bugün

münir özkul ve adile naşit'in başrollerinde oynadıkları 1976 yapımı türk filmi. oktay rolünde dünya sinema tarihinin en piç, en kötü kalpli villain'ını canlandıran eriş akman'ın performansı oscar'lıktır.
beş paralık edilmemesi gereken manevi değer.
oktay ın havuza atlayıp bana o kız al dediği sahnedeki çalan müziğin merak edildiği filmdir.

http://www.youtube.com/watch?v=KxCzmbVage0
bir de aklima kazinan sahnelerinden birisi de, sevket altug un kirilmaz bardak isinde bocalayip da, adile nasit e bardaklari verirken, evin damadi rolundeki abinin ( hababamda da oynuyodu ismini hatirlamiyorum ) yanlislikla bardaklardan birisini kirmasi ve sevket altug un,

- kir karde$im, bir tane de sen kir ! demesidir.
oktay'ın havuza atladığı sahnede çalan " pierre blanchet'in - o she is a lady " parçasıyla akıllara kazınmış film.
şu ana kadar izlediğim en duygusal türk filmidir. münir özkul ve adile naşit'in dayak yedikten sonra birbirlerine sarılarak ağlamaları, beni benden almıştır.
an itibariyle fox tv'de gösterilen, türk sinemasının gelmiş geçmiş en iyi 5 filminden biri.
eski bir filmdir. müniz özkul'lu adile naşitli daha bi' sürü iyi oyunculu kadrosu ve kısmen uzun oluşuyla ve insanı etkileyen senaryosuyla en iyi türk filmlerindendir.

filmde, ailenin güzel kızına asılan ve işi azıtan züppelerin bir aileye çektirdiği çileler ve ailenin babasının şerefini kurtarmak onurunu temizlemek için verdiği mücadele işlenmiştir.
Eski Türk filmerinin çoğunda başa gelen talihsiz olaylar silsilesi nedeniyle iki paralık olduğuna şahit olduğumuz ve zaten ayvayı yemiş olan ailenin daha da dibe batmasına sebep olan itibarımsı sey.
an itibariyle fox'da yayınlanmaktadır.
şu an çoğu kişinin unuttuğu eski bir türkiye özelliğidir.
her cumartesi mütemadiyen fox'da yayınlanmakta olan film.
bir Türk sineması klasiğidir. çok güçlü bir kadroya sahiptir ( münir özkul, adile naşit, ayşen gruda, şevket altuğ...) . kesinliklikle izlenmesi gereken filmlerimizdendir.
türk sinemasının en güzel filmlerindendir. hikayesiyle insanı baymaz.
görünce gülmeye alistigimiz bir cok komedi üstadi'nin oynadigi, son derece dramatik film. neredeyse her on dakika'da bir bogazda bir dügüm birakir.
Komedi filmidir. oktay'ın babasının adamlarının şevket altuğ'un plastik leğenlerini kırmak amacıyla yere fırlattıkları sahne favori sahnelerimden. ayrıca, oktay'ın babasının ortak olacağı şirkete, üretilecek buzdolabının isminin oktay olmasını şart koştuğu sahneyle, oktay'ın, babasını münir özkul'un kızını zorla elde etmek için ikna etmeye çalıştığı sahnede, babasının -ulan kerata iki günde ondan da bıkarsın sözüne cevaben, -uuuaaaaaa o zaman onu da fırlatır atarım repliği de mutlak kötü zenginler hakkında gördüğüm en önemli sosyolojik tespitleri içermektedir.
fabrikatör babanın efsanevi bir şekilde kız istemeye gittiği, "hadi yine iyisiniz, turnayı gözünden vurdunuz amk ehuehu" şeklinde kızın ailesiyle konuştuğu, zenginlerden nefret ettiren film.
(bkz: oktay buzdolapları)
(bkz: şerefli aile)
şevkut altuğ'u bahtsız bedevi rolünde görebilecğeimiz güzel bir film. yeşilçam'ın diğer aile filmleri "neşeli günler", "bizim aile", "gülen gözler" serisi gibi komedi değil dram tarzında çevrilmiştir. her zaman olduğu gibi münir özkul ve adile naşit'in oyunculukları enfestir. bir kız isteme sahnesi vardır ki akıllara zarardır.
melih kibar imzalı müziği enfestir;

http://www.youtube.com/watch?v=opcncNuTP0c&feature=related
üzerine tez yazılası film.**
su havaya baktim da, evde aile serefi seyretmeyi tercih ederdim...her zaman da ederim. hic sıkılınmayacak bir film bu.
an itibariyle trt de yayınlanan film.olay öyle bir geçer zaman ki deki küçük osman da olduğu gibi çocuğun gözünden anlatılıp yaşanılıyor.
mevcut kimin eli kimin cebinde dizi furyasına bakılarak ara sıra tüm kanallarda yayınlanması gereken türk sinemasının muhteşem filmi. başrol oyuncuları ülkemin nufusunun yüzde doksanı gibi orta gelirli bir ailenin fertleridir. duygu yüklü ve incelikli bir filmdir. iyiler hep kazanır.