bugün

dil birliği olmadan ülke birliği nasıl sağlanacak.

yoksa amaç yabancı devletlerin desteği ile ülkeyi içten parçalamak mı.
kuzey ırak burdan ne kadar uzakta?

sorulması gereken tek soru budur.
anadilde eğitimi verecek hocaların okuyacağı kürtçe öğretmenliği bölümü açılması lazım.
bu bölümde ders verecek hocalar lazım. kürt dili ve edebiyatı uzmanı insanların türkiyedeki sayısını bilmiyorum ama bir elin parmağını geçmez büyük ihtimalle.
sonra bu bölümü seçecek insan lazım. binlerce öğretmen açıktayken böyle meb'in az kontenjan açacağı bölümü insanlar seçer mi sorusu akıllara takılacak.
hadi bunları geçtik. lisede ilkokulda verdin eğitimi bu insanlar üniversiteye geçince ne yapacak. mühendisliklerin tıpların
hukukların ingilizce türkçe bir de üstüne kürtçe mi eğitim vermesi gerekecek. çoğu hoca daha doğru düzgün ingilizce bilmezken kürtçe mi öğrenecek. yok bana sadece lise ilkokul yeter diyorsan bu kadar masrafa ne gerek var arkadaş hali hazırda iyi kötü işleyen bir sistem var onu kullanmaya devam edilmesi daha mantıklı olmaz mı?
bazı ruh hastası faşistlerce @kelimelerin % 22’si farsça, % 21’i arapça, % 12’si türkçe, % 33’ü ise süryanice, ermenice, rusça, rumca, çerkezce, keldanice, gürcüce’dir. 300 kelimenin ise sebebi belli değildir@ yaftasıyla düşünülmeden yapılan değersizlendirmelere maruz kalan sorunsal.
öncelikle konu anadilde eğitimdir, öğretim değil. eğitim de ilk önce kişinin doğduğu evde anne baba ile başlar. anadilde eğitim bu ülkede zaten serbesttir. kürt laz farisi süryani hatta türk anne baba çocuğunu eğitebilmektedir. ve kimse vay efendim yemekten sonra ellerini yıkaması gerektiğini oğluna çince söylemedin gibi bir durumla karşı karşıya kalmamıştır.

eskiden benzer bir sıkıntı olmuşmudur? darbe (12 eylülün) istibdat yönetiminin bize hediyesidir. (bkz: diyarbakır cezaevi)...

anadilde öğretim meselesine gelince kürtçe ya da uygurca kurs açılabilir insanlar burada eğitim de alabilirler. ama ortak bir iletişim dilinin ihtiyacı kaçınılmazdır. bu da toplumun büyük çoğunluğunun bildiği türkçe olması daha akılcı bir seçim olacaktır. hem çoğunluğun bu dili bilmesi, hem de öğrenmesi kolay bir dil olması hem de cumhuriyet ilanıyla birlikte başlayan çalışmaların bu dili modern çağın gerekliliğine hazır hale getirmiş olması yeter sebeplerdir. kürtlere nazaran nüfüsları daha az olan araplara okullarda seçmeli ders olması ermenilerin okullarının olması ayrıca manidardır. bu ayrı mesele...

Edit: eksileyin hazmınızın boyutunu görelim.*
Bir çok ülke anadillerin yaşatılması için çeşitli projelere imza atarken, Türkiye bu konuda anadili yoketme çabasını Cumhuriyet döneminden beri ısrarla sürdürmektedir. Malumunuz ulus- devlete imparatorluktan geçiş süresince 'Türk-islam' merkezli bir model benimsenmiş ve bunun dışında kalan unsurlar; gerek 1895 Ermeni katliamları gerek 1915 soykırımla ortadan kaldırılmış, bunun daha öncesinde gerçekleşen Şeyh Said isyanı bahane edilerek Kürtçe konuşma yasaklanmış, zamanın politikasının öncülüğünü yapan vakit gazetesi açık bir şekilde 'türk namlusunun bulunduğu yerde kürdistandan ve kürtçeden söz edilemez' demiştir. Ardından 1940' lardan sonra dönemin büyüklerinden biri 'türklerin dışında kalan tüm ırklar onun hizmetçisidir' açıklamasını yapmaktan geri durmamıştır. Tüm dünyada ulus- devlete geçişte böyle sancılı yıllar atlatılmış ve burjuvazi örtü altından asa göstermeyi hiçbir zaman bırakamamıştır. Oysa ki insanoğlu doğuştan çift dil öğrenebilecek kapasitede bu durumda da kendi anadilini kolayca yaşatabilecek akla sahiptir.
Tanım: Temel sorun anadilde eğitim değil anadilde yaşam sorunu idi denilesi sorunsal.
@bir kullanıcıya gönderdiğim mesajdan alıntıdır
hocam 1990 öncesi için ne diyeceksin. sana bir olay anlatayım sen gerisini düşün. sokakta top oynuyoruz 6 yaşındayım. bir çocuk marketten bir şeyler çalmış kaçmış ardına takılan polisler ile birlikte aramızdan geçip gittiler. çocuk polisleri ekmiş her nasılsa. ki bu işin erbabı olan ailelerden birinin çocuğuydu. sonra polis eli de boş olunca geldi bizi aldı götürdü bakkala. omzumda deltoid kasın üzerine sigarasını söndürdü. ben korkumdan bağıramadan ağlıyordum. kulaklarımda şu kelimeler "kürt onlar, onlara hiç bi bok olmaz" pkk daha yok sayılır. terör yok... şimdi kime yaranılmıştır. sen düşün hocam...@

bir arkadaşımın yazısından alıntı:

5 yaşındayım yurt dışında çalışan babamın gönderdiği parayı almak için Ptt ye gittik annemle . annem türkçe bilmediği için bana dışarda ezberletiyor içeri giren ben ezberlediklerimi polise söylüyorum *
25 yaşındayım hacca gidecek dedeme pasaport almaya çalışıyoruz emniyette . doğru dürüst türkçesi olmayan dedeme polis kürtçe hal hatır soruyor. hacca gidecekmişsin bari bize de dua et diyor*
birde yaşanmayan örnek 16 yaşında bir çocuk seçmeli kürtçe eğitimi alıyor devletin okulunda*
Kazım karabekir paşanın deyimiyle * ""yıkımın sebebi samimiyetsizliktir.""

bölünme de bunun ardndan gelir. ***
özetle temel sorun samimiyetsizliktir.