1. 1.
  proteinin temel taşlarındandır.
  20 tane vardır. bunlar;
  alanin, arjinin, asparajin, aspartik asit, sistein, glutamik asit, glisin, histidin, izolösin, lösin, lizin, metiyonin, fenilalanin, prolin, serin, treonin, triptofan, tirozin, valin.
  7 ... haznedaroğlu
 2. 2.
  bu 20 tanesi translasyon yapıldığında direk kullanılan aminoasitlerdir onun haricinde yardımcı olan çok sayıda amino asit bulunmaktadır ama anlatımda esas rolu yoktur.
  1 ... kacak kelebek
 3. 3.
  ribozom üzerinden dna 'nın verdiği şifreye göre peptidler ile birbirlerine tutturulup salgılanarak proteinleri oluştururlar. kasların gelişmesi adele hücrelerinin protein salgısı yapmasıyla direk alakalı olduğundan, dengeli amino asit profili içeren tabletleri kullanan sporcular vardır. dışarıdan dozajlar sınırında kullanıldıkça supplement olarak alınmasında bir sakınca yoktur. dozaj aşılırsa azot sebebiyle karaciğer biraz yorulabilir..
  3 ... roy mustang
 4. 4.
  Bir amino (-NH2) grubu ile bir karboksil (-COOH) grubu içeren bir organik bileşiktir. Aminoasitler, proteinleri oluşturmak için peptid bağlarıyla zincir biçiminde birbirine bağlanabilir
  1 -1 ... death lord
 5. 5.
  proteinin yapı taşı .. protein = a.a ..a.a .. a.a. ... ole
  -1 ... sinek_sidiği
 6. 6.
  vücutta dokuların yenilenmesi büyümesi ve kas yapımı i.in metabolizmanın kullandığı en önemli maddedir
  2 ... deeplydisturbed
 7. 7.
  insandaki temel aminoasit sayısı 12'dir.
  ... bahdeniz
 8. 8.
  doğada 20 çeşit olan, bazılarını dışardan hazır olarak aldığımız kod adı a.a olan küçük proteinciklerdir.
  ... trouble
 9. 9.
  insanda bulunan çeşitleri genelde alfa-aminoasitlerdir. yani amino kısım daha yani -nh2 -cooh asidik kısmının bağlandığı c'ye bağlıdır.
  ... the kene
 10. 10.
  vücut geliştirmek isteyenlerin leblebi gibi yuttuğu şey. kaslardaki dokuların çabucak tamir olmasına yardımcı olur. ancak vücuda zararı olup olmadığı konusunda tam bir fikir birliği yoktur.
  ... mejo