yanlız kurt şarkısıyla piyasaya çıkmıştır. daha sonra kanal d de avcı adlı dizide oynamıştır. seçimden önce mhp ye şarkı yapmıştır.

Oyunculuk ve ses sanatçiliginin yani sira kitap da yazan Ahmet Safak, su siralar Tarihi Roman ve Sanatin ABC si adli iki kitap üzerinde çalisiyor. Mesaj kaygisi olmayan insanlarin sürekli gündemde tutulmasindan sikayet eden Yalniz kurt Safak, sunlari söylüyor: Müzik piyasasinda adaletsizlik çok fazla. Ancak son sözü her zaman halk söyler. Örnegin Simdi adli yeni albümüm promosyon destegi olmadan piyasaya çikar çikmaz 30 bin satti. Halkin bana gösterdigi ilgiden çok memnunum. Yakinda anonim sarkilardan olusan Safak Türküleri adli yeni bir albüm daha çikaracagim.
anadoluda terminatör olarak anılan konserini, izleyenlerin hayret ettiği ve nefesini tutup izlediği, her albümünde beş veya altı tane 50 yıl sonrada dinlenecek eserler bırakan ve gerçek sanatçı kimliğine sahip yaratıcı insan.
akçay festivalinde çok sık sahne alan ve yaz kış balıkesir' in edremit ilçesinde, cumhuriyet lokantasında görülebilecek şahsiyet.
sarıkamış isimli türküyü çok güzel seslendiren üstad.
ahmet kaya ekolünden gelen çok kötü şarkılar sahibi müzisyenimsi insan.
gesi bağları, sarıkamış isimli türküleri harika yorumlamış; bu aşkı öldüremezsin, yalnız kurt, sevdalı şehit, kan uykusu gibi iyi şarkılar yapmış müzisyen.
sesiyle,konserlerinde performansıyla hayran olacağınız türkiye de az rastalanan sanatcılardan bir tanesi...
kiziroğlu adlı parçayı Yolların Sonu albümünde yorumlamış sanatçı.

http://www.ulkuocaklari.o...;UO=SarkiDinle&ID=791
göğüsleri olan insan.

görsel
ülkücü müzisyen efendi ve delikanlı adamdır.
siyasi görüşümüz uyuşmasa da, "Yandırdın Kalbimi" yorumunu çok beğendiğim şarkıcıdır.
yaklaşık 10 yıl önce yakından tanıdığım, telefonlaştığım, hayranı olduğum* insan-dı!

o zamanlar ülkücüyüz* *, ve ahmet reisle* telefonda konuşuyoruz.

a ş- kardeşim artık genel merkezle işim olmaz.
s d k- neden reis?
a ş- bundan sonra aşk şarkıları yazıcam ben de. kimse sahip çıkmıyor. dizi çekiyorum, kimse destek olmuyor.
s d k- haklısın abi
a.ş.- biliyosun ben mustafa yıldızdoğan gibi korumalarla gezmem, halktan biriyim*, kendimi pazarlamam ama salon programlarına beni çağırıyorlar, yaylaya onu...

diye uzayan giden bir konuşmamız olmuştur. önce ahmet şafak bitti gözümde o zaman; sonra da hak yolu buldum, kurtardım kendimi kurtçuklardan!

(bkz: bu da böyle bir anımdır)
bir gesi bağları yorumu vardır ki, insanı yamultur. o derece.
alaturka parçasını beğendiğim sanatçı.
(#6768002)
geçen hafta sonu çıkardığı yeni albümü dokuz'da akp'nin, kamuoyunu ikiye bölen kürt açılımına karşı şu sözleri söylemiş ve albümünde bulunan beyler bu vatan size neyledi şarkısını dinlemeye ve indirmeye açmış vatansever şanatçıdır:

"Sanatın ve kültürün en temel haklarını dile getirmeyen, ilgili kanunları çıkarmayan bir siyasi anlayışın yıkım projesi olarak rahatlıkla adlandırılabilecek bir proje için sanatçılarla bir araya gelme girişimini reddediyorum. Bu nedenle 20 Şubat'ta yeni albümün yepyeni eseri olan BEYLER BU VATAN SiZE NEYLEDi şarkımı sitemizden dinlemeye ve indirmeye açıyorum. Herkesin bu şarkıyı dinlemesi, dinlettirmesi, ulaşabileceği bütün zeminlerde dile getirmesi ve halka maletmesi dileğimi belirtiyorum.

Yaşasın Türkiye'nin Kardeşliği, Yaşasın Büyük Türk Milleti!"

bu da şarkının linki: http://www.ahmetsafak.tc/beyler.mp3
Sezen Aksu'nun "Açılım Projesi" münasebetiyle destek vermeyenleri "iki cihanda lekeli" olarak ithaf etmesine karşılık şu cevabı vermiş vatansever müzisyen: "Sayın Sezen Aksu, sarfettiği bu sözlerle bu milletin büyük çoğunluğuna lekeli demiştir. Çünkü açılım şeklinde yürütülen bu kampanya bin yıllık kardeşlik projemizi töhmet altına almakta, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının kurduğu bu cumhuriyetin ezberini bozmaktadır. Türk milletinin büyük çoğunluğu bu açılım projesine hayır demektedir ve tıpkı sayın Aksu'nun belirttiği gibi bu açılımın karşısında durmaktadır.

Açılıma evet demek binlerce şehidimizi umursamamak demektir. Onların çocuklarını,evdeşlerini, ailesini düşünmemek demektir. Açılıma evet demek Türkiye Cumhuriyetinin şerefli vatandaşlarından bir bölümüne "öteki" muamelesi yapmak demektir. Biz sayın Aksu'dan Türk Milletinin tarihi değerlerini, siyasal değer üretme ve devlet kurup anadolu topraklarına barışı getirme üstünlüğünü kabul etmesini beklemeyiz. En büyük kardeşlik projesinin "Türkiye Cumhuriyetini kuran halka Türk denir" anlayışında beliren Türkiye Cumhuriyeti olduğu gerçeğini unutmasına da sözümüz olmaz. Çünkü anlaşılan bir şey dir ki biz kendisiyle farklı dünya görüşlerine sahibiz. Biz vatan deriz, millet deriz, Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet payidar olacağına inanırız. Ama bizim gibi inanmayanlara da lekeli gözüyle bakmayız. Bu sözü dolayısıyla kendisinin her hangi bir sözlük almasını "leke" kelimesinin karşılığını okumasını ve bilmeden heyecanla kullandığı belli olan o sözü geri almasını ayrıca özür dilemesini bekler ve sanatın bu coğrafyayı vatanlaştıran Türk Milletinin değerlerini gelecek kuşaklara aktarmada köprü olduğu fikrimizi yineleriz."
istanbul'da doğan sanatçı aslen Rizeli olup yedi kardeşin en küçüğüdür. Bütün öğrenim hayatını istanbul'da sürdürdü. işletme eğitimi aldı fakat zorluklar nedeniyle bitiremedi. Şu an Bakü Devlet ince sanat (Devlet Konservatuarı) Üniversitesi'nde kompozitörlük bölümü öğrencisidir. 1991 yılında gazeteciliğe başladı ve 1998 yılında gazeteciliği bırakarak müziğe hayatına başladı. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Sekiz albüm yaptı, bunlardan biri tamamen anonim türkülerdir.Diğerlerinin söz ve müzikleri tamamen kendine aittir.ilk albümü Yüreğim Yüreğinle pek fazla tanınmadı. Ancak Şahin Özer Müzik etiketiyle 2000 de çıkardığı "Yalnız Kurt" isimli ikinci albümü, yüzbinlerce müziksevere ulaşmıştır[1]. Referans sanatçının kendi resmi sitesi http://www.ahmetsafakyalnuzkurt.com Aynı zamanda bu albümün isim parçası olan Yalnız Kurt adlı şarkı sanatçının müzik hayatında ani bir yükseliş sağlamış ve kendini Türkiye'ye tanıtmasına yardımcı olmuştur.Yine söz-müziği kendine ait olan Adam Gibi,Sarıkamış,Sevdalı şehit,Kan uykusu,Yüreğinle gel,Habersiz gitme gibi şarkıları ve Gesi Bağları yorumu da hayranları arasında oldukça popülerdir.Bu şarkıların bir kısmını 2008 yılında çıkardığı "Aranıyor" adlı albümünde yeniden yorumlamıştır.Sarıkamış isimli eseriyle 2005 yılı Kral Tv Müzik Ödülleri Özgün Müzik kategorisinde "En iyi Erkek Solist" ödülü almıştır.Türkiye'nin en çok konser veren sanatçılarından biridir ve bu konserlere katılım çok yoğun olmaktadır.Türkiye'nin her bölgesinde sayısız konserler veren sanatçı ayrıca Avrupa ve Türk ülkelerinde konserler vermektedir.Azerbaycan Devlet Filarmoni salonunda konser veren ilk Anadolu Türkü olmuştur.2007 yılında Bakü'de verdiği konserin tüm gelirlerini Azerbaycan ordusuna bağışlayarak "Fahri Ferman" ödülüne layık görülmüştür.Azerbaycan'ın özellikle Karabağ sorunuyla ilgili çıkışları ve Azerbaycan'a yakınlığıyla bilinir.Karabağ ile ilgili şarkı da yapmıştır.

Sanatçının yayınlanmış 6 adet kitabı bulunmaktadır. Türk Asrına Girerken, Kavramlara Dokunmak, Yükselen Milliyetçilik ve Liberal ihanet adlı ilk üç kitabı gazetecilik yaptığı yıllarda yayınlanmış sosyal-politik inceleme eserleridir. "Kan Meclisi:1915" ve "Kurt" adlı kitapları roman, ve son kitabı "Şöhret Sanatı Öldürdü,Cinayeti Ben Gördüm" ,sanatçının sanat ve kültür alanındaki görüşlerini içerir. TGRT'de Söz-Müzik Ahmet Şafak adıyla kısa bir dönem şov programı sunmuştur. Bugüne kadar 2 televizyon filminde ve bir dizide rol alan sanatçı şu sıralar Azerbaycan'da daha önce senaryosunu yazdığı fakat çekemediği filmini tamamlamaktadır.Röportajlarında eskiden gazeteci olduğunu fakat mesleğinin artık sanatçılık olduğunu vurgulamış,bunun yanında yazarlık,oyunculuk ve yönetmenlik denemelerinin sadece bir hobi olduğunu açıklamıştır.
"kan meclisi - 1915" adlı kitabıyla beni derinden etkilemiş hem yazar, hem sanatçı.
sesine, yorumuna, duruşuna, gülüşüne, öfkesine en önemlisi bağırmalarına ayrı ayrı hayran olup en son ben bu adama aşık oldum dedirten sanatçı.
ona aşık olduğumun farkında üstelik.
her bir şarkısını ayrı seviyorum ama en güzeli mavişim. bana mavi gözlü sevgilimi hatırlatır.
bana hep aşkı çağrıştırır.
sevgilim ısrarla onu beğenmese de ve de 'bunun neresini beğeniyosun' dese de kıskanarak ben ona bayılıyorum o kadar.
kendisini medya tarafından yakından takip edilmeyen. sesi, besteleri, albumleriyle birçok sanatçının eline verebilecek şarkıcı demiyorum bak sanatçıdır kendisi.
buna tarkan ve onun gibileri de dahildir.
son albümünün kapağı hayli komikmiş. cengizhan mübarek!

görsel
vatan gazetesinden deniz güçer'le röportaj yapmış ve ilginç bilgiler vermiştir.

röportaj linki:
oğuzun duasiyla kutsanmak (2023 haber sitesinde sayın yılmaz dağcı'nın ahmet şafak hakkındaki köşe yazısı)

-oğuz'un duasıyla kutsanan değerli sanatçı ve düşünür ahmet şafak’ın “9“ isimli albümü kapağıyla, eserleriyle hayal dünyamda küçük bir turfan seyahatına çıkmama neden oldu. ahmet şafak, kokuşmuşluğa inat, türk tarihine karşı açılan savaşlara rağmen, türk’ün destanlarına karşı yürütülen karalamalara aldırış etmeden “oğuzun duasını” albüm kapağına tesir etmiş.

omuzunu uçlarıyla döven uzun saçları, ulu ecdat kür şad’ın saçlarıyla özdeleşmiş. belinde kurtbaşlı kılıçın özünü teşkil eden çelik, türkün çelik kudretini yansıtmış. bakışlar ise, düşmana korku, mazluma güven vermiş. elinde tuttuğu kitap ise atsız’ın “ruh adam”ı gibi. kimi zaman taşların bağrından dirilip kağıt sayfalarına sinen “orhun”dur. kimi zaman “kutadgu bilig”dir. kimi zaman “divan-ı lügati’t türk”dür. kimi zaman “nutuk” olur. kimi zaman “oğuzname”dir. yani “kitapsız” medeniyetlere, kitapsız “fikriyatlara” boyun eğmeyen bir göktürk çerisi gibi çağlardan çağa uçuşmaktadır.

albümü oluşturan eserler ise bir “kırmızı başlıklı kız” olup oğuzun çocuklarına tarihi nasihat veriyor, bir “timur ve karınca” olup oğuzun çocuklarına özgüven aşılıyor. oğuzun çocuklarına “yunusça sevmeyi” öğretiyor. “azerbaycan-türkiye” diyerek oğuzelinin birliğinin önemine vurgu yapıyor. oğuzun çocuklarına “sensiz yüreğim”le hünkar fatihin “ayasofya” muhabbetine sahip çıkmasını öneriyor. “ziya gökalp’in mektubu”yla oğuzun çocuklarına büyük dava ve çile adamlarında özlemleri, hasretleri ve sevgilileri olduğunu hatırlatıyor.

albümde bulunan eserlerle ilgili yazılacak çok şey var ama “ziya gökalp”in mektubundan sonra ne yazabilirim ki?!

ziya gökalp, ulu bilgin, türkün mazisi ve atisi arasında toplumsal iletişim kuran koca kam. o, “diyarbakır’ı ab’nin kapısı” yapmadı. o, “diyarbakır amerikanın projesinde yükselen yıldız olacak” demedi. “diyarbakır’ı bölücülere teslim" etmedi. o, “diyarbakır’ı, bakü’den, kerkük’den ayrı tutmadı”. diyarbakırlı mehmed ziya gökalp “diyarbakırı oğuzun yüreğiyle” sevdi, "oğuzun rüyasıyla" süsledi.

oğuzun çocukları ahmet şafak’ın bu son albümünü sadece müzikal olarak değerlendirmemeli. anlamalı, algılamalı, kavramalı, yaşamalı ve sezdirmeli. gelecek nesillere “ziya” olmalı. davudun oğulları “bol yıldızlı” gökkubbenin altında “kudüs hayali” kurarken, sen; ey! oğuzun çocuğu, “ay yıldız” kutsaliyetiyle asalet kazanan gökkubbesi altında “kızıl elma hayaliyle” yarınlara “ergenekon bayramını” muştulamalısın!

oğuzun nuruyla “ziya” olmak, oğuzun muştusuyla “umut” olmakta ancak “türkçe hayal kurmak ve türkçe düşünmekten” geçer.

yani: manolyalı akşamdan geçer!

yılmaz dağci
şahsıma göre 'gesi bağları' türküsünü en güzel yorumlayan sanatçı. dinlemenizi tavsiye ederim.