1. 1.
  31 mart 1972 doğumlu şilili yönetmen. hem senaristliğini hem de yönetmenliğini yaptığı filmler:

  içimdeki Deniz(2004)
  Diğerleri(2001)
  Tez(1996)
  2 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  birbiri ardına yaptığı kaliteli filmlerle adından sıkça söz ettiren başarılı yönetmen.
  1 ... beyazyelkenli
 3. 3.
  tez isimli filmi, 'snuff' filmlerini ele alır. snuff filmler, gerçek tecavüz ya da cinayetlerin yer aldığı filmlerdir. terimin ortaya atıldığı ilk zamanlarda yalnızca bir efsane muamelesi görmüşse de, çocuk pornosu skandallarının birbiri ardına patlamasıyla birlikte, gerçek olduğu görülmüştür.

  tez isimli filmi, ülkemizde çok kısa bir süre gösterimde kalmıştır.
  ... bilgistan
 4. 4.
  (bkz: open your eyes)
  1 ... sadece uykum var
 5. 5.
  başarılı bir ispanyol yönetmen. filmografisine bakıldığında "başarılı" sıfatının ona ne denli yakıştığı bir kez daha görülecektir. bu zamana kadar dört yönetmenlik ve bir senaristlik geçmişi olan alejandro amenabar'ın filmografisi ise şöyle;
  1996 yılı tesıs filmi : yönetmen, senarist, müzik
  1997 yılı Abre Los Ojos filmi : yönetmen ve müzik
  2001 yılı vanilla sky filmi : senarist
  2001 yılı the others filmi: yönetmen, senarist, müzik
  2004 yılı Mar Adentro filmi : yönetmen, senarist, müzik.
  filmografisinde yer alan her film izlemeye değerdir. özellikle ilk uzun metrajlı filmi olan tesıs'i beyazperdeye sunduğunda henüz yaşı yirmi dört idi. bu açıdan bakacak olursak genç yaşına rağmen ortaya koyduğu film hiçte fena sayılmaz.
  alejandro amenabar'ın filmlerinin belki de en çok göze batan tarafı, gerilim filmlerinde kadrajı kana bulamadan ya da sırf seyirciyi gerebilmek adına diğer filmlerde olduğu gibi gayet bilindik kanlı sahnelerden uzak duruyor olması. bu açıdan farkı elbette mevcut. öyle ki onun filmlerinde gerim gerim gerilirken aman efendim uçan kollar, kana bulanmış gövde vb. tanıdık korku öğerinden uzak kalırsınız. yaptığı işi gayet sağlam ve temiz bir şekilde yerine getirir.
  yönetmenlik başarısının yanında filmlerine başka açılardan da katkısı mevcuttur. özellikle yaptığı müziklerin rejisi kadar iyi olduğu rahatlıkla iddia edilebilir.
  kısacası; filmlerini takip ettiğim, beğenerek izlediğim başarılı bir ispanyol yönetmendir.
  2 ... roark
 6. 6.
  şili doğumlu, ispanyolların dahi çocuğu..

  tesis (tez) ile gerilimin derin sularında dolaştıktan sonra, the others (diğerleri) ile hollywood arenasında rüştünü ispat etmiş, mar adentro (içimdeki deniz) ile ödüle boğulmuş (en iyi yabancı film akedemi ödülü dahil olmak üzere.), şimdiden efsane olmuş yönetmen.. gerilim yaratmayı büyük ses ve görsel efektlere değil korku sinemasının değerli unsurlarına dayanarak başarmıştır..
  1 ... don santino corleone
 7. 7.
  her filminin güzel olduğunu düşündüğüm sayılı yönetmenlerden bu amcam.

  küçücüktüm, ufacıktım, tez'e gitmiştim sinemada, hatırlıyorum da 18 yaş sınırı da vardı, tam ücreti verip de girmiştim filme. düşünebiliyo musunuz psikolojiyi? tek başına tez izlemeye gitmiş 14 yaşında bir çocuk. gerilim filmlerinden etkilenmememdeki tek neden bu adam belki de..

  (bkz: bu da böyle bir anımdı)

  daha sonrasında, adamın bir kısa filmini, the others ve mar adentro'yu da izledim. gerçekten etkileyici bir anlatım gücünün yanında, snuff'taki başarısı da cezbediyor beni. daha fazla projede değil, az az görmek istiyorum ben bu adamı...
  1 ... beholderr
 8. 8.
  abre los ojos filminde çok kısa bir rolü olan yönetmen, senarist, yapımcı, herbişey.
  --spoiler--
  barın tuvaletinde, filmin esas oğlanına gülerken görebilirsiniz.
  --spoiler--
  ... stillloading
 9. 9.
  ispanyanın yetiştirdiği en başarılı yönetmenlerdendir kendisi.içimizdeki deniz,tez,the others,agora ismini anacağım bir kaç güzel filmlerinden bazıları.
  1 ... aberna
 10. 10.
  pedro almodovar'ın yanında sönük kalmış olan, aynı jenerasyon yönetmen, besteci ve senarist.

  en ünlü filmlerinden Mar adentro ile birçok dalda ödül almıştır.
  1 ... zeiden