bugün

her alevi bir değildir dediğim meshep gurubu.

camiiye namaz kılmaya gidenleride vardır.
günde 5 vakit namaz kılanlarıda vardır.
sünnilerle birlikte 30 gün boyunca oruç tutanlarıda vardır.
peygamber efendimizi sayıp haz. ali yi de severiz diyenleri de vardır.

bunları yapmasa bile bizim insanlarımızdır, bizlerdendir dediğim ve bu ayrımı yapanların nasıl bir zihniyete sahip olduğunu çözemeyeceğim durumdur. sünniler içinde namaz kılmayıp, oruç tutmayanlar yokmudur. tabi ki vardır. o zaman daha az mı müslüman sayılmış olunuyor anlayamıyorum. herkes neyin doğru neyin yanlış olduğunun bilincindedir bir insana senin istediklerini yapmıyor diye ayrımcılık yapmak yakışır mı düşünüyorum.
içleri çok büyük insan sevgisiyle dolu olan kişilerdir.
gerçek alevilerle isim olarak alevi olanlar çok farklıdır. gerçek aleviler namazınıda kılar orucunuda tutar *. hepimiz din kardeşiyiz şucusu bucusu yok.
insan gibi insanlar. yardim severler, misafirperverler ha dini gorusleri ayri olabilir varsin olsun anasini satayim bu zamana kadar tek aleviden kötülük görmedik allah a sükür, ve allah onlardan razi olsun.
türkiye de islamdan ne kadar uzaklaşılırsa o kadar aydın olunacağı içindir ki, alevilerin islamdan uzaklaşan taifeleri de çok çok aydındır. islamın bir kolu olarak varlıklarını sürdüren, namazını kılıp orucunu tutan taifeleri yobazdır gene.
"diyanet işleri başkanlığı"nın kapatılmasını isteyerek beni ayar eden insanlar.

evet alevi arkadaşlarım var, ama bu ülkenin saf çoğunluğunu oluşturan hanefilerin din işlerini düzenleyen bir kurumun kapatılmasını hangi hakla istiyorsunuz? neden kendi işinize bakmazsınız ki?

evet, diyanet işleri'nin kapatılmasını isteyene kadar alevilerle hiçbir sorunum yoktu, ki hiçbir din veya ırk ile sorunum yoktu. fakat dinime köstek olan kişilere hoşgörü gösterecek kadar da gelişmiş bir canlı türü değilim...

edit: biz de cemevlerini kapatalım madem. ne dersin? laf atmadık da suçlu olduk değil mi?
Diyanetin kapatılmasını isteyerek haklı taleplerini dile getiren kitledir.Neymiş biz de cem evlerini kapatalımmış.Cem evlerinin devlet desteğiyle kurulmadığı bilinmiyor galiba.Devletin dini olmaması gerektiğini düşünen kişilerin talebidir bu talep..Bunun neresi yanlış ben onu anlamadım.

'biz de cemevlerini kapatalım madem. ne dersin? laf atmadık da suçlu olduk değil mi? '

biz derken?
sürekli iyi olanı düşünür, kimseye kin beslemez, binlerce yıldır katledilse bile yine de "olsun" der geçer, yeter ki bitsin bunlar, yeter ki herkes mutlu olsun ister, bir tehdit değildir, tamamen farklı din ve ırktan bile olsan kardeşin gibi bakar sana, "insan" der herkese. ama yok anasını satayım, aleviye her zaman düşman olur bazıları. ne yaptılar sana ulan orospu çocuğu? ne yaptılar söyle, ananı mı siktiler? ne istiyorsun bu insanlardan? hepsi ölsünler mi? ne yani? amacın ne? ne istiyorsun da bu düşmanlığı besliyorsun? rahat bırak.
edit1:eksilemeniz icin bir sebep oldugunu dusunmuyorum.
sanki hepsi aynı tornadan çıkmışlar gibi, alevileri insanlığın dürüstlük abidesi olarak anlatan yazarlar var.
insanları dinlerine, mesheplerine, etnik kökenlerine göre ayırmam. * ancak bir dönem çalıştığım iş yerinde aleviler vardı. bunların içerisinde iyi, dürüst, terbiyeli olanları da vardı, aşağılık, adi, beş para etmez olanları da vardı. yani beş parmağın beşi bir olmuyor misali.
eğer biri ben alevileri sevmem diyorsa, mutlaka kötü olanlarına rastlamıştır.

ekleme: bu örnekleme sadece aleviler için geçerli değil sünni, ermeni, hıristiyan, yahudi, kürt,türk, müslüman ve diğerleri, yani yeryüzündeki gelmiş geçmiş insan nesli için geçerlidir. bütün hepimizin iyisi de var kötüsü de var. aynı aileden bile hem iyi hem kötü çıkabilyor. ne ile ilgisi olduğu çözülemiyor ama, tek önemli kriter vijdanlı olmaktır. genlerle de ilgisi olduğunu zannetmiyorum, aynı aileden çeşit çeşit insanlar çıkabiliyor.
kendi kendilerini "aydın" gören insanlar. ayrıca alevilik mezhep değil, mezhepleştirilmeye çalışılan bir akımdır. akım olarak bakarsak saygı, diğer türlü nefret duyuyorum.

edit: aslında daha önce girdiğim entry silinmeseydi güzel hikayeler anlatmıştım *.
türkiye'de hatay ve çevresinde görülen şeydir, mezheptir, akımdır. alevi vatandaşların da bir çoğu bilmez ama daha 18 yy. sonuna kadar bu topraklar da alevi diye bir tanımlama, adlandırma yoktu. sonra sonra alevi denildi bu insanlarımıza "alievi" kavlinde bir şey. bugün alevi dediğimiz vatnadaşlarımız o dönemler de kendilerini "kızılbaş" olarak tanımlardı, bağlı bulundukları osmanlı da kızılbaş derdi yani köylü, yörük, dağlarda gezen, türkmen aşiretlerinin adı vekültürydü kızılbaşlık. alevilik farklı bir husus olup suriye ve levant ülkelerinde yaşayan araplarda görülen bir mezheptir. kızılbaşlık ise bu alevilikten farklı olup yörük-türkmen geleneğidir. ha yüz yıllarca kızılbaş diye biline bu vatnadaşlara neden sonradan sonraya "alevi" olarak tanımlanmışlar... bu çok uzun mevzu yazsan burada kitap olur.
hıımm bir hatırlatma daha: bugünler bazıları sağdan soldan duyduğu eksik bilgiler ile "kızılbaşlık" kavramının kürtler'e ait olduğunu sanmaktadırlar. efendim "kızılbaş" kürt olmaz. kürtler'e ait bir kültür değildir bu. kürtler'in kültürleri farklıdır.
serbest çağrışım (bkz: ailevi)
Ülkemizde ve Osmanlıda en çok haksızlığa uğrayan mesheptir hepsi aydın kişilerdir ve Atatürkü çok severler,benimde büyük sempatim vardır kendilerine 'Gelin canlar bir olalım!
(bkz: guru)
bu insanlar sevgiyi yaşam presibi haline getirmişlerdir.
(bkz: türkiye de alevi asimilasyonu)
bir kısım mal tarafından götten çıkma tespitlerle eleştirilirler. yok hz ali' yi severek ayrımcılıkmış, yok dans ederlermiş.

yok yok aslında ebenin amıymış.
'' ben türk' üm, ötüken benim vatanımdır '' diyerek ağzından salya akıtan ülkücülerden çok daha türktürler...
alevilerde, kan önemli bir mevzu olduğundan, türk alevileri has türk' tür, ve ne yazık ki bu halkımızın gözünden kaçmaktadır...
sapkın, bidat yoluna düşmüş, dinden uzaklaşmış kafir, kitapsız gibi yakıştırmalara yıllarca maruz kalmalarına rağmen, türk alevilerinde edep ve ahlâk, islâmın tam da emrettiği gibidir !
kürt alevilerinde durum biraz daha farklı... onlar daha genişler, ve hatta, '' evlenmeden önce zina yapmak günah değil, evlilere günah '' diyen bir alevi kız da tanımıştım zamanında... kendisi bir kürt alevisiydi...
yahu, münferit bir düşüncedir, '' bütün kürt alevilerine mal edemem '' diye düşündümse de, gördüm ki, kürt alevileri meseleye hakikaten bu yönde bakıyorlar... onların din anlayışı bambaşka, hakikaten kendilerine yontmuşlar..
ben görmediğimi yazmam efendi ! ben tanık olmadığımı yazmam ! neye tanıksam, onu yazarım ve bundan da çekinmem... niye çekineyim ki ? ben zaten düşmüşüm can telaşına, ben zaten buhranlardan buhran beğenen bir adamım, kalp kırmamak bana göre değil, benim kalp kırmam lazım ! peki bunun alevilerle, daha doğrusu gerçek alevilerle ne alakası var ? şu alakası var ki, adamlar; '' gelin canlar bir olalım '' diyorlar... bir alevi dedesinin yüzündeki o eşsiz gülümsemeyle, bir hanefi hocasının yüzündeki o billur gülümseme bana göre aynıdır, hiçbir fark da yoktur... sünninin de, alevinin de kalpazanı olduğu gibi, din istismarcıları her türlü mezhepten, görüşten ve hizipten çıkabilirler... ben alevi değilim, hatta türk olduğumu bile zannetmiyorum, bu topraklarda yaşıyor olsam da, ırkımın bu topraklara ait olmadığını düşünüyorum, kürt de değilim, arap olduğumu da sanmıyorum, ben galiba sicilyalıyım... la havle vela kuvvete vella fonno italyano mancare...
şamanist müslüman arası bir inanış. genelde müslümanlaşamamış türkler.
kelime anlamı: "ali'yi seven". aleviliği mezhep olarak değerlendirmek yanlıştır. bu mevleviliğin mezhep olarak kabul görmesi kadar abes olacaktır. alevilik bir düşünce sistemi, bir öğretidir.islamiyetten çok, eski anadolu ve orta asya inanışlarının izleri görülür.
son derece misafir perver insanlardır, kendin pişir kendin ye misali kendi yaptıkları içkiler sayesinde bol miktarda alkol tüketirler, dini düşünceleri birbirinden farklıdır hatta namaz kılanı bile varmış çok sıcak ve samimiler, bizim köylerdeki gibi kız erkeği görünce kaçmıyor desem yanlış olmaz, daha insaniler yani tanımak lazım ne diyeyim ben yanlarında kaldığım bi kaç gün içerisinde çok iyi ağırlandım ve tüm ön yargılarımı kaybettim keşke herkesin alevileri değerlendirmeden önce bir alevi köyünde bir iki gün kalabilecek şansı olsa ve ayrıca türk aleviler dışarıya pek fazla kız vermedikleri için orta asyadan bugüne gelmiş sülaleler arasında en saf kan olanlarımızdır.
sünniler ne kadar din ağırlıkla yozlaşmış ise alevilerde tam olarak islama aykırı şekilde yozlaşmış ve islamdan uzaklaşmış ve islamın şartları ve imanın şartlarını unutmuşlardır.

namaz kılmayan, oruç tutmayan, hacca gitmeyen, 5 vakit içen, 2 vakit özgürce sevişen bir mezhep işte. ben hristiyan olmasam da müslüman olsam mutlaka alevi olurdum...

ne demişti mehmet ali birand:

(bkz: öğretseler alevi olurdum) böyle mezhebe can kurban.

not: din, insanın; insani bazı zevklerden mahrum kalmasını ve dünya hayatındaki geçici zevklere kanmasını engellemek amacıyla kimi zaman insanların kimi zaman allah tarafından gönderilen peygamberler aracılığıyla uyguladıkları yöntmdir.

dipnot: hinduizm, şamanizm v.b. din olarak sayılmıştır.
(bkz: ailevi)
sözlükteki bir takım andavalların, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğu ve hakkında türlü türlü iftiralar attığı mezhep.

alperenci malların iftiralarının aksine, alevi olan kimse hz. ali'yi, hz. muhammed'le bir tutmaz. bu zaten aleviliğin öğretisinde yoktur. bu sünnileri alevilere karşı kışkırtmaya çalışanların uydurmasıdır. hz. muhammed peygamberdir, insanlar arasında daha üstü var mı? hz. ali'ye peygamber diyen alevi olamaz zaten.

neyse, saçma sapan iftiralarla bir kısım cahillerin, diğer kısım cahilleri kışkırtmaya çalıştığı topluluktur.
sivasta yakan zihniyetin hala devam ettiğini ve bir grup alpoş ibnetoru olarak sözlükte fink attığını öğrenmemize vesile olmuş topluluk.
genelleme icin kasicak olursam, cok samimi ve namuslarina duskun insanlar. bi de bunlarin bi "baci, kiz" kavrami var her tanidiklari bayan ya bacilari olur ya kizlari. bahsederken de oyle derler, yani ben olsam "dayimin kizi, amcaoglunun kizi" falan diyorum onlar "kizim" diyor direk. kendilerine yapilan haksizliklara ses cikarmazlar bazen fakat baskasina yapilan haksizlikta susmazlar. cok garip bi namus anlayislari var, kotu anlamda soylemiyorum bunu. baskasinin arkasindan konusmamak, baskasinin hakkini yememek gibi konular cok onemli onlar icin. akrabalarina, tanidiklarina destekleri hele o kadar guzel ki. ellerinden geleni degil gelmeyeni yapiyorlar insanlar icin. bi de cogu yerde daha ozgurlukculer o dogru. fakat cocugu ona gore yetistiriyorlar, guvene dayali iliskileri. emekciye, emege saygi da zaten kusur etmiyorlar. bu emege saygi bi ideoloji degildir, oyle sanmayin, zira hepimizde olmasi gerekiyor degil mi?
ha aralarinda kotu huylara sahip olani vardir ille fakat ben gormedim. ben gormedim diye olmayacak hali de yok. fakat her mezhebin/ her insan toplulugunun icinde var bu kotu insanlardan. kotu huylari olan bi alevi taniyip tum alevilere laf etmenin sacmalagini anlatmayacagim haliyle. hele sirf alevi diye bastan yargilama yapan kit zihniyetli insanlar hic bahsetmeyecegim. onyargi ve camur atmakla sen ne oluyorsun kardesim, temiz mi, durust mu?