bugün

2pac, eminem şarkılarını Türk arabesk şarkılarla yoğuran YouTube kanalı.

Bazı örnekler için;
Tupac&azer- üzülmedim ki
https://m.youtube.com/watch?v=-rAxTliA8WY

Tupac&bergen- sabır ver
https://m.youtube.com/watch?v=bXWTxl5KvrU
(bkz: allegro production)
müzikte 120-168 bpm aralığındaki tempolara verilen ad. "hızlı, neşeli" anlamına gelir.
Müzikte bir parçanın canlı, neşeli ve hızlı çalınacağını anlatır. Böyle çalınan parça ve bölümlere de bu ad verilir.

Kaynak: http://www.yeniansikloped...om/allegro/#ixzz2OPy9in6N
rap sanatçısı.
birçokları için ilkokuldaki müzik kitabından kalma bir kelimedir.
bir tür grafik kütüphanesi.
--spoiler--

çok yetenekli ve ünlü bir piyanist, doğduğu şehre bir konser vermeye gelir. geçmişinden izler taşıyan bu gizemli şehirde kayıp hatıralarını aramaya koyulur. bu sırada, yaptığı seçimleri ve hayatına verdiği yönü sorgulamak için fırsat bulur. bu seçimlerin hayatını gerçekten etkileyip etkilemediğini anlamaya çalışır. ünlü bir piyanist, sevdiği kadın ve doğduğu şehir arasında geçen bir film olarak değerlendirilebilecek allegro, bilimkurgu öğeleriyle bizleri şaşırtarak, kendimizi ve dış dünyayı nasıl algıladığımızı sorgulatmayı başarıyor. kurgu ve gerçek arasındaki çizginin belirsizleştiği yerden kendi kendimize kurguladığımız gerçeklere bakıyor. aslında her şeyi farklı algılıyoruz, ama değiştirip kendi gerçeğimizi kendimiz yaratıyoruz diyor christoffer boe...

--spoiler--
damimarkalı yönetmen christoffer boe'nun reconstruction dan sonraki çektiği ikinci filmi. bir piyanistin eski anılarının anlatıldığı psikolojik bir yapım.
izleyene ister istemez stalker'ı hatırlatan film.
inegölde fabrikası bulunan,fatura adı "akay mobilya"olan ve isim tecilini "Allegro"olarak yapmış mobilya markasıdır.
Bear Mccreary'in Battlestar Galactica'nın 3 sezonunda çalmış muhteşem parçası.
müzikte bir bestenin veya parçasının canlı,hızlı ve neşeli çalınacağını ifade eden kelime...
istanbul'un Silivri ilçesinde, sahil kordon da bulunan haftanın 3 günü canlı müzigi olan içkili mekan.gündüz cafe olarak kullanılmakta. Güzel mekan tavsiye ederim...
çekim olarak yeniden sev beni den pek farklı değil güzel olan tarafı ilüstrasyonları boe nin kendisi yapmış olması. ben fazlasıyla 2046 yı anımsadım. ama bir süre sonra holivud bolivud derken bunlar kaçınılmız oluyor. evet bilginin belki bir sınırı yok ama sanırım yaratıcılığın var. her şeye rağmen keyifle izlenilebilinir.
cnbc e de de yayinlanmis guzel film.
filmde şöyle bir şey geçer;

--spoiler--
siz bir şehri unutabilirsiniz. peki ya unuttugunuz bir şehir sizi anımsayabilir mi?
--spoiler--
Christoffer Boe adlı yönetmenin ikinci filmidir, ilk filmi yeniden sev beni ile alternatif sever izleyici kitlesini fazlasıyla memnun eden ve kafasını karıstıran danimarkalı yönetmen, bu filminde mükemmelliyetçi piyanist zetterstorm un hayatında ki muhasebeleri bir anlatıcı eşliğinde bizlere sunuyor. iyi seyirler.
a.kadir şiiri.

birgün başımızda sevda rüzgarları eserse
deli deli yıldırımlar düşerse yüreğimize
"al bir yudum pınarından özgürlüğün,
rüzgarından sevdamızın çek bir soluk"
yaşamın vişne rengi dudakları vardır sevgilim
öpüşün kadar sıcak ve tatlı
"seni benden ne bu duvar ayıracak, ne bu kapı
seni ne bu kara kara gelen ölüm"
çünkü ölüm;
yiğit ve sevecen bir yaşamın
umutlu günlere sunulmasıdır.

canlı bir gül gibi somut
ölümün vişne rengidir dudakları kimi kez
gülümser dudakların gibi titrek ve dokunaklı
bu gece
ne bir yıldız ne ay var
hüzün dolarsa bu gece yarısı içine
"çek bir soluk rüzgarından sevdamızın"
çevir gözlerini güneşin doğacağı yere...

(bkz: gelen benim)
çabuk ve neşeli
bir hareket terimi..