir mimarın bulunması gibidir.
  2 ... karakelam
 9. 9.
  Türkiyede daha çok salt 3 boyut amaçlı kullanılan, çok işlevli mimari çizim ve görselleştirme programı. Programın kesit-görünüş mantığını kavradıktan sonra gayet hızlı proje tamamlayabilirsiniz. Piyasadaki her program gibi eksileri de vardır elbet ama çok da ciddiye alınacak seviyede değildir benim gözümde. 18 sürümünde Cinerender render motoruna geçerek adeta Artlantis'in önünü tıkamıştır. Yeni render motoru ile gerçekten de 3ds Max tadında görseller alabilirsiniz. Autocad çizimi ile mükemmel uyumlu çalışır. Kat planlarını autocad'de, diğer paftaları archicad'de çalışırken kusursuza yakın sonuç elde edersiniz. Merdivenler ve autocad'e aktarırken yaşanan sorunlar can sıkabiliyor bazen. Ama dediğim gibi archicad salt görselleştirme programı değil, proje teslim programıdır. Eğer sadece kolay 3 boyut istiyorsanız sketchup gibi programlara yönelin derim.
  ... batt