bugün

* * 1959 sinop doğumlu akademisyen, tarihçi ve yazar. marmara üniversitesi fen edebiyat fakültesi'nde öğretim üyesidir.
ahmet şimşirgil 1959'da boyabat'ta doğdu. ilk, orta ve lise tahsilini aynı yerde tamamladı. 1978'de girdiği atatürk üniversitesi, edebiyat fakültesi, tarih bölümü'nden 1982'de mezun oldu. 1983'de aynı bölümdeki yeniçağ anabilim dalı'ndan araştırma görevlisi olarak vazifeye başladı. 1985'de yüksek lisansı'nı tamamladı. 1989'da marmara üniversitesi, fen edebiyat fakültesi, tarih bölümü'ne naklen geçiş yaptı. 1990'da osmanlı taşra teşkilatı'ndan tokat (1455-1574) isimli çalışmasıyla tarih doktora unvanını aldı. 1997'de uyvar'ın osmanlılar tarafından fethi ve idaresi isimli takdim teziyle doçent oldu. seyid muradi'nin kaleme aldığı barbaros hayreddin paşa'nın gazaları kaptan paşa'nın seyir defteri isimiyle sadeleştirerek, ayrıca osmanlı tarihini ile ilgili kayı i ,kayı ii, kayı iii, kayı iv, taşa yazılan tarih topkapı sarayı ve ahmet cevdet paşa ve mecelle adlı eserlerini yayınladı. 2003'de profesör kodrosuna atanan şimşirgil'in osmanlı şehir tarihi,siyasi hayatı ve teşkilatı ile ilgili çesitli dergilerde yayınlanmış çok sayıda ilmi makalesi bulunmaktadır.
evli ve üç çocuk babasıdır.
Cine5'te tarih ve medeniyet isimli programda tarih yazmaktadır âdeta. Çok faydalı bir bilim insanı. Mutlaka takip edilmelidir.
saü'de verdiği konferansla herkesi mest eden iskender pala'nın cevap dahi veremediği
osmanlı tarihçisi.
başka şeyler programında iskender pala' ya ayar üzerine ayar veren tarihçi.
cine5'de cumartesi akşamları -tarihin arka odası ile aynı saatlerde- yayınlanan tarih ve medeniyet adlı popüler tarih programına çıkan akademisyen.
cine5'de güzel konuları masaya yatırıyorlar.. hoca bazen coşuyor masa falan tokatlıyor..

fakat programın süresi kısa gerçekten..
düz adam. bilimsel olmaktan çok tipik bir târihini savunan adam profili çizmekte. buradan kendisine beyân ediyorum: ben târihimi onun târih sevgisinden daha çok seviyorum. ilâve ediyorum, mevlânâ hakkındaki iddiâlar zannettiği gibi iftirâ veyâ palavradan ibâret değil. bu şimşirkafanın hiddetlenip ağzından köpük saçmasına gerek yok. gerçi iddiâları incelese bile birşey değişmez. bizim millet birini put yaptı mı tapmaktan vazgeçmiyor. ilmine saygım yok, çünkü haddinden fazla savunmacı. târihini seven acısını da tatlısını da kabûl eder ve târihiyle gurur duyması için hatâsız, günâhsız, ayıpsız olmasına gerek de yoktur. bunların üstünü örtmeye gerek yok. olan olduysa olmuştur, bu ancak kabûl edilir. yalan söyleyerek, olmasını istediğimizi söyleyerek târihçilik olmaz. ama işte, mesele tabu meselesi...
kitaplarındaki üslubunu sevmediğim tarihçi yazardır. kayı serisini okursanız galibiyetleri öve öve ballandıra ballandıra anlatmasına rağmen mağlubiyetleri "boş koyun gitsin" dercesine bir iki satıra sığdırıyor o kadar.
bilen, bildiklerinden kendisine, okuyucusuna ve dinleyicisine gaz veren konular seçmesiyle ünlü olmakla birlikte bir o kadar da konuşmayı,anlatmayı ve öğretmeyi seven, bilginin bünyemizdeki varlığı veya yokluğunu ancak kendimize sorduğumuz soruyla ortaya çıkacağını dillendiren marmara üniversitesi yaniçağ tarih bilimi profesörü ve anabilim dalı başkanıdır.
tarihçi filan değildir osmanlı yaltağıdır. osmanlıyı o kadar severki bir kerede hatasını söylese şaşarım. Halada ulubatlı hasanın var olduğunu iddia eder. halbuki şöyle zamanın tarihçilerinin kaynaklarında örneğin aşıkpaşazaede neşri oruç bey ibni kemal gibi 1453 1520 yılları arasında yaşamış bazı olayları bizatihi görmüş olan tarihçilerin hiçbirinin eserinde ulubatlı hasan yoktur. ama o osmanlıya laf ettirmeyecek ya eşşek gibi biliyor olmasına rağmen yinede yalan söyler.
osmanlı sevgisi osmanlıdan soğutur insanı o kadar pis biridir.
Hükümet şakşakçısıymış da haberimiz yokmuş! Şuan ülke tv de turgay guler'in yancılığını yapıyor.
Ayse hür gibi bir teneke tarihçi ile ayni programa çıkmasını yakistiramadigim değerli insan. Kadir mısıroğlu ustadimiz ile de çok samimidir.
bana ilkokuldaki hocam ahmet şimşir'i hatırlatan akademisyen.
Adam resmen osmanlıyla aşk yaşıyor zaman makinesi icat edilse de osmanlıya itelesek.
w/ fikirlerinin babası

görsel
kadir mısıroğlu'nun tahsilli olanı.
osmanlı tarihine tümü ile vakıf olan tarihçimiz. kayı serisi kitapları osmanlının kuruluşundan duraklamanın sonuna kadar olan ki dönemini büyük bir ayrıntı ile anlatır.
Osmanliya asiktir ve surekli ovmektedir.objektif degildir.oteki gundem tarzi programlara ciktiginda genelde kanal degistirmeme sebep olur.
Trt 1 de an itibariyle gundem otesi programinda yine osmanliyi ovmektedir.
(bkz: Ng/#30118011)
Daha bir ay gecmeden yine trt 1 de gundem otesine konuk olmustur.pelin ve gundem otesi trt'ye gectikten sonra surekli osmanli ile ilgili programlar yapmaya baslamistir.nerde haberturk deki programlar nerde trt dekiler.

Ahmet hocamiz biraz once kardes katlini ovmus ve kardes katlinin en sevdigim yani gibi bir cumle kurmustur. Bunun uzerine pelin cift de amann hocamm demistir.

Kardes katlini ve katledenleri bu kadar savunan bir hoca daha yoktur sanirim.
değerli tarihçidir.
Değerli bir tarihÇidir. Hadiselere realist yaklaşır.
+: ahmet şimşirgil
-: pelin çift ile gündem ötesi hanım

+ kardeş katli osmanlı'nın en güzel yönlerinden biridir. kardeş katlinin güzelliği ....
- ya hocam demeyin öyle kardeş katlinin güzelliği falan.
+ aa kardeş katli muhteşem bir şeydir. Osmanlı'nın en gurur duyduğum yönü...

manyak lan bu adam. kardeş katline muhteşem dedi cidden. gurur duyuyormuş kardeşi öldürmekten. osmanlı arşivlerinde bile kim olursa olsun üzüntüyle bahsedilir. hiçbir şekilde, "muhteşem, süper, harika" diyen evrak görmedim. çünkü onlar insan. kardeş katli de adı üstünde katliam. sana tarihçi diyenin yüzüne tüküreyim.

yalamaktan yalama olmuş adam.

bu kafanın özeti için,

(bkz: osmanlı anamı bafilese haklıdır) *

(bkz: bu muhteşem bir şeydir)