bugün

ankara'nın kızılay-batıkent arası çalışan metrosudur.

(bkz: metro)
(bkz: ankaray)
Yeni hatlar hizmete girdikten sonra, dünyanın en yoğun metrosu olmaya aday metro, soğuk kış günlerinde trenlerin yarattığı hava akımı insanı hasta edebilen, her gün mutlaka birilerinin trenlerin kapılarının nasıl tam işaretli yerlere geldiğini merak ettiği toplu taşıma sistemi.
Mevcut hatlarla sabah saatlerinde trenlerin yoğun olduğu, ek hatların da yapılmasıyla yoğunluğun nasıl kontrol edileceğini tahmin edemediğim metro sistemi. her gün mutlaka trelerin kapılarının işaretli yerlerde nasıl durduğunu merak eden birine şahit olunur.
her cuma günü, kızılay istasyonunda mescite sığmamış dışarda namaz kılan insanlar görülebilecek metro. dışarıdaki insanlara sesi duyurabilmek için, belediye metro içindeki kendi hoparlörlerini seferber eder.
"yaşlı, engelli ve çocuklu bayanlara lütfen yer veriniz" gibi bir anonsu olan metro. *
kızılay istasyonu içinde cami bulunan metrodur.
ayrıca ankaray'a da klima takılmamış, klima yerine pencere açılmıştır.
bu zekice fikir (!) i. melih gökçek'indir.
ankara metrosu sanıldığı kadar kötü bir metro değildir.*kızıay-sıhhiye-ulus-akm-akköprü-ivedik-yenimahalle-demetevler-hastane-macunköy-ostim-batıkent hattında çalışmaktadır.yakında balgat'a ve keçiörene uzanacaktır.
uzamamış, uzayamamış, 10 senedir yerinde sayan metro.

(bkz: ankara bir başka güzel şimdi)
(bkz: ankara mottosu)
1950'lerde berlin'de kullanılan vagonlardır. ufak değişiklikler ile ankaralı'lara kaklanmıştır. özellikle metro kısmını kullananlar iyi bilirler,her yıl bu hat üzerinde sürekli ufak tefek kazalar meydana gelmektedir, sorun da bu eski model vagonların raylara uyum sağlayamamasından kaynaklanmaktadır. kısacası batıkent-kızılay arası yollculuk yapanlar allaha emanettir.
klimalı metro. yazın soğuk, kışın sıcak ohhh mis gibi vallaha.
inşaatı devam eden hatlar biterse ki en az 2 sene beklemek şart ankara'da ki tüm trafik sorunu bitecektir.
yer bulamayıp yorgunluktan yere oturunca yaşlı teyzelerin sizi kınadığı metro. *
gereksiz plazma dolu, labirent gibi tasarlanmış yolunuzu levhalar ile bulabidiğiniz yer.
namaz kılmak için kullanılan abdesthane kullanımı için ücret alınmayan ama sıçmamız gereken bok için para alınan yer.

(bkz: bana akp nin din istismarına örnek ver)
bir istanbullu olarak, istanbuldan kat kat iyi bir yapıya sahip olduğunu düşündüğüm metro.
Türkiye'nin en dindar peronunu bulunduran metrodur. Cuma vaktinde Kızılay'a çıkanların dikkatli olması önerilir, yoğun propagandaya maruz kalabilirler.
Yolcu güvenliğine fazlasıyla önem verilen metromuz.

Boş bir istasyon. Sanırım Akköprü. iki üç kez anons yankılanır
- Güvenliğiniz için lütfen beyaz çizgileri geçmeyiniz
Akabinde bir daha
- Güvenliğiniz için lütfen beyaz çizgileri geçmeyiniz
Bence sorun yoktur. Çünkü aramda çizgiyle en az yarım metre bulunmaktadır. Fakat metro istasyonunda aslında çizgiyi geçen kimse de yoktur. Neredeyse boştur zaten istasyon. Sonrasında bir görevli iner bana doğru bağırır:
- Beyefendi lütfen çizgiyi geçmeyin!!
- iyi de ben çizgiyi geçmiyorum ki! şeklinde cevabım anında geri döner:
- Tamam işte ben de onu diyorum geçmeyin!
Sonra da güvenlik söylene söylene uzaklaşır. "Biz adamın güvenliği için söylüyoruz adam bi de tersleniyor" şeklinde.

Tren gelir, biner giderim. Hala da unutmam o güvenlik manyağı güvenliği.
türkiye nin en uzun metrosudur.

edit: eeh skicem haa. bunu niye kötüledin ulan.
zaman zaman geç saatlerde şu anonsları duyabileceğiniz metro.
"kenarıda oturmuş ayaklarını sarkıtan arkadaşım, daha tertipli oturunuz."
"ayaklarınızı lütfen sarı çizginin gerisinde tutun."
şenlik zamanıysa eğer;
"tamam üzülmeyin bir metro daha ekledik, hepinizi evlerinize götüreceğiz."
komik olaylara bolca rastlayabileceğiniz metrodur.

-- biz burada inecektik değil mi şukufe
+ evet.hadi hadi kalk.

metronun kapıları kapanır o arada

--müsait bir yerde inecek vardı.
+ineceğiz dedik ya.açsana şu kapıyı.
frenaj sistemi dengesizdir.kalkışlarda ve duruşlarda dikkat edilmelidir.
kızılay'da olduğu halde "kızılay'a nasıl giderim" şeklinde soru sorabilen tiplere rastlayabileceğiniz toplu taşıma aracıdır.
annelerin nasihatlarında mutlaka adı geçer. yazın ortasında bile olsanız "üstüne bir şey al metro soğuktur" der. hasta olmaya sebebiyet verebilecek kadar tünellerinde soğuk hava akımı vardır.
"son istasyon kızılay, inişler için lütfen kenar platformu kullanın." anonsunu hayatın bir parçası yapan toplu taşım aracı.
güncel Önemli Başlıklar