1. 1.
  akciğerlerde alveollerin ya da hava değişimi yapılabilen başka yerlerin (örn: kıkırdaksız bronşioller) çeşitli sebeplerden dolayı haraplanıp bu görevini yerine getirememesi. yani nefessiz kalmak oluyor.
  4 ... terzioglu
 2. 2.
  nefes alabiliyor olmanın ne değerli bir şey olduğunu anlayabileceğiniz bir hastalık..aldığınız nefesi verebilmenin de değerli olduğunu anlarsınız...akciğerleriniz sizin en yeşil, en temiz ormanınız.. karatmayınız, yakmayınız ve kirletmeyiniz...zira hayatınızın okijen ve karbondioksit dönüşümü sizin bedenen yaşamanızı sağlar..kendi bindiğiniz dalı kesmak gibi bişi anfizem...zira sebebi sizsiniz, tercihleriniz...
  3 ... safi naz
 3. 3.
  bir akciğer hastalığı.

  terminal bronşiyollerin distalindeki havayollarında belirgin bir fibrozis olmaksızın duvarlardaki yıkımla birlikte anormal kalıcı genişmele.
  en büyük nedeni sigaradır.
  1 ... drnirvana
 4. 4.
  solunum yetmezliğine yol açan en yaygın kronik akciğer hastalıklarından biridir.

  amfizem, akciğerlerdeki hava keseciklerinin gerilip genişlemesiyle beliren bir hastalıktır. bu genişleme hava, keseciklerini birbirinden ayıran ince duvarların yırtılmasına ve dolayısıyla akciğerlerde esneklik kaybına yol açar. sonuçta akciğerlere hava girişi engellenir. esneklikleri kalmadığından bir yastık gibidirler. göğüs kafesi açıldığında, akciğerler sönmez, çünkü esneklik kaybı nedeniyle içlerinde hava kalır.

  akciğer amfizemi kronik bronşit, astım, akciğer veremi gibi hastalıklar sonucunda gelişebilir. birçok araştırma amfizeme kalıtsal bir yatkınlık olabileceğini göstermiştir. ama bu hastalığın bilinen en önemli nedeni sigara alışkanlığıdır.
  2 ... siyahdalya
 5. 5.
  doku arasında hava kabarcığı birikmesiyle meydana gelen kabarıklıktır. lokal anestezi yapımı esnasında doku içine hava enjeksiyonu ile ortaya çıkabilecek bir komplikasyon olup, amfizem sahasından krepitasyon alınır. birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşir.
  ... damurasan
 6. 6.
  kronik obstrüktif akciğer hastalıkları*ndan biridir.* klinik olarak hastada nefes darlığı, öksürük ve balgam vardır.* hastalar genellikle yaşlı ve zayıftır. ileri dönemde amfizemli hastada fıçı göğüs gelişir.

  en önemli komplikasyonları solunum yetersizliği ve pulmoner hipertansiyon sonucu sağ kalp yetersizliği* yapmasıdır.

  amfizemin oluşmasında en büyük etken sigaradır, güzel bir hayat kalitesi için uzak durulmalıdır. zira kimse 50, 60 ından sonra hayatını hastane köşelerinde geçirmek istemez, istememeli...
  1 ... xmandr
 7. 7.
  safra kanallarında hava görülmesi durumuna amfizematöz kolesistit denir. sanılanın aksine amfizem sadece havayolları için kullanılna bir tabir değildir. ülserin de sadece midede olmayacağı gibi.
  ... jack daniel
 8. 8.
  akciğerdeki hava keseciklerinin gerilip gevşemesiyle beliren bir hastalıktır. solunum yetmezliğine yol açar. nefes darlığı, ilk başlarda sadece hareket edildiğinde ortaya çıkarken, daha sonra dinlenirken bile ortaya çıkabilir. ölümle sonuçlanabilir. edit:sigara amfizeme davetiye çıkarır!
  (bkz: koah bronşit)
  ... hypnogaja
 9. 9.
  (bkz: amy winehouse)
  ... teknikkazma
 10. 10.
  yedi düvel kan davalımın başına bile gelmesini istemediğim şerefsiz hastalık.

  bir öksürük krizi tutar her an ciğerleri elinize alabilirim diye düşünürsünüz. doktora gidersiniz bir kova ilaç verir. zaten yarısı kullanana kadar ne mide kalır ne bağırsak ne de ağız tadı.

  sigara içiyorsanız zaten içtiğiniz sigarayla yola devam etmek zorundasınız. sigara değiştirdiniz anda woink woink diye ciğerler alarm verir başlar yine öksürük krizi.

  çok zordur çok. adamı yer bitirir.
  1 ... zurnanin zart deligi