bugün

Hiç gri şehir değildir. Trafik yok. Çevrenize göre yaşanır. Özellikle istanbuldan sonra; bildiğin trafiksiz bir büyükşehir görmek çok güzel olmuştur.

La bildiğin trafik yok...

En güzeli de trafik yok.

edit: arkadaşlar trafik dediğimiz şey; köprü trafiğidir, mahmutbey gişelerdir, ıspartakuledir, yenibosna sefaköydür. hatta avcılar hacışerif yatır bölgesidir. samandıradır viaport önüdür gebze kavşağı girişidir. gerisi akıyordur...

ankaradan(kuğulupark) istanbula 4,5 saatte geldim gebze kavşağından beylikdüzüne 4 saatte gittim daha ne diyeyim. siz trafik görmemişsiniz atar gider yapıyorsunuz. * ankarada bildiğin trafik yok. iki gün h.sonu komple gezdik işte akıyor yol gayet.

eğer ben geldim diye başkan yolları boşaltmadıysa bildiğin trafik yok ki önemli birisiyim o zaman anladığım.

edit 2: şehrin etrafında oval çevre yolu var ortalara beş şeritli yollarla bağlantılar bildiğin beş şerit la bu yolları 5 milyon nüfus kullanıyor. istanbulda bir tem bir e5 var 20 milyon bu yolları kullanıyor. sizde trafik yok olm cidden yok. trafik görmemişsiniz siz.
bir ucundan diğer ucuna trafiğin en yoğun olduğu zamanlarda 45 dk-1 saat içerisinde ulaşabilirsiniz.

mavi şehirde günde 8 saat mesai, 4 saat trafik çekip kalan 12 saatte de o yorgunluğu atmaya çalışacağına varsın gri olsun şehir.
akşam 5-6 civarı ankara'nın 4 büyük ana arteri olan istanbul, eskişehir, konya ve samsun yollarını görmeyenler için trafik rahat gelir. özellikle istanbul yolunun ayaş yolu sapağı cehennem azabıdır.
iki gözümün çiçeğinin doğup, büyüdüğü ve halen yaşamakta olduğu şehir.

Türkiye’nin başkentidir. Türkiye’nin başkenti olmasa bile gönlümün başkenti olacaktı.
Türkiye Cumhuriyetinin aktif durumdaki başkenti.
Nem seviyesi yüksek bir şehirden kalkıp bu şehire kalmaya gidiyorsanız, nefes alamamaya, alırken boğazınızın hafif gıdıklanıp, yanmasına ve kurumaktan hiç çekinmeyeceğini bilerek gitmenizde fayda var.
insanın içini karartan şehir. Kaçın gidin buradan.
inanılmaz trafik var ölüyoruz diyen arkadaşlar işlerinden-okullarından evlerine kaç dakikada ulaşıyor bir yazsınlar lütfen.

bir de aynı mesafeyi, aynı saatlerde istanbul'da yaşayan arkadaşlar kaç saatte alıyormuş onu da onlardan öğrenelim.

maksimum 3-5 km boyunca tıkanan yolu trafik zannediyor adamlar. 45 dk'da eve varmayı zul görüyor.
Yarım saat kırk dakikalık maksimum 1 saatlik trafiği olan şehir. Araba kullanması ostim ve şaşmaz tarafları hariç rahattır, antalya’da kimi zaman öndekinin beynini yere sürtesim geliyor, o kadar embesil gördüm bu antalya trafiğindeki kadarını hiçbir yerde görmedim.

insanı da bir garip zaten, komple şehrin psikolojik rahatsızlığı var gibi.
4. yılıma girmiş olduğum bu şehir öyle garip bir yer ki; içinde bulunduğum süre zarfı boyunca sürekli buraya küfrediyorum ama gittiğim gün direk özlüyorum. Koca bir hatay usulü tavuk döner ve aspavadan oluşan Kızılay ile, taşı sıksan içinden alkol akacak Tunalı ile, koca bir nargileden oluşan Balgat ile, yere bakarak yürürseniz günde 200 lira kazanabileceğiniz Çayyolu ile, rüzgarı bile Ankara havası ritminde esen Cebeci'si ile ve en önemlisi 4 yılımı verdiğim, hayatımın en kötü ve en güzel anlarını bana bir arada yaşatan Beytepe ile sevdim ben Ankarayı. (Anıtkabir'den bahsetmesem çok üzülürdüm ama yazacak bir şey bulamadım o yüzden parantez içinde yazdım)
ekmeğini suyunu içenlerin tekrar dönüp dolaşıp sokaklarında kendini aradığı mat şehir.
BBC World de Boğaz manzarası eşliğinde anılan şehir. Ankara üzgün, Ankara yıkık, Ankara'nın gözü yaşlı.
görsel
görsel

Şu görüntüsü ile çok özel memleket.
bombok..

barzo dolu..
Yaşamayanların bilemeyeceği şehir. Kaç şehrin sokakları konuşur ki insanlarıyla?
Seni bi sevdiremedik ankaram şu denize nazırcıları. Halbuki hepimiz akşam evde ailecek çayımızı içiyoruz.bundan güzeli var mı?
nedense hep soğuk hep giri hep bulanık gelmiştir bana.
Çocukluğum..kendimi güvende hissettiğim şehir. Kendimi eksik hissetmediğim tek yer.
Betonkent.
görsel
Gri şehir. Renksiz ve neşesiz.
Geceleri ayrı bir güzel oluyor her yer ışıl ışıl.
5 yıldır evime gidemiyorum lanet olsun böyle okumaya.
Tekrardan gidip bu sefer farklı bir deneyimle pavyona gitme isteği uyandırmakta , bilemiyorum çok mu garip ?
Bknz: taş kent
Sonunda kurtulduğum şehir. iyi kötü bir sürü anı olsa da özlenecek az yanı vardır
aferdersiniz, yarak gibi.