1. 1.
  Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bugüne birbirine bu kadar benzeyen iki başbakan olmamıştır. biri ezanı türkçeden arapçaya çevirmiş, diğeri türbanı imam hatipi durmadan kaşımış, biri otoban kralı olmuş diğeri duble yol hızlı tren demiş bunlarda da başarılı olamamış. Menderes ismet inönü'ye mecliste inanılmaz söler sarfetmiş Erdoğan ise vatandaşa ananıda al git demiş. Allah sonlarını benzetmesin efendim. *
  10 -6 ... ireland
 2. 2.
  tarihin tekrardan ibaret olduğunun göstergesi olan iki insandır. (bkz: kehanet)
  7 -2 ... ucuncayir666
 3. 3.
  (bkz: modernizm ve postmodernizm)
  -1 ... laedri
 4. 4.
  biri diğerinin yaptıklarının binde birini bile yapmadığı halde idam edilmiş iki türkiye cumhuriyatine yakışan(!) başbakan. işin ilginç kısmı menderes'in idam edilmesi değil, erdoğan'ın yaptıklarının yanına kar kalması.
  4 -3 ... jules
 5. 5.
  (bkz: al bırını vur otekıne)
  6 -3 ... bahdeniz
 6. 6.
  alakasız iki şahsiyet.adnan menderes dinci değil dine karşı düşman olmayan ılımlı bir liderdi. tabi bu ülkede dindarlara saygı duymak bile dincilik damgası yemeğe yetiyor da artıyor maalesef.
  4 -3 ... chilavert
 7. 7.
  adnan menderes hayatıyla olduğu kadar ölümüyle de türk tarihinde unutulmaz bir yer eden insandı. rte ile tek benzer noktaları diyebileceğimiz şey, ikisinin de halkın yüzde otuzundan fazlasının desteğini alarak iktidara gelmiş olmasıdır. ama adnan menderes in idamı bu oranın hiçbir şey ifade etmediğini gösterdi. o idam sehpasına götürülürken arkasında bir halk desteği bekliyordu ama olmadı. bu da türk siyasi bakışı açısından önemli bir örnek teşgil eder. aldığınız o kadar oy hiçbir şey ifade etmiyor demektir, aslında.
  4 -1 ... fewzi1907
 8. 8.
  tek farklari; biri öldürüldü digeri öldürülmedi....

  (simdilik...)
  5 -3 ... soyle-boyle
 9. 9.
  ikisi de, iktidar oldukları zamanda halkın belli bir kesimini kandırarak oylarını alıp iktidar olmuş devlet adamlarıdır * * . ve elbet, tarih kimin halkın gönlünde taht kurduğunu, kimin yerin dibine geçeceğini gösterecektir. daha önce göstermiştir, bunda sonra da gösterecektir.

  1950'lerden bu yana türkiye'nin yakın tarihine vakıf olanlar, zaten sonucu bilmektedirler.

  ama bu iki şahsiyetle ilgili söylenebilecek en doğru cümle tabi ki; (bkz: al birini vur ötekine)
  8 ... insomniac
 10. 10.
  her ikisi de insanların dini duygularını sömürerek başa gelmiş insanlardır. (#411404)nolu entry aslında aralarındaki benzerliği apaçık ortaya seriyor. ve de tarih tekerrürden ibarettir sözünü unutmayalım.
  3 -2 ... eagle is free